Етнолабораторія “Баба Єлька” презентувала схему вишивки давньої сорочки з Кіровоградщини. Новий напрямок проєкту – “Баба Єлька вишиває” – етноволонтери започаткували для відродження і популяризації давніх вишивальних традицій наших пращурів.
Ідею презентували сьогодні, 13 липня, у п’яту річницю заснування ” Баби Єльки”, інформує Перша електронна газета.
“Команда «Баби Єльки» працює над тим, щоб зберегти традиційну народну культуру і показати сучасним людям, що бути українцем – це модно, гарно і важливо.
Українці – це не про китайські вишиванки, атласні шаровари і пластикові віночки. Українці – це про естетику, вишуканість, традицію і самоповагу. Саме про це “Баба Єлька вишиває ” – розповіла кураторка проекту, завідувачка Етнолабораторії Світлана Листюк.
Відтворювати схеми зі старовинних сорочок взялася жителька Кропивницького Дар’я Галько – дизайнерка, яка опановує мистецтво вишивки.
Нещодавно вона створила макет дитячих розмальовок на основі візерунків сорочки з колекції Етнолабораторії, яку знайшли на смітнику у Кропивницькому. Тепер же майстриня займається схемами вишивок. Над першою сорочкою працювала кілька тижнів – починаючи з детального фотографування і вимірювання візерунків і закінчуючи створенням макету.
Для відтворення обрала жіночу сорочку з села Цвітне Олександрівської громади. Пошила і вишила її Олена Свороба (1880 р.н.), а зберігала і передала «Бабі Єльці» її внучка Раїса Косенко (1947 р.н.).
«У бабусі Оленки українські сорочки були повишивані. Багато сорочок! Вишивала хрестиком. Вона і дідусь були дуже набожні. Оцю сорочку одягала лише до церкви» – розповіла під час експедиції у Цвітне Раїса Косенко.
Це традиційна сорочка Кіровоградщини, яку власниця кілька разів перешивала у різні часи, але повністю зберегла недоторканим архаїчний низ (підтичку) з характерною вишивкою.
“Часом, дивлячись на сорочку, ми навіть не уявляємо, скільки технік, часу, зусиль вклала жінка у свою роботу. Ось тут, на перший погляд, просто дрібненький хрестик, а насправді ж є ще пухлики, рясування, зубцювання, верхоплут, вирізування з заповненням віконечка, лиштва, підгин подолу подвійним прутиком, змережування.
Всі ці техніки і терміни ми знаємо завдяки майстрині Анні Барановій, яка давно звернула увагу на цвітнянську сорочку та розкрила нам її унікальність,” – зазначила Світлана Листюк.
Побачити оригінал, за яким відтворено схему, можна в колекції Етнолабораторії «Баба Єлька» (м. Кропивницький, вул. Театральна, 12. Тел. 0502649556). Там же – придбати друковані схеми. Безкоштовно завантажити електронний варіант можна на сайті “Баби Єльки” за посиланням.
Етноволонтери закликають вишивальниць і аматорів долучатися до збереження культурної спадщини нашого народу – вишивати традиційні візерунки Кропивниччини за схемами «Баби Єльки» і відроджувати багату автентичну культуру пращурів.
Результатами відтворення схем традиційної вишивки Кропивниччини можна ділитися у соцмережах з хештегом #Баба_Єлька_вишиває чи надсилати в приватні повідомлення на Фейсбук-сторінку Етнолабораторії.
Нагадаємо, 13 липня 2018 року команда здійснила свою першу експедицію у село Розсохуватка колишнього Маловисківського району.
З того часу “Баба Єлька” організувала 92 експедиції, дослідила 102 села, записала більше тисячі народних пісень, близько трьох сотень традиційних рецептів, зібрала майже півтори тисячі експонатів в Етнолабораторії. А ще запустила школу традиційних танців і співу, популяризує давнє писанкарство і мистецтво вибійки, відроджує традиційний одяг і кулінарію.
Підтримати “Бабу Єльку” можна:
- на картку ПриватБанку 5168745612167699 (Світлана Буланова (Гречанюк).
- на Патреоні https://www.patreon.com/BabaYelka
Читайте також: Промо-відео про шляхетну моду українців презентували у Кропивницькому