Із січня по серпень цього року до ЦРВ “Коловорот” надійшло 578 звернень від військових та членів їхніх родин. Одним із найпоширеніших запитів залишається проблеми соціально-психологічної адаптації після війни. У літній період у роботі “Коловороту” з’являються такі форми як пси-туризм і “Таборівки для наших”, де стандартні консультування підкріплюються та посилюються природними ресурсами, виходами у інше, більш атмосферне середовище.
Із 578 звернень, що надійшли до “Коловороту” за півроку переважну більшість складають чоловіки – 523, ще 46 запитів надійшло від дружин, і 9 звернень – діти до 16 років. Серед індивідуальних звернень найчастішим запитом залишаються проблеми соціально-психологічної адаптації після війни – 172 звернення. Таку статистику озвучили представники ЦРВ “Коловорот” під час другої психологічної дегустації Intro-Meet.
“У нас немає соціально-психологічного супроводу, який би забезпечувався на рівні системної допомоги ветеранам після їхнього повернення. Є певні ініціативи, але системи досі немає”, – пояснює тенденцію стабільної кількості запитів координатор та психолог “Коловороту” Андрій Фоменко.
Читайте також: Екскурсію в майбутнє адаптаційного центру для військових “СМАйЛ” провели у Кропивницькому
Із психологічними наслідками стресу звернулося 133 людини. Це проблеми зі сном, розлади харчової, нюанси, пов’язані зі вживанням алкоголю, психосоматичні проблеми.
112 звернень – первинні консультації, психоедукація та діагностика. Це коли людина консультується з фахівцем стосовно свого емоційного стану та вирішує, як працювати з ним далі. 51 звернення – координація лікування, реабілітації, обстеження ветеранів, членів сімей. 36 звернень – консультування родин. Як пояснив Андрій Фоменко, за статистикою більшість із усіх цих звернень потребували ряду консультацій.
Ще 74 людини охоплено тренінгами, семінарами, також це учасники таборівок для ветеранів та членів родин.
Читайте також: На Козачому острові у Кропивницькому влаштували психологічні ігри для дітей
Серед літніх активностей “Коловороту” Андрій Фоменко виділив такі, як “Табір для наших” та Пси-тур у Карпати:
“Табір для наших” – традиційний для “Коловороту” формат, який цього року був також підтриманий нашими партнерами ГО “Серця матерів Кіровоградщини”. У цій таборівці було 14 людей цільової аудиторії з родинами. Я вважаю, що це хороший результат у наших масштабах – на третину більше, ніж минулого року. Також розширюємо так звану “програму” – до нас приїжджав історик Юрій Митрофаненко, який розповідав про історичні речі на території Клинців (де базувався наш табір) та інших населених пунктів Кіровоградщини”.
Пси-тур проходив у Карпатах – це триденний тур, під час якого військові з родинами піднімалися на гори Хом’як і Синяк. Участь взяли 13 людей цільової аудиторії та чотири інструктори-супроводжуючі.
“Коли люди фактично 24 години знаходяться поруч, про щось постійно говорять, то психологам залишається тільки спостерігати і в деяких моментах долучатися. Такий обмін дуже здружує людей, дає їм можливості знайти спільні ресурси, щоб далі розвиватися і розвивати нові напрямки своєї діяльності. Природні ресурси у роботі психолога є дуже важливими і колектив, який опиняється у цьому новому середовищі – це те, що необхідно для соціально-психологічної адаптації і встановлення рівноваги бійців”, – говорить Андрій Фоменко.
Тури 2018. Також представники ЦРВ “Коловорот” були інструкторами під час спільного проекту з УДЮТ СІЧ, яка проводить таборівки для дітей. Це військово-патріотичний вишкіл, де кропивницькі ветерани протягом трьох діб допомагали дітям обладнувати табір, проводили тренінги з кризової допомоги, тактичної медицини, показували вправи зі зброєю, навчали орієнтуванню на місцевості і картографії.
Традиційною для психологічної дегустації є практична частина, де “Коловорот” показує методи, які використовує під час роботи. Минулого разу це була медитація та аутотренінг. Тепер психолог познайомив журналістів із методом контурування тіла – визначення відчуттів у окремих ділянках тіла та вправи для зняття напруження у цих локаціях як спосіб подолання стресу.
Читайте також: Буденна втома чи вигорання, або Методи самотурботи від американського психолога
Також поговорили про полювання на емоції – тека 365. Методика полягає в тому, аби за допомогою щоденних фотографій красивих локацій у особливому для людини ракурсі фіксувати увагу на позитивних речах і знаходити мету у кожному дні.
Нагадаємо, перша психологічна дегустація “Intro-Meet” у Кропивницькому відбулася наприкінці січня. Тоді “Коловорот” звітував за рік роботи – психологи опрацювали 911 запитів, із яких 496 це індивідуальна робота і 415 опрацьовано у форматі груп. Найпоширенішими запитами є первинне консультування – 314 особи, що складало 34%. На другому місці були проблеми соціальної адаптації в суспільстві (216 – 24%).