МОЗ розкрило міфи про лікування туберкульозу

фото silske.org

Останнім часом у ЗМІ з’являються публікації, які містять твердження про закриття туберкульозних диспансерів, що загрожує спалахом туберкульозу. Та МОЗ запевняє, що ціль реформи – трансформація протитуберкульозної служби задля зниження рівня розповсюдження стійких форм туберкульозу.

Міністерство охорони здоров’я розкриває так звані міфи щодо цієї теми, повідомляє Перша електронна газета.

МІФ: Лікувати туберкульоз можна тільки у стаціонарі

Деякі вважають, що лікувати туберкульоз потрібно виключно у стаціонарі. Середня тривалість стаціонарного лікування в Україні становить в середньому 82,8 дні серед дорослих. В той час, як у більшості країн світу в стаціонарі пацієнта лікують до 2 тижнів, а далі переводять на амбулаторне лікування. Необхідність у госпіталізації виникає лише при появі певних конкретних клінічних причин. Рекомендації Всесвітньої організації здоров’я базуються на дослідженнях про заразливість (контагіозність) туберкульозу. Насправді, після початку ефективного режиму лікування бактеріологічне навантаження швидко знижується, і за кілька днів пацієнт перестає бути контагіозним. Після початку лікування пацієнти не становлять загрози зараження для інших людей.

Для пацієнта з туберкульозом, якого примусово розміщують на такий довгий термін у стаціонар, є ризик розвитку мультирезистентної форми туберкульозу.

6bd505297647f1ebd5531aadfc1315a6.png
МІФ: Тариф НСЗУ на лікування туберкульозу занадто малий і не покриває витрати

Тариф на медичні послуги з лікування туберкульозу встановлюється як глобальна ставка на 9 місяців за готовність надати послуги лікування туберкульозу. Вона розрахована на основі ставки за пролікований випадок, яка становить 20 663,68 грн, до якої застосовуються коригувальні коефіцієнти.

Коригувальні коефіцієнти залежно від спроможності закладу проводити хірургічні втручання становлять:

  • за готовність проводити хірургічні втручання відповідно до додаткових умов закупівлі – 1,056;
  • за неготовність проводити хірургічні втручання відповідно до додаткових умов закупівлі – 0,956;

Поширеною маніпуляцією є твердження, що 20 000 грн не вистачить не лише купити ліків, але й прогодувати пацієнта. А якщо говорити про лікування мультирезистентного туберкульозу, то ліки обійдуться у понад 100 тис. Насправді у вартість лікування на стаціонарі не входить вартість ліків. Препарати для лікування туберкульозу закуповуються за окремою програмою – централізовано МОЗ України.

МІФ: Зміна системи фінансування призведе до скорочення бюджету медичного закладу

Наразі тубдиспансери фінансуються виходячи з того, яку кількість ліжок вони мають. Перехід на оплату за надану послугу дозволить оптимізувати бюджет та розподілити його туди, де ця медична допомога фактично надається. Всі медичні заклади, що надаватимуть послуги за пакетом «лікування туберкульозу», отримуватимуть гроші від НСЗУ згідно з тарифом.

Тариф від НСЗУ включає діагностику, лікування в амбулаторних умовах та умовах стаціонару. До тарифу НЕ ВХОДЯТЬ протитуберкульозні препарати та тест-системи для діагностики. Їх МОЗ закуповує централізовано.

МІФ: Туберкульозні диспансери закриють через реформу

У разі, якщо медзаклад не має достатньої кількості пацієнтів, аби покрити свої потреби у фінансуванні згідно з тарифом – у місцевої влади є декілька варіантів:

  • дофінансовувати заклад за регіональної програмою з місцевого бюджету;
  • перепрофілювати заклад. Наприклад, у хоспіс;
  • об’єднати декілька послуг. Так зробили у КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб», який поєднав лікування пацієнтів, хворих на туберкульоз та на туберкульоз і ВІЛ-інфекцію.

Всі рішення щодо перепрофілювання та реорганізації мережі медичних закладів приймаються лише місцевою владою.

Пацієнтів на туберкульоз замість фтизіатрів будуть лікувати сімейні лікарі

Лікарі первинної медичної допомоги будуть виявляти пацієнтів з підозрою на туберкульоз та направляти їх на обстеження у співпраці з лікарями-фтизіатрами. Разом вони визначатимуть, яка форма лікування та у якому закладі краще підходить для конкретного пацієнта. Медичну допомогу пацієнту нададуть у тому закладі, у якому пацієнту буде комфортно. Амбулаторне лікування також передбачає можливість обрати формат отримання ліків у зручний для людини спосіб. Призначення схеми лікування відбувається лікарем-фтизіатром. На первинній ланці буде відбуватися організація та контроль отримання лікування.

Нагадаємо, перші випадки коронавірусу зафіксували на Кіровоградщині.

Читайте також: Чотири маршрути громадського транспорту у Кропивницькому тимчасово припиняють роботу

Поширити:

Залишити коментар:

коментар