Моряки Роман Мокряк та Андрій Артеменко отримають кортики з дамаської сталі

© скріншот із відео

Подарунок з Прикарпаття отримають моряки, які були в російському полоні. Серед них – двоє з Кіровоградської області – Роман Мокряк з села Карлівка Кропивницького району та Андрій Артеменко з Новоукраїнки. Для моряків на Прикарпатті створили двадцять чотири кортики з дамаської сталі. Це бойова зброя, яку мають право носити лише офіцери. Для того, щоб їх могли носити усі визволені з полону моряки, їх вручатимуть як медалі.

Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на UA: Кропивницький.

Коваль Дмитро Ейдер – батько Андрія Ейдера, наймолодшого з моряків, яких захопили в полон, показав кортик свого сина. “Він був зроблений першим. Тому що це мій син. Що ми тут бачимо? “Нескорений духом”, “Ейдер Андрій”, час, коли був захоплений “Бердянськ” і координати, де він був захоплений”.

Ідея створити кортики для моряків виникла у Дмитра Ейдера та його дружини Євгенії, коли його син з побратимами були в полоні. Їхня акція “Нескорені духом” об’єднала митців з усієї України.

“Проєкт ми називаємо “Народна нагорода”. Ми не планували спонсорів. Через соцмережі оголосили збір коштів. Тільки на матеріали. Тобто, всі майстри – волонтери”, – говорить Євгенія Ейдер.

Дмитро Ейдер зробив прототип кортика. Показав його командуванню Військово-Морських Сил України, яке підтримало ідею. Символи на кортиках погоджували з головним геральдистом МВС.

“Ми не можемо сказати, скільки ці кортики коштують, тому що тут не закладена вартість за роботу. Люди робили все від душі, від себе, щоб висловити свою підтримку”, – каже Євгенія Ейдер.

Найдорожче у виготовленні кортиків – пакет дамаської сталі й литво. Деталі, які вимагала литва, виконували в Івано-Франківську. Майстер з художньої обробки металу Віталій Городецький каже, що цю роботу можна назвати ювелірною.

“Ми бачимо по формі тильника якір з українською символікою – тризубом. Це наша розробка була. Маємо на увазі, моделювання цієї сфери. Також, моделювання цих координат на накладках для ножен – це теж наша розробка. Це ювелірна робота”.

Литва тривала два місяці. Щодо символіки на руків’ї – якір в колючому дроту – це означає, що моряки були в полоні, пояснює Дмитро Ейдер.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року, росіяни атакували українські судна і взяли в полон 24 моряків, які прямували з Одеси до Маріуполя через Керченську протоку. Росія, всупереч міждержавному договору та міжнародному морському праву, перекрила прохід через протоку і напала на українські судна. Екіпажі взяли в полон і переправили у в’язниці на території Росії.

Після тривалих переговорних процесів і судових засідань, у травні 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права наказав Росії звільнити полонених моряків. Росія не виконала наказу, але у вересні 35 українців, зокрема 24 моряки, які перебували в полоні Російської Федерації, повернулися на Батьківщину.

Читайте також: Моряків Романа Мокряка та Андрія Артеменка нагородили відзнаками “За мужність і відвагу”

Поширити:

Залишити коментар:

коментар