Коли викликати “швидку”, а коли – сімейного лікаря?

© pixabay.com

У яких випадках людина має право викликати “швидку”? Як швидко має приїхати бригада ? Які випадки належать до категорії “екстрених”?

Про це Першій електронній газеті повідомили у прес-службі МОЗ України.

Відповідно до Правил виклику, Бригада екстреної (швидкої) медичної допомоги виїжджає за рішенням диспетчера оперативно-диспетчерської служби у випадках, коли пацієнт/інша особа повідомляє про такі скарги/симптоми:
─ непритомність або порушення притомності;
─ судоми;
─ раптовий розлад дихання, відсутність дихання, неефективність дихання;
─ раптовий біль в грудній клітці;
─ раптовий головний біль, що супроводжується запамороченням і/або нудотою;
─ раптове порушення зору;
─ порушення мовлення, слабкість у кінцівках, що виникли раптово;
─ гіпо- та гіперглікемічна кома;
─ гострий біль у черевній порожнині чи/та поперековому відділі;
─ значна зовнішня кровотеча, блювання кров’ю, кровохаркання;
─ ознаки внутрішньої кровотечі (різке падіння артеріального тиску, наростання частоти пульсу, різка загальна слабкість та блідість шкіри тощо);
─ порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча, інше);
─ анафілактична реакція, спричинена різними чинниками;
─ укуси змій та павуків;
─ травми, які загрожують життю;
─ нещасні випадки будь-якого характеру;
─ тепловий удар і переохолодження, які загрожують життю;
─ асфіксії всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, удушення);
─ надзвичайні ситуацій будь-якого характеру;
─ гострі психічні розлади (з поведінкою, небезпечною для життя пацієнта та/або людей поруч);
─ інші стани, які загрожують життю та здоров’ю людини.

До критичних звернень належать звернення про стани, які супроводжуються: відсутністю дихання; неефективним диханням; ознаками масивної крововтрати/кровотечі і зумовлені: усіма видами травм різної етіології; впливом зовнішніх факторів (ураження електричним струмом, блискавкою тощо); інтоксикацією та отруєнням, у тому числі укусами тварин, комах тощо; гострими та хронічними захворюваннями.

Норматив прибуття за зверненнями, що належать до категорії критичних, – 10 хв. з моменту надходження звернення до диспетчера та прийому виклику. Зважаючи на можливі ускладнення (дорожній рух, метеорологічні умови, сезонні особливості, епідеміологічна ситуація тощо), допускається перевищення цього нормативу, але не більше ніж у 25% випадків.

До екстрених належать звернення при станах, що супроводжуються: порушенням свідомості; ознаками кровотечі; ознаками гострого коронарного синдрому; ознаками гострого мозкового інсульту; розладами дихання; іншими скаргами та ознаками, що визначені як екстрені; і зумовлені: усіма видами травм різної етіології; впливом зовнішніх факторів (ураження електричним струмом, блискавкою тощо); інтоксикацією та отруєнням, у тому числі укусами тварин, комах тощо; гострими та хронічними захворюваннями.

Нормативи прибуття за зверненнями, що належать до категорії екстрених, – 20 хв. З огляду на можливість ускладнень допускається перевищення нормативу, але не більше ніж у 15% випадків.

Звернення відносять до критичних або екстрених, залежно від стану пацієнта та визначених критеріїв.

В інших випадках, наприклад, температурі вище 38° чи білю у горлі, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря.

Звертаємо увагу, що Бригада не виїжджає:
─ до пацієнтів для виконання планових призначень лікаря з надання первинної медичної допомоги, а також для виконання ін’єкцій, інфузійної терапії, перев’язок, планової заміни катетерів, зондів, інших планових призначень та маніпуляцій;
─ до пацієнтів, які перебувають під наглядом лікаря з надання первинної медичної допомоги з приводу загострення хронічних захворювань і стан яких не вимагає надання екстреної медичної допомоги;
─ до пацієнтів для надання стоматологічної допомоги;
─ для видалення кліщів;
─ для видачі листків непрацездатності, виписування рецептів і заповнення будь-яких довідок, у тому числі про стан здоров’я, а також для надання судово-медичних висновків;
─ для транспортування трупів у патолого-анатомічні відділення і бюро судово-медичної
експертизи.
Також нагадуємо, що про появу симптомів коронавірусної хвороби необхідно повідомити свого сімейного лікаря. Сама по собі наявність температури або кашлю не є підставою для виїзду бригади екстреної медичної допомоги чи госпіталізації. Натомість, якщо ви відчуваєте біль у грудній клітці, задишку у стані спокою, маєте сатурацію менше 92%, порушення свідомості чи інші ознаки, які загрожують життю та свідчать про критичний стан – варто телефонувати на 103.

Нагадаємо, На Кіровоградщині відділення ЕМД отримало новий і сучасний реанімобіль. 

Читайте також: Факти і роз’яснення про вакцинацію від COVID-19 на Кіровоградщині.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар