У кухні кипить робота – смажать, ліплять, варять, печуть без зупинки, бо поставлений план не дозволяє розслаблятися. Бойові задачі кулінарного фронту виконують … педагоги.
Вже кілька тижнів у Голованівській громаді вчителі і вихователі шкіл і дитсадків ходять на роботу не лише в будні, і не лише з підручниками. Поміж уроками і на своїх законних вихідних вони міняють класичні костюми на фартушки і хустинки, щоб підтримати наших захисників, готуючи для них домашню їжу. Відбивні і котлети, вареники і пиріжки з різними начинками, тушковані риба і м’ясо – далеко не весь перелік страв, які щотижня педагоги передають місцевій волонтерці, а та везе на північ, південь і схід України, де точаться запеклі бої.
Сьогодні робота кипить у стінах Голованівського ліцею. Місцеві вчителі не раз «забивали» волонтерську автівку під зав’язку. І ось знову за раз треба приготувати мінімум півтори тисячі пиріжків, 14 відерець вареників, 10 кг смажених реберець, більше сотні налисників, котлет та багато іншого. Усе – власними руками і зі своїх продуктів.
Як завжди у цій справі педагогам підставили своє надійне плече люди, які вже дев’ятий рік віддано й безкорисно підтримують українських воїнів – подружжя Алли і Василя Конякіних. Вони завжди помагають і продуктами, і робочою силою, а їхня кухня кожного дня повниться пахощами свіжої випічки, яку Алла і Василь передають воїнам у різні куточки Кіровоградщини й України.
Саме їхні працівниці тримають шефство на педагогічно-волонтерській кухні, вираховуючи порції і контролюючи процеси. Вони ж діляться перевіреними рецептами, щоб кожна страва була винятково смачною.
А щоб страви не тільки смакували, а й підбадьорювали наших воїнів, для них придумали мотиваційні назви і веселі підписи. Такого меню ви точно ніде не зустрінете:
• Котлети ‘Зачьотні’ (із м’яса кабанчиків, які приїхали на навчання і отримали залік АВТОМАТОМ)
• Відбивні по-чорнобаївськи (відбивали м’ясо, уявляючи окупантів)
• Реберця тушковані (із якихось бурятських оленів)
• Пиріжки з горохом «Повітряна тривога» (жоден москаль не пройде)
• Пиріжки з картоплею (У нас – лопати, у вас – автомати. Разом усіх здолаємо)
• Пиріжки «Садок вишневий» (Дерев багато. Ви ловіть, а ми підвішаєм)
• Пиріжки «Райське яблучко» (Москалів і в рай не пускають, і в пеклі не чекають. Прикопайте десь під деревцем)
• Пиріжки з капустою (Смачного, наші зайчики!)
• Вареники «Лукашенко на заробітках» (з картоплею і капустою)
• Налисники з сиром (ніжні, як мамині руки; смачні, як поцілунки коханої)
Дівчата сміються: «Головний секрет – готувати з добром і любов’ю. Особливо тісто, бо воно відчуває, які руки його замішують, виробляють і заліплюють». Але кількома кулінарними лайф-хаками все ж діляться.
Так для ‘Зачьотних’ котлет брали жирненьке м’ясо, обсмажену цибулю, домашні яйця і мінімум хліба. Крім солі і чорного перцю додавали різні духмяні спеції, а обсмажували в паніровці із сухарів.
Реберця брали не заморожені, а свіжі. Їх обсмажували в олії з традиційними українськими спеціями (лавровий лист, духмяний перець, часник), а потім тушкували з подрібленими морквою і цибулею.
На тісто для ніжних налисників замішували яйця з борошном, дрібкою солі і цукром, трохи домашньої олії. Потім додавали молоко і розводили водичкою (саме вона додає особливої м’якості млинцям). А сирну начинку щедро заправили ваніллю.
Тісто для всіх пиріжків готували «сходяне» із живих дріжджів. Замішували на молоці, кілька разів просіювали борошно, обов’язково додавали багато домашніх яєць і трохи олії. Та головне тут – добре вимішати, щоб воно було м’яким і пухким.
Начинку для вареників готують з відвареної картоплі, які обов’язково пропускають через м’ясорубку, а потім змішують із смаженою капустою (шинкують свіжу, беруть квашену і разом обсмажують на ароматній домашній олії). А вже готові вареники щедро заправляють крупно порізаною цибулею, обсмаженою на ароматній олії до золотавого кольору.
Та головне: наші педагоги вкладають у свої страви стільки любові і ВІРИ в ПЕРЕМОГУ, що вони навіть смакують по-особливому. Підтверджено українськими воїнами!
Читайте також: Волонтерська кухня Кіровоградщини: що готують для наших захисників
Фото автора