16 травня в Україні відзначають День вишиванки – свято молоде, але дуже популярне в Україні і за кордоном. З’явилося воно завдяки студентці з Чернівців, яка запропонувала одногрупникам обрати день і всім прийти в університет у вишиванках. Ідею швидко підхопили інші студенти й викладачі, а згодом – вся Україна і світ.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
У музеях і приватних колекціях на Кіровоградщині зберігається чимало вишитих сорочок, які демонструють культурну традицію нашого регіону. Проте, ще більше їх було втрачено в роки розкуркулення, Голодомору, радянського терору і репресій, які призвели до фізичного знищення української інтелігенції і селянства – носіїв споконвічних традицій і народної культури.
“Шляхом фізичного насилля і морально-психологічного терору, шляхетне і вишукане вбрання українців замінили на радянські темні й бюджетні однострої. А яскраві, барвисті, неймовірної краси вишиті сорочки – на простішу машинну вишивку чи фабричну вибійку, зводячи глибоку вишивану традицію до примітивної штамповки. Це мало, з одного боку, залишити українцям ілюзію культурної свободи, а з іншого – показати її вбогість, простоту і відсталість на фоні прогресивної радянської ідеології” – розповідає етнодослідниця, завідувачка Етнолабораторії “Баба Єлька” Світлана Листюк.
В колекції Етнолабораторії зберігається більше півсотні сорочок з Кропивниччини та інших регіонів України, які демонструють культурне різноманіття українців і дозволяють на власні очі побачити, яку красу створювали і носили наші пращури.
Слово “вишиванка” команда “Баби Єльки” не виживає стосовно старовинних сорочок, вважаючи його новотвором. Запевняють, що наші пращури цього терміну не знали і називали такий одяг просто “сорочка”.
До Дня вишиванки команда “Баби Єльки” підготувала тест на знання вишиваних традицій Кіровоградщини-Кропивниччини. Перевірити себе можна за посиланням:
Читайте також:
- “Баба Єлька” презентувала пісенник Кропивниччини
- Кропивницький гурт YELKA перетворив стародавню веснянку на сучасний рок хіт