Важливо

«Донецькі» віджимають ресурси Кіровоградщини? (ДОКУМЕНТИ)

На адресу проекту «СтопХабар» надходять не тільки заяви про хабарництво в рядах місцевих чиновників, а й скарги з районів. У розпорядження Першої електронної потрапили деякі документи та свідчення поінформованих джерел, які стверджують, що зараз на теренах Кіровоградщини завершується одна з найбільших земельних афер за останні роки.

За інформацією власних джерел Першої електронної, на частину земель сільськогосподарського призначення Голованівського району раптово «накинулися» жителі Донецька та Донецької області: зокрема, більше десятка «донецьких» звернулося до ГУ Держземагенства в Кіровоградській області з проханням надати їм безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства ділянки на території Пушківської сільської ради Голованівського району. Ділянку в розмірі 2 гектари для ведення ОСГ у нас, згідно із законом, може попросити будь-який громадянин, але коли жителі Донецька і області масово просять землю у віддаленому районі Кіровоградщини, при чому по 2 гектари на суміжних ділянках, починають виникати питання.

Ми вирішили дізнатися в однієї із бажаючих отримати землю в Голованівському районі, пані Марії з міста Донецьк, чим мотивовано її вибір. У телефонній розмові з нашим кореспондентом пані Марія не змогла підтвердити того факту, що збирається переїжджати на постійне місце проживання на Кіровоградщину чи з Донецька приїжджати вести підсобне господарство поблизу села Пушкове – дзвінок жінку явно спантеличив, спілкуватися вона відмовилися навідріз.
Як випливає із наявних у нас даних, справа далеко не в бажанні мирних донеччан разом втекти від сепаратизму чи освоювати родючі кіровоградські чорноземи. Справа в грошах, і грошах дуже великих. Але про все по порядку.

Історія «віджиму» земель

На території Пушківської сільської ради знаходиться Пушківське родовище хромових руд. Актом постійного користування землею (більше 20 га) у межах цієї сільської ради довгий час володіло одне із фермерських господарств. Тривалий час, поки на цю землю не впав погляд однієї компанії, яка дослідила, що під гектарами землі сільськогосподарського призначення приховані значні ресурси хромової руди, вартість якої далеко не маленька: за даними ресурсу rareearth.ru у цьому і наступному році вартість хромової руди складе 190 доларів за тонну, а до 2018 року вартість руди підніметься до 214 доларів за тонну.

Як стверджують наші співрозмовники, одна з компаній, що займається видобутком руд, дуже зацікавилася землями фермерського господарства, однак отримати їх для промислової розробки не змогла, адже, як ми писали вище, на ці гектари мало акт постійного користування одне із фермерських господарств району. Тому бізнесмени пішли іншим шляхом.

– Завдяки активній підтримці колишнього голови Голованівської РДА, – розповідає на правах анонімності наш співрозмовник, – у фермерського господарства просто напросто відібрали цей акт і пообіцяли дати землю в іншому місці. Коли ФГ позбулося землі, на «звільнені» ділянки почали писати заяви жителі Донецька і області: прохали надати їх у власність для ведення особистого селянського господарства.

Варто зазначити, що, як стверджує наш співрозмовник, цей акт (яким володіло ФГ) досі не знятий з реєстрації, а тому така роздача земель для ОСГ є грубим порушенням законодавства.

– Ділянки, – говорить наше джерело, – оформляються з блискавичною швидкістю. За моєю інформацією, нові донецькі власники земельних наділів уже отримали витяги про їх реєстрацію в Національній кадастровій системі і зараз чекають від обласного держзему остаточного «входження в права». Але, наскільки мені відомо, поки що у власність по 2 гектари вони не отримали – це має статися з дня на день, адже за кожну з ділянок довелося занести, як говорять, по 5 тисяч доларів.

Що буде?

Здавалося б, до чого тут хромові руди, якщо жителі Донеччини просто дуже хочуть вести особисте селянське господарство в Голованівському районі? Насправді ж, з цими двома гектарами після оформлення права власності «донецькі» можуть зробити що завгодно – продати, віддарувати, передарувати, залишити у спадок тощо. Як стверджує наш співрозмовник, більше десятка ділянок по 2 гектари біля села Пушкове після оформлення права власності будуть передані тим, хто дійсно за цим стоїть, – представникам ТОВ «Горрудпром». А потім уже, маючи у власності землю, лише справою техніки буде перевести її з розряду земель сільгоппризначення до земель промисловості.

Оскільки, за інформацією наших джерел, оформлення права власності на ділянки зараз перебуває на останній стадії, вжити хоч якихось заходів мають відповідні контролюючі органи. Довести, що ділянки для ведення ОСГ потім стануть землями гірничодобувного підприємства, звісно, практично неможливо, проте відповідні структури мав би зацікавити хоча б той факт, що у фермерського господарства землю відібрали якимось досить дивним способом.

Хто претендує на ресурси?

Як випливає із «Стратегії економічного та соціального розвитку Голованівського району на 2013–2020 роки», ТОВ «Горрудпром» у 2010 році отримано спецдозвіл на користування надрами терміном на 5 років для геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою Північної ділянки Пушковського родовища хромових руд.

ТОВ «Горрудпром», за інформацією Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, зареєстроване в Кіровограді, на вулиці Космонавта Попова. Засновником підприємства зі статутним капіталом у 63 тисячі гривень значиться Єгор Юрійович Верлооченко, а керівником і підписантом з 12 червня цього року – Олексій Юрійович Ковальов. На порталі russianjob.ru розміщено резюме жителя Донецька Єгора Юрійовича Верлооченка у якому він шукає роботу заступника директора підприємства і бажає собі зарплату в 5000 умовних одиниць. Крім того, повний тезко Верлооченка у відкритих джерелах значиться керівником ПП «Союз інвестиції Інновації Благодійність» та ПП «Укрземексперт», які зареєстровані в один день і за однією адресою – в Донецьку, на проспекті Київському 55Б. Людина з іменем Єгор Верлооченко також значиться «директором з розвитку Донецького регіону» компанії «Український рітейл», що входить в холдинг «СКМ» найбагатшого українця Ріната Ахметова.

Як випливає з відкритих джерел, у якості заступника директора «Горрудпрому» (досить дивна посада для засновника ТОВ), Єгор Верлооченко брав участь у «IV Міжнародному Інвестиційному саміті DID 2011: міжрегіональне і транскордонне співробітництво», що проходив 19-20 жовтня 2011 року в Донецьку. Разом з ним у якості представника того ж «Горрудпрому» участь в заході взяв В’ячеслав Сатановський. В’ячеслав Юхимович Сатановський і Юрій Борисович Верлооченко є співавторами патенту на винахід – «Спосіб збагачення бідних хромітових руд».

Про новоспеченого керівника і підписанта «Горрудпрому» Олексія Юрійовича Ковальова у відкритих джерелах інформація практично відсутня (підписантом і керівником підприємства чоловік, згідно з ЄДР, став трішки більше тижня тому). Єдиною зачіпкою є те, що, як стверджують наші співрозмовники, людина на прізвище Ковальов була довіреною особою донецьких «бажаючих отримати землю для ОСГ» і саме чоловік з таким прізвищем займався за дорученням оформленням документів на землю цих громадян у відповідних інстанціях Кіровоградщини.

Замість післямови

Як стверджують наші джерела, фермерське господарство, у якого відібрали землю під «донецьких», отримало схожу ділянку, але… практично в іншому кінці Голованівського району. При чому, тут також пішла в роботу накатана схема: на членів ФГ теж оформили по 2 гектари для ведення особистого селянського господарства. Люди, звісно, незадоволені (замість землі поряд з домом – клаптик в полі бозна-де), але бояться висловлювати якісь претензії. Ніхто не сподівається на справедливість – вотчина Лозінського у цьому плані досить показова.
В країні час змін – люди більше не готові миритися зі свавіллям чиновників, з корупцією та окозамилюванням. Зараз у влади є шанс зупинити дерибан і довести, що вона змінюється.

Сергій ОНИЩУК

Поширити:

Залишити коментар:

коментар