Українські студенти створили меню страв, які вигадували українці, щоб прогодувати себе і вижити під час Голодомору 1932-33 років. Проєкт називали “Непораховані з 1932. Перший онлайн-ресторан пам’яті”. В меню увійшла страва від жительки Кіровоградщини.
Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на сайт проєкту.
Меню складається з восьми страв, які готували з трав, насіння, корінців, кори дерев тощо. Кожен пункт супроводжується фотографією страви, яку студенти готували власноруч, а також ціною, яка вимірюється не грошима.
Вартість такої “їжі” можна дізнатися з відео зі спогадами старожилів, які записав проєкт Ukraїner.
Серед страв є затеруха – запечене тісто з борошна, кори берези та води. Як ця “їжа” рятувала українців в голодні роки, розповідає Тетяна Кротова (1928 р.н.), яка тоді проживала в селі Травневе Компаніївського району, а нині мешкає в Олександрівці.
Відеоінтерв’ю з бабусею записали фахівці Національного музею Голодомору-геноциду у співпраці з ГО “Баба Єлька”.
Нагадаємо, 28 листопада в Україні вшановуватимуть пам’ять жертв Голодомору.
Читайте також: Вижити і врятувати цілий хутір: історія жінки, яка пережила Голодомор на Кіровоградщині
Довідково. У 2017 році Українська академія лідерства спільно з комунікаційною агенцією Gres Todorchuk PR створили вуличний ресторан “Непораховані з 1932”. Проєкт назвали на честь мільйонів українців, які загинули під час Голодомору – штучного голоду, створеного радянською владою в 1932-1933 роках. Досі невідома остаточна кількість осіб, яких знищила радянська влада. Вони назавжди залишились непорахованими. Проект «Голодомор: мозаїка історії» створений спільно Ukraїner та Музеєм Голодомору за підтримки Українського культурного фонду. Його мета — поширити знання про Голодомор та злочин радянської влади проти людяності, аби більше країн визнали Голодомор геноцидом української нації.