Аналітики журналу “Фокус” вирішили з’ясувати, в яких областях України жити шкідливо для здоров’я, а в яких екологічна ситуація задовільна. В результаті досліджень був складений екологічний рейтинг областей, у якому Кіровоградщина розташувалася на 15 місці.
Для розробки рейтингу бралися 6 показників:
- викиди в атмосферу забруднюючих речовин;
- скидання стічних, шахтно-кар’єрних і колекторно-дренажних вод;
- частка питної води, яка за якістю не відповідає стандарту;
- створення особливо небезпечних відходів I-III класів (неонові лампи, батарейки, кислоти і т. д.);
- концентрація нітратів у грунті;
- середньорічна доза радонового опромінення, одержуваного людиною, яка 80% часу проводить в приміщенні.
Аналітики спробували провести паралель між цими даними і двома показниками, що відносяться до здоров’я людини: кількістю злоякісних новоутворень і середньою тривалістю життя сукупно для чоловіків і жінок.
Кіровоградська область
- ⇓ Викиди в атмосферу забруднюючих речовин (2015 рік) – 14,2 тис. т
- ⇓ Скидання стічних вод (2015 рік) – 43 млн куб. м
- ⇓ Частка питної води, що не відповідає стандарту, (2014 рік) – 0,03%
- ⇓ Створення відходів I-III класів (2015 рік) – 6,5 тис. т
- ⇑ Середньорічна доза радонового опромінення – 4,8 мЗв
- ⇑ Кількість злоякісних новоутворень на 100 тис. населення (2015 рік) – 465
- Середня тривалість життя (2015 рік) – 70,3 року
Незважаючи на те, що за більшістю показників Кіровоградська область виглядає екологічно безпечним регіоном, середня тривалість життя тут значно нижче, ніж в інших областях, а за кількістю злоякісних новоутворень область посідає перше місце в Україні.
Одна з причин цього – розташування в зоні Українського кристалічного щита, що відрізняється підвищеним радіаційним фоном. Поклади уранової руди на Кіровоградщині – найбільші в Європі. Через це концентрація урану в підземних водах Кіровоградської області майже в 10 разів вище, ніж, наприклад, у Закарпатті. Тільки Побузький феронікелевий комбінат в минулому році викинув в атмосферу 3,7 тис. т шкідливих речовин – більше, ніж всі підприємства Чернівецької області.
“Якби у нас були вичерпні дані по радіації, а також по забрудненню ґрунту та води, дуже ймовірно, що позиції в рейтингу Кіровоградської області були б набагато гірші”, – зазначено у матеріалі.
Загалом, у рейтингу найнебезпечнішими для здоров’я визнано – Дніпропетровську, Запорізьку та Донецьку області, найбезпечнішими – Чернівецьку, Закарпатську та Волинську.
⇓ – нижче середнього показника по Україні
⇑ – вище середнього показника по Україні
* Середня тривалість життя в Україні – 72 роки
За даними Державної служби статистики, Центральної геофізичної обсерваторії, Міністерства екології та природних ресурсів, Лабораторії радіоекологічної безпеки і радіаційного моніторингу Українського НДІ екологічних проблем