
Голова кіровоградської громадської організації “Спільна дія”, депутат обласної ради VI скликання та співкоординатор ініціативи “Українському місту – українську назву” Ірина Малик закликала депутатів Верховної Ради не допустити перейменування Кіровограда ім’ям окупанта, і якнайшвидше обрати нову українську назву для міста.
Про це вона сказала 6 липня, у Києві, під час дискусії щодо демокунізації Кіровограда в Українському кризовому медіа центрі. У столиці активісти руху «Українському місту – українську назву» звернулися до всієї України з проханням не допустити повернення імперських, колоніальних назв у топонімах. Адже це, на їхню думку, це є продовженням проекту «Новоросія» в Україні.
«Кіровоград – єдиний обласний центр, який досі не перейменований. Перейменувальні баталії тривають вже майже два роки. За цей час у місті кристалізувалася активна ініціатива «Українському місту українську назву». Є й інша сторона, а частина кіровоградців взагалі виступає за те, щоб нічого не перейменовувати. При цьому забуває, що Сергій Кіров – це особистість, яка організувала штучний голод 1932-1933 років в Україні. У нашому краї за даними краєзнавців у цей час було знищено від 22 до 25 тис. населення», – розповіла голова ГО «Спільна Дія» Ірина Малик. – Разом з тим закон про декомунізацію породив колосальні ризики – повернення до колоніального минулого. І прихильники відомої назви Єлисаветград багато і дуже хитро працюють з людьми. Пояснюючи те, що місто Єлисаветград названо на честь святої Єлисавети, і замовчуючи той факт, що фортеця була побудована як російське військове формування. У стінах фортеці здійснювався військовий трибунал над козаками».
Громадська діячка продемонструвала присутнім дві кулі – одну з російського мушкету, яка була знайдена при розкопках фортеці Святої Єлизавети, та іншу, з російського кулемета, яку привезли кіровоградські військові зі сходу України.
“Між цими кулями 260 років, але обидві вони вилиті руками російського загарбника для знищення українців”, – наголосила Ірина Малик, демонструючи набої.
Вона нагадала всім, що тоді, у 18 столітті, з приходом російського війська на землі центральної України, були відібрані землі та домівки українців, а з фортеці Святої Єлизавети стартувала найсумнозвішніша на її думку операція по знищенню Запорізької Січі.
“Як і сьогодні на Донбасі, тоді були знищені державні інституції та місцеве самоврядування українських земель. Мені здається, це буде величезним блюзнірством і цинізмом, знехтувати пам’яттю загиблих на Сході кіровоградців, називаючи місто ім’ям окупанта”, – вважає Ірина Малик.
Залишити коментар: