Важливо

Еміграція: куди і з якою метою їдуть українці

Ольга Ткаченко
Люблю писати про хороші, мотиваційні, цікаві історії. Пишу про людей, які хочуть і вміють робити важливі речі. Слідкую за оновленнями в сфері реформ і намагаюся писати про складне простими словами)
Контакт: Facebook Telegram
Чи справді українці масово від’їжджають за кордон? Скільки наших співвітчизників повертається? Чи можна назвати ситуацію з еміграцією катастрофічною? З’ясовували у бесіді з Андрієм Солодьком, аналітиком центру CEDOS, який досліджує сферу освіти, міграції та міського розвитку.

Пише Нromadske.ua

Чи дійсно можна стверджувати, що міграція є масовим явищем в Україні нині?

У 2015 році стався великий скачок — збільшилась кількість людей, які виїхали, на 30%. До цього часу темпи зростання потоку мігрантів з України не перевищували 5% на рік. Це пояснюється, в першу чергу, економічним становищем і девальвацією гривні. Крім того, девальвував російський рубль, тому трудові мігранти переорієнтувалися із Росії на країни Західної Європи.

От якраз цей пост, який кілька днів тому написав Артур Оруджалієв, варто було писати у 2015-му. Або в січні минулого року, коли Євростат оприлюднив звіт про кількість мігрантів. Цей пост варто розцінювати як «крик душі» певної соціальної групи, розчарування щодо корупції, повільних змін, відкату реформ. З іншого боку, цей допис підтримали скоріше соціальні групи, які не виїжджають. Виїжджають набагато більше не користувачів фейсбуку. Часто — мешканці маленьких містечок або сіл, які цілеспрямовано їдуть працювати на низькокваліфікованих роботах.

Чи існує статистика щодо розподілу емігрантів за рівнем освіти та кваліфікацією?

В тому-то й питання, що ніхто не відстежує, люди яких професій і з якою освітою виїжджають з України. Є інформація вже про те, чим вони займаються за кордоном. Якщо говорити про конкретні напрямки, то це сфера послуг (переважно в Італії), будівництво (Польща) та сезонні роботи у сільському господарстві. Польща — це країна, де найбільше наших мігрантів. І зокрема, сезонних працівників. Тому що є можливість працювати протягом півроку, а потім за півроку повернутись.

Коли ми говоримо про стрибок кількості мігрантів, то варто зауважити, що багато з них тимчасові — які за півроку повертаються, а потім їдуть знов.

Якщо говорити про портрет емігранта, то часто говорять про «відтік мізків» (що найкращі фахівці їдуть), наскільки це відповідає дійсності?

Ми знаємо точно, що найбільша вікова група серед тих, хто виїжджає, це молодь віком 25-34 роки. Тобто Україна точно втрачає тих, хто може тут працювати, платити податки, створювати соціальний капітал на майбутнє, але ми не знаємо їхньої освіти. Тож не можна однозначно сказати.

Зросла кількість тих, хто їде на навчання за кордон. Близько 25 тисяч студентів. Здебільшого, їдуть до Польщі. Але питання до якості цього навчання. Люди виїжджають швидше не за знаннями, а щоб виїхати. Немає довгострокового плануваня цієї міграції.

Як можна простежити, скільки людей після життя в інших країнах повертаються назад до України?

Єдиного механізму немає. Але, подивившись на статистичні дані Євростату, можна простежити, скільки дозволів видано на тимчасове проживання, скільки на постійне, які візи отримали. Також є дані Frontex (агенції, яка займається контролем кордонів Євросоюзу) — вони надають дані щодо перетину. Є дані щодо візових заяв, щодо відмов у візах, у в’їзді в ЄС на кордоні… І є статистика щодо дозволів на виїзд вперше отриманих. На сьогодні є дані перших трьох кварталів 2016 року.

І якою є тенденція, згідно із цими даними?

Кількість регулярної міграції збільшується, починаючи з 2015 року, фактично на 30% у рік. Збільшується також кількість дозволів, виданих вперше, тобто нові люди виїжджають. Разом з тим, зменшилась кількість візових заяв, але це пов’язано, по-перше, з погіршенням економічної ситуації, а отже — зменшенням обсягу закордонного туризму. Також багато в кого є довгострокові візи, багато хто вже отримав посвідку на проживання, особливо це стосується Німеччини, Італії, — ці люди мають можливість вже не отримувати візи, а так їздити.

Як змінилися напрямки, куди від’їжджають українці?

Незважаючи на війну, проблеми на кордоні, Росія залишається напрямком номер один. Разом з тим, в Західній Європі в Італії, Іспанії вже більше їдуть не стільки працювати, а скільки люди за візами для возз’єднання сім’ї. За кількістю трудових віз – збільшилась Польща, Німеччина, Угорщина, Чехія. Якщо подивитися на перелік країн ЄС, то українці отримували дозволи в усі країни, навіть Люксембург, Ісландія, наприклад. Також збільшилась кількість мігрантів до США, Канади, Австралії.

На основі проаналізованих Вами даних, що можна спрогнозувати на 2017?

В Україні міграція збільшуватиметься. Це пов’язано з тим, що складна економічна ситуація, не створюються нові робочі місця. Крім того, такі країни як Польща, країни Балтії, Угорщина, Чехія потребують робочих рук, тому що це економіки, які ростуть, а люди з них вїжджають далі в Західну Європу працювати. Навіть попри Брексіт, я не думаю, що масово почнуть повертатися поляки в Польщу. Тому там є робочі місця.

Не думаю, що нам треба примусово зупиняти міграцію, люди все одно шукатимуть, де краще. Але можна задуматись про те, як залучити зароблені ними кошти до української економіки. Тут доречно згадати приклад села, де мешканці “скинулись” і самі побудували собі на Закарпатті асфальтовану дорогу. От для таких ініціатив треба зробити інструменти – як залучати і прозоро витрачати кошти на благо громади.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар

1 коментар до Еміграція: куди і з якою метою їдуть українці

  1. Мігрують, бо в Польщі за 3 місяці інтенсивної роботи можна заробити на всі наступні 9 місяців скромного життя в Україні. А обдарована молодь мігрує, бо у нас вони не можуть навіть на 6000 грн роботу знайти, тоді як в Європі їх наймають на ту ж суму, тільки в євро. Може вони там і не багато будуть жити, але це буде абсолютно інакший рівень життя.

Коментарі заборонені.