19 грудня православні люди всього світу святкують день святого Миколая Чудотворця. У Кіровограді відбудеться ряд заходів, де говоритимуть про легенди цього свята, створюватимуть іграшки та даруватимуть подарунки. А ще на центральні площі міставідкриють новорічну ялинку.
За народними повір’ями саме в цей день Миколай Чудотворець спускався на землю з небес і обходив весь світ, допомагаючи знедоленим і відновлюючи справедливість.
З-поміж великих святих угодників Божих святитель Миколай Чудотворець користується особливою любов’ю нашого народу. Усе життя св. Миколая – це нескінченні благодіяння і чудеса, подані стражденному людству. Він покровитель землеробства і скотарства, господар земних вод, заступник від бід і напастей, помічник у найважчих справах і обставинах. Він швидко з’являється скрізь, де потрібна його допомога. І нині він приходить до тих, хто кличе його допомогти і заступити від біди. Чудес його не злічити. Усе життя Чудотворця було позначено любов’ю до ближнього. Навіть смерть не перервала його благодатних справ, його чудеса звершаються повсякчас.
Легенда свята
За переказами, святий Миколай народився у другій половині III століття у місті Патара у провінції Лікія (історична область в Малій Азії) у сім’ї благочестивих батьків. До глибокої старості вони не мали дітей і в безперервній молитві просили Всевишнього дати їм сина, обіцяючи присвятити його служінню Богу. Молитва їх була почута: народився син, який при хрещенні отримав ім’я Микола, що значить грецькою «переможець народів».
Юнак виховувався під керівництвом свого дядька – місцевого єпископа. В якості покликання Микола обрав служіння Богові. Пройшовши шлях від молодшого церковного служителя до архієрея, він став архієпископом міста Мири Лікійські.
Микола відрізнявся любов’ю і співчуттям до людей, допомагав убогим і знедоленим, роздаючи майже всі гроші, що отримував. Собі він залишав тільки найнеобхідніше. За лагідність і доброту св. Миколай здобув величезну любов народу.
Досягнувши глибокої старості, у 345 році св. Миколай мирно помер. Після смерті, мощі Миколая Чудотворця стали рясно виділяти цілюще миро, що ще більше прославило його.
Прикмети
Також на Зимового Миколая люди примічали погоду. Саме з цим днем пов’язано безліч прикмет, за якими можна судити про майбутню зиму і погоду в наступному році.
Якщо на Миколая день холодний і ясний – бути урожайному року.
Якщо на Миколая сніг лежить – до швидкої відлиги.
Якщо на Миколая день теплий видався – чекай суворих морозів.
Як на Миколая впаде великий іній – на гарний врожай хліба.
Як на Миколая морозяний день – на уроду хліба й городини.
Як на Миколая піде дощ, то врожай на озимину.
Який день на Миколая Зимового, такий і на Миколая Весняного.
У кожному році два Миколи: на першого Миколи не буває холодно ніколи, а на другого Миколи не буває тепла ніколи.
Традиційне святкування Дня Миколи-Чудотворця
Миколая Чудотворця вважають найближчим до Бога святим. Він посередник між Богом і людьми.
Святкувати день Миколая Чудотворця, або як його ще називають Зимового Миколая, завжди починають молебнем у церкві. Раніше, а подекуди і зараз, всі жителі села збирали гроші і у складчину ставили після молебню велику свічку, щоб святий Миколай огородив їх від усіх бід і нещасть.
Після церковної служби 19 грудня влаштовується веселе свято, яке називали братчини. Всі частування купувалися у складчину і братчини були свого роду обрядом примирення ворогів і прощення всіх образ. Оскільки у цей час йде різдвяний піст, то основними стравами на Зимового Миколая були пироги з капустою і грибами. На столі обов’язково було пиво, яке варили з ячменю нового врожаю.
Найбільше радості свято святого Миколая доставляє дітворі. Адже за давньою традицією батьки купують і ховають в будинку подарунки, які нібито святий Микола
й приносить слухняним дітям.
У минулі століття в день Зимового Миколая здійснювали різноманітні угоди, укладали договори, тому що були впевнені, що цього дня ніхто не піде на обман, оскільки Миколай Чудотворець покарає шахрая і відновить справедливість. До цього свята у містах відкривалися численні ярмарки, де встановлювалися остаточні ціни на хліб і борошно. Дівчата з цього часу починали підготовку до святок – шили нові костюми, готувалися до святочних ворожінь.
Благому св. Миколаю присвячені два свята у році: Весняний Миколай (22 травня) і Зимовий Миколай (19 грудня). «Один – травний, інший – морозний».
Бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка
Протягом тижня з 14 по 18 грудня у відділі естетичного спрямування та організації змістовного дозвілля користувачів проходитиме народознавча експедиція «Із неба в український край іде зимовий Миколай».
У відділі дитячого та сімейного читання:
10-18 грудня о 14 годині відбудеться голосне читання книг про Святого Миколая «Хочу, хочу подарунків…»;
20 грудня о 10 годині спільно з Кіровоградською федерацією з настільного хокею буде проводитися пізнавально-розважальний ігровий турнір «Магія спорту».
Меморіальний музей М.Л.Кропивницького
18 грудня о 14:00 у відділі обласного краєзнавчого музею – меморіальному музеї М.Л.Кропивницького відбудеться захід з циклу «Звичаї і обряди українського народу», присвячений до Дня Святого Миколая-Чудотворця.
Перед відвідувачами музею виступить Наталія Овчаренко – знавець звичаїв і обрядів України, яка розповість про історію свята та пов’язані з ним легенди, традиції виготовлення святкових подарунків – «миколайчиків».
У художній частині вечора на глядачів чекає зустріч з дуетом «Тембр», квартетом у складі І.Павлика, О.Стеценка, Н.Черняєвої та В.Виноградської, які виконуватимуть пісні композитора А.Чечеля під акомпанемент його баяну.
Також учасникам заходу буде презентовано виставку «М.Старицький і театр корифеїв» (до 175-річчя від дня народження митця).
Тайм-клуб “Берлога”
19 грудня, у “Берлозі” буде проводитись благодійна акція для вихованців дитячого будинку “Наш дім”, приурочена до Дня Святого Миколая.
“Ми не в силах повернути дітям батьків, але спільно, з допомогою всіх нас, можемо здійснити інші дитячі мрії”, – говорять організатори акції.
Метою акції є приготування подарунків дітям-сиротам, які проживають в інтернатах та дитячих будинках Кіровограда та області до Дня Святого Миколая, а також забезпечити їх речами першої необхідності.
Площа Героїв Майдану
На день Святого Миколая, 19 грудня, о 16.00 на площі Героїв Майдану відкриють новорічну ялинку, яка простоїть там до 14 січня.
У програмі відкриття:
О 16.15 на площі Героїв Майдану розпочнеться святковий концерт.
О 16.30 на площі біля Кіровоградської міської ради розпочнеться акція “Прикрась ялинку” (учні кіровоградських шкіл прикрашатимуть живі дерева біля міськради).
О 17.00 міський голова Андрій Райкович, голова ОДА Сергій Кузьменко разом з Дідом Морозом та Снігуркою запалять вогні на новорічній ялинці.
Фото з мережі Інтернет
За матеріалами korusna.info та інформацією Першої електронної