Теплові травми: що робити і як вберегтися у спеку

Вже два тижні на Кіровоградщині фіксують температурні рекорди – сонячне проміння дуже активне та небезпечне, тому існують високі ризики перегріву та отримання теплового удару.

Які є види теплових уражень, як від них вберегтися і як діяти, коли стало зле, повідомляє Перша електронна газета за інформацією Міністерства охорони здоров’я.

Види теплових уражень

Теплове ураження — небезпечний стан, причиною якого є надмірне перебування під дією високих температур навколишнього середовища та нездатність організму до ефективної терморегуляції.

Є кілька видів теплових уражень:

Тепловий гіпергідроз, або пітниця, часто виникає у дітей грудного віку під час їх перегрівання чи перебування у середовищі з високою вологістю. Виглядає як еритематозний папульозний або везикулярний висип, спричинений обструкцією екринових потових залоз. Лікування та профілактика включають носіння легкого, вільного одягу та уникання перегріву.

Тепловий набряк також є легкою формою теплових уражень, проявляється набряком гомілок, кистей та інших ділянок тіла. Це результат вазодилатації та венозного застою. Незважаючи на те що подібне теплове ураження частіше трапляється у людей похилого віку, воно може виникати й у дітей. При цьому температура тіла залишається нормальною, а саме явище не пов’язане із захворюваннями серця чи нирок. Лікування симптоматичне: підйом кінцівок, компресійні панчохи та переміщення до прохолоднішого середовища.

teplovyyudarsymptomytametodynadannyadopomogy

Теплові судоми (або судоми, пов’язані з фізичним навантаженням) – мимовільні скорочення скелетних м’язів, що виникають під час або після фізичного навантаження, часто в поєднанні з високою температурою навколишнього середовища. Судоми зазвичай болісні. Лікування: спокій, відновлення водного балансу, вправи, спрямовані на розтягнення м’язів та сухожилля.

Теплове синкопе також пов’язане з вазодилатацією та венозним застоєм. Є ортостатичним явищем, що характеризується нетривалою втратою свідомості, зазвичай спостерігається в осіб, які тривало стоять або різко змінюють позицію тіла в умовах підвищеної температури середовища. Температура тіла під час цього не підвищується. Лікування включає переміщення дитини у прохолодне середовище та перебування її у спокої до нормалізації самопочуття, а також контроль водного балансу.

Тепловий стрес є легкою формою теплового ураження. Він проявляється як фізичне виснаження та дискомфорт, набуті в результаті тривалого перебування на спеці або в приміщенні з високою температурою повітря. Симптоми зазвичай нетяжкі, температура тіла залишається в межах норми.

700x371-60e55a01227b2

Теплове виснаження — стан середньої тяжкості, який проявляється підвищенням температури тіла (у межах 37–40 °C). Симптоми включають спрагу, головний біль, слабкість, короткочасну втрату свідомості, блювання та запаморочення. Часто супроводжується дегідратацією та рясним потовиділенням, а також тахікардією і різким зниженням артеріального тиску. При несвоєчасному виявленні теплове виснаження може перейти в теп­ловий удар.

Тепловий удар — найтяжчий прояв теплового ураження та результат порушення терморегуляції. Це стан, який загрожує життю і характеризується підвищенням температури тіла вище 40 °C, що супроводжується порушенням функцій ЦНС та виникає у зв’язку з надмірним перебуванням у середовищі з високою температурою повітря. Порушення ЦНС можуть проявлятися як збудження, дезорієнтація, делірій або кома.

Як уникнути теплового ураження у дитини

image

Виходячи на вулицю в спекотний літній день, обов’язково надягайте малюкові і собі світлу панамку і легкий одяг з натуральних тканин. Утримуйтися від перебування в жарку пору доби під прямими сонячним променями з дітьми молодше одного року.

Уникайте перебування на сонці в жарку пору року в період з 10 до 15 години. Навіть у хмарні дні ультрафіолетові промені сонця потрапляють на оголену шкіру і можуть пошкодити її.

За 20-30 хвилин до прогулянки нанесіть на відкриті ділянки шкіри дитини сонцезахисний крем з фактором захисту не менше 25-30 одиниць. Не забувайте наносити крем повторно – кожні 2 години перебування на вулиці і, додатково, після купання.

Навчіть дитину користуватися сонцезахисними засобами: головні убори, сонцезахисні окуляри не іграшкові, а нормальні з фільтрами з трайвекса або полікарбонату, що повністю блокують сонячні ультрафіолетові промені діапазонів А і В.

Сонячні ванни дитини не повинні перевищувати 5-6 хвилин не більше 2-3 разів на день і  в часи найменої активності сонця (ранок і вечір).

ілюстрація

Чого не можна робити при сонячних опіках

 • Не змащуйте постраждалі від сонячного опіку ділянки шкіри спиртовмісними засобами, оскільки вони додатково ушкоджують шкіру і ускладнюють загоєння.
 • Не застосовуйте на постраждалих частинах тіла речовин на жировій основі (вазелін або інші густі мазі, а також різні олії : обліпихова, соняшникова і т.д.), оскільки вони ускладнюють виділення тепла і поту і, відповідно, ускладнюють загоєння опіку.
 • Не застосовуйте для лікування сонячного опіку у дітей спреї та мазі, що містять бензокаїн (анестезин), який може викликати роздратування і алергічну реакцію на шкірі дитини.
 • Не кладіть лід або воду з льодом.
 • Не розрізайте бульбашки на шкірі в місцях опіків. На бульбашки, що самостійно розкрилися можна нанести мазь з антибіотиком (ерітроміціновая, тетрациклінова тощо) і зверху покласти стерильну, марлеву серветку. За відсутності серветки можна скористатися чистою прасованою носовою хусткою.

Перша допомога при підозрі теплового удару

unnamed

Якщо ви запідозрили тепловий удар, необхідно одразу викликати швидку чи хоча б проконсультуватися з оператором екстреної допомоги щодо подальших дій.

Щоб полегшити стан постраждалого, слід:

 • відвести потерпілого в тінь;
 • забезпечити приплив свіжого повітря;
 • дати прохолодне пиття;
 • прикласти прохолодні компреси на чоло і потилицю;
 • при запамороченні потерпілого потрібно розмістити в горизонтальному положенні,
 • при високій температурі можна випити парацетамол.

Ліки (від головного болю, для зниження артеріального тиску і температури, при прискореному серцебитті) можна пити лише після консультації з лікарем чи оператором “швидкої”.

Ні в якому разі не варто використовувати дуже холодну воду і напої для охолодження тіла потерпілого. Холод може призвести до сильного спазму судин і ускладнення стану хворого.

cz515lpjkxvtajnzph4cnogbbgmlkimn

Поширити:

Залишити коментар:

коментар