Для багатьох ранок п’ятниці став тим особливий, що почався не з монотонної роботи у рідному офісі, а з відвідування кінотеатру і перегляду незвичайних фільмів. Змінити обстановку, провести час корисно і натхненно кропивничан запросили «Баба Єлька» і Суспільне телебачення.
Зібралися всі в одному з залів кінотеатру «Портал», на величезному екрані якого відбулася прем’єра міні-серіалу «Баба Єлька. Експедиція на піч». Це перший український документальний фільм про етно-волонтерів, який розкриває реальний стан «офіційної» культури, показує, як жителі сіл і містечок досі бережуть прадавні народні традиції і культуру своїх предків, а також розповідає про пошуки командою «Баби Єльки» автентичного спадку нашого регіону, боротьбу з шароварщиною, створення культурних маркерів для ідентифікації Кіровоградщини як землі величних і шляхетних українців.
«Телеверсія – це наступна сходинка, яку підкорює «Баба Єлька» на шляху до своєї мети. А мета наша – спонукати жителів Кіровоградщини досліджувати історію свого роду та популяризувати автентичні традиції, допомогти побороти комплекси національної меншовартості й показати, що Кіровоградщина, хоч і не виокремлена в окремий етнографічний регіон, та все ж має свої особливості, – пояснює керівниця команди Інна Тільнова. – Нам здається, що ми можемо зацікавити телевізійну аудиторію Кіровоградщини людськими історіями, які розповідають старожили. Серед них сторічна бабуся Яринка із села Турії, яка заспівала нам колядку, чи 83-річна Тетяна Чумаченко із Хайнівки, з якою ми вчилися пекти хліб і пиріжки з буряком. Про все це ми розповідаємо без сценаріїв і декорацій, без бутафорських тинків і гарбузів. Тому ці історії такі цінні і реалістичні».
12-серійний фільм знімала навесні і влітку цього року команда «Горобці продакшн» у межах відкритого конкурсу «Створюй з Суспільним». На цю авантюру дівчата і хлопці з «Баби Єльки» зважувалися понад рік. Вони не уявляли, чи вдасться організувати експедицію, отримати «добро» від своїх респондентів (сільських старожилів) і, головне, викликати їх на щиру розмову, без якої неможлива магія творення «Баби Єльки», якщо поряд буде ще ціла знімальна група, купа камер і прожекторів.
Проте режисерка проєкту Катерина Мурована зробила усе, щоб і героїні фільму – етноволонтерки Інна Тільнова, Світлана Буланова і Світлана Листюк – і люди, які відкривають їм свої оселі і серця, не помічали присутності сторонніх людей під час експедицій.
Крізь об’єктив своєї камери Катерина не лише побачила, як створюється міф про «Бабу Єльку», а й сама стала його частинкою.
«Дуже важко працювати над проєктом, коли тобі 26 років. Тут немає постановочних сцен і на все про все в мене є лише один кадр, один дубль, – розповідає режисерка Катерина Мурована. – Чи не найбільше запам’яталась експедиція в селі Копенкувате Голованівського району. Бабусі співали, жартували за столом, танцювали для нас на подвір’ї, а згодом ми дізналися, що одна з цих бабусь померла. Мені важко усвідомлювати, що людини вже нема. Що вона ніколи не побачить “свою” серію. Ми наче намагаємося схопити за хвіст момент, який зникає. І ми це робимо”.
Тому й важлива поява телеверсії проєкту. Документальне кіно дає змогу зафіксувати людей, пісні, речі, життя такими, як вони є за своєю природою. І, як уже показав досвід, спіймати найцінніші, часом останні кадри їхнього існування. Такими, наприклад, були зйомки в Хайнівці Олександрівської громади, де мешкає всього двоє людей – бабуся Тетяна Чумаченко і єдиний її сусід на все село дід-відлюдник.
«Баба Єлька» неодноразово їздила сюди в експедиції. Від баби Тані записали купу пісень і рецептів, вона вчила дівчат готувати стародавні страви в печі, ділилася спогадами про важку молодість і таємницями життя, чи точніше – виживання жінки в радянському селі. Знімальній команді вдалося зафіксувати безцінні кадри з цих експедицій, адже під тиском віку і обставин баба Таня покидає рідне село. Мине якийсь рік і від колись великої Хайнівки залишиться лише спомин.
За час зйомок команда «Баби Єльки» зібрала більше сотні автентичних пісень, зафіксувала дев’ять старовинних танців, закінчила роботу над збіркою рецептів «Смачна Кропивниччина» і відкрила Етнолабораторію, фонди якої поповнилися майже 150-ма новими експонатами з різних куточків Кіровоградщини.
Усе це телеглядачі зможуть побачити на своїх екранах вже з неділі, 19 вересня, на телеканалі UA: КРОПИВНИЦЬКИЙ і на всіх регіональних Суспільних телеканалах. Після телепрем’єри фільм з’явиться у відкритому доступі на фейсбуці і ютуб-каналі Суспільного, а також на сайті і в Етнолабораторії «Баби Єльки».
Нагадаємо, «Баба Єлька» з’явилася три роки тому, як волонтерський проєкт, покликаний віднайти крихти автентичної культури, що ще зберігається у селах Кіровоградщини, зафіксувати і зберегти цей спадок для нинішніх і наступних поколінь, показавши їм, що українці були і залишаються талановитими, мудрими, красивими і шляхетними людьми, попри вплив імперіалізму і «руского міра».
У команді проєкту працюють: журналістка Інна Тільнова, фольклористка, етновиконавиця Світлана Буланова, журналістка й історик Світлана Листюк, журналіст Ігор Крушеницький, фотограф Олександр Майоров, художник Костянтин Данильченко, хореограф Наталка Ковальчук, дизайнерка Наталя Андріянова, редакторка Олена Радецька, водій Григорій Куриш.
У фільмі звучить музика, створена командою проєкту YELKA.