На які пільги мають право сім’ї загиблих військових?

Нещодавно в одній із громад Кіровоградщини стався скандал: водій автобуса відмовив у пільговому проїзді синові загиблого. Це був ранковий рейс зі Світловодська– підліток їхав до дідуся й бабусі. Жоден із пасажирів не заступився за дитину, коли водій у грубій формі пояснював, що безкоштовний проїзд – лише для пенсіонерів.

Раніше, коли за кермом були інші водії, подібних інцидентів не виникало, запевнила його мама – повідомляє Перша електронна газета.

«Справа в тому, що в салоні було повно пасажирів і всі змовчали, ніхто й не заїкнувся, щоб захистити дитину. Треба було заплатити, він заплатив і поїхав, а потім подзвонив мені… Дослівно я не можу повторити слова водія, але зі слів дитини, водій сказав щось на зразок «У нас пільгові талони лише для пенсіонерів, а це посвідчення у нас в автобусі не діє». Дитина була в шоці…», – розповіла жінка.

Згодом з’ясувалося, що син загиблого і справді не мав прав на пільговий проїзд. (Хоча в управлінні соціального захисту населення Світловодської міськради розповіли, що в них діє міська програма, згідно з якою щомісяця діти до 18 років отримують допомогу у розмірі 10% прожиткового мінімуму (це 283 грн), які можна витратити на дорогу.

Інцидент оголивще одну проблему (крім морального аспекту): членам родин загиблих захисників і захисниць інколи важко розібратися з інформацією про пільги, на які вони мають право.

Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Міністерства у справах ветеранів війни, члени сімей загиблих на війні мають право на такі пільги:

• Безплатне одержання ліків за рецептами лікарів.
• Безплатне першочергове зубопротезування.
• Безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.
• 50% знижка плати за користування житлом (квартплата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю).
• 50% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
• Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю).
• 50% знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
• Позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.
• Користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи.
• Щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів.
• Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
• Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
• Використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік.
• Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації.
• Позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
• Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов’язані подавати допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни і сім’ям загиблих військовослужбовців у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.
• Одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
• Першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків, технічне обслуговування та забезпечення стоянками транспортних засобів.
• Пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
• Позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20% від тарифів вартості основних та 50% – додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.
• Першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.
• Позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за ветераном війни, в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
• Вступ поза конкурсом до державних та комунальних закладів вищої та фахової передвищої освіти на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок коштів відповідно державного та місцевих бюджетів.
• За рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв’язку із загибеллю (смертю) члена сім’ї у розмірі, визначеному Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
• Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти (крім вишів), забезпечують безкоштовним харчуванням дітей.
• Особам, які мають право на отримання підвищення та/або надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та щомісячної грошової виплати, передбаченої Законом України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”, виплата проводиться за однією з підстав за вибором особи.

До речі, на сайті Мінветеранів є й інструкція про те, як діяти, коли відмовляють у пільговому проїзді (якщо право на нього визначене Законом).

Що робити якщо Вам відмовляють у пільговому проїзді

  1. Уточніть назву та контактні дані перевізника, ПІБ водія. Запишіть номер транспортного засобу, дату, час та маршрут, на якому була отримана відмова.
    Увага! Інформація про перевізника, як правило, розміщена коло водія.
  2. Якщо бажаєте продовжити проїзд, оплатіть його вартість.
  3. Зателефонуйте перевізнику і спокійно поясніть ситуацію, яка виникла з водієм.
    Корисна порада: в розмові зазначте, що плануєте звертатись до прокуратури та в Укртрансбезпеку.
  4. Якщо в телефонному порядку ситуація не вирішиться, напишіть заяву у трьох примірниках: прокуратура, Укртрансбезпека, орган місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут. До заяви обов’язково додайте копію посвідчення УБД і копію проїзного квитка, якщо довелось його купити.

У разі безпідставної відмови у безкоштовному проїзді потрібно написати скаргу до територіального органу Укртрансбезпеки, органів місцевого самоврядування.

До речі, перевірити, скільки коштів виділено з обласного бюджету на забезпечення згаданих пільг можна на сайті обласної ради, де розміщений паспорт обласної комплексної програми соціальної підтримки учасників війни на 2021-2025 роки (рішення обласної ради №56 від 19.02.2021 року).

  • Також у разі порушення прав можна звернутися на Гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради з прав людини: 0800-50-17-20, 044-299-74-08.
  • Або за телефоном для довідок Міністерства у справах ветеранівУкраїни (Мінветеранів):(063) 035 40 32.

Читайте також:

Інна Тільнова

Поширити:

Залишити коментар:

коментар