Сьогодні, 7 лютого, активісти громадської організації “Озеленення Кропивницький” влаштували акцію на захист каштанів на вул. Короленка. Нині обрізку цих дерев проводять працівники комунального підприємства “Благоустрій”. Активісти звинуватили комунальників у тому, що вони порушують технологію обрізки, чим завдають значної шкоди деревам.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
Активісти із плакатами в руках прийшли до місця, де саме в цей момент велася обрізка, і почали вимагати припинити нищення дерев.
Зазначимо, що працівники КП “Благоустрій” здійснювали обрізку дерев прямо над тротуарною частиною. При цьому місце, де падали великі важкі гілки, зовсім не обгородили.
Побачивши наскільки масштабною є обрізка, активісти викликали поліцію і написали заяви про скоєння порушення.
На думку активістки Надії Паливоди, вул. Короленка значно завантажена автомобілями, від яких у атмосферу надходять вихлопи, розноситься пил. За її словами, ці каштани виконували там екологічну функцію. Окрім того, своїми широкими розлогими кронами каштани створювали комфортну тінь на тротуарній частині.
Як повідомив Першій електронній газеті керівник КП “Благоустрій” Віктор Луценко, дерева обпилювали для того, щоб відкрити доступ до ліній електропередач.
“Ми обрізаємо дерева на підставі замовлення від головного управління ЖКГ міськради, а також за зверненням КП “Міськсвітло”. На вул. Короленка будуть проводити реконструкцію ліній електромереж та заміну системи освітлення, і працівникам заважають гілки дерев. Наше підприємство протягом листопада-грудня-лютого проводить системну обрізку дерев на цій вулиці на підставі усіх наявних дозвільних документів – у правовому полі”, – розповів начальник комунального підприємства.
За словами Віктора Луценка, комунальники здійснюють там формувальну обрізку. Хоча на місці працівники “Благоустрою” запевнили активістів, що це омолоджувальна обрізка.
“Нам сказали, що це омолоджувальна обрізка. Але омолодження, згідно з правилами утримання зелених насаджень, проводиться поступово – така маса гілок не видаляється за один раз. Омолодження проводять 2-3 роки, вкорочуючи частину гілок не більше, ніж на 1/3 за один раз. Тут же ми бачимо, що зрізають усі гілки. Я розумію, що територію навколо ліній електропередач, біля ліхтарів потрібно розчищати. Але для чого зрізати всю крону? Вони пояснюють, що не мають можливості до одного й того ж дерева їздити знову і знову. Це грубе порушення”, – стверджує Надія Паливода.
Активістка розповіла, що дерево, у якого було видалено більше, як половину крони, вважається пошкодженим до ступеню припинення росту. Саме тому вона та деякі активісти написали заяви до поліції.
“Пошкодження зелених насаджень, згідно з законодавством, це адміністративне порушення. А в цій ситуації, коли дерев так багато – це вже кримінальна стаття. Також це є пошкодженням об’єктів благоустрою міста, що підпадає під юрисдикцію спецінспекції”, – наголосила активістка.
Голова ГО “Озеленення Кропивницький” також вказала на ряд інших порушень:
“Законодавством передбачено, що зрізи дерев мають бути замазані фарбою відповідної якості. Ніколи ті зрізи не замазуються – ми вже не перший раз із цим питанням звертаємося, нам обіцяють, що будуть закладені кошти на фарбу, але нічого не змінюється. Згідно з даними, наданими нам у міськраді, на обрізку одного дерева у бюджеті передбачено від 700 грн. При цьому не знаходиться грошей ні на саджанці, ні на фарбу, щоб нормально залікувати обрізане дерево. Це схоже на якийсь розпил бюджетних коштів, на заготівлю дров. Якнайшвидше, як-небудь, з порушенням правил”.
Керівник КП “Міськсвітло” Дмитро Тоток, який приїхав на місце обрізки дерев, повідомив, що його організація зверталася до “Благоустрою” з проханням обрізати дерева. За його словами, гілки цих каштанів дійсно заважатимуть працівникам проводити заміну освітлення. На думку очільника “Міськсвітла”, якщо не обрізати ці дерева, то створюється реальна небезпека, адже гілки знаходяться у безпосередній близькості до ліній електропередач. Тим більше, згідно з нормативами, під ЛЕП взагалі не повинно бути дерев.
На його думку, із цієї ситуації є два виходи: замінити під ЛЕП дерева на нижчі, або перенести усі комунікації під землю.
А керівник КП “Благоустрій” Віктор Луценко запевнив, що дерева після такої обрізки не постраждають.
“Я можу вам сказати зі свого досвіду, якщо ви подивитеся на це дерево через рік, то ви побачите якого естетичного вигляду воно набуде. У нас є по місту такі приклади, коли після подібної обрізки дерева розпускають листя і стають стрункими охайними та естетичними. Надія говорить, як теоретик, а головний інженер приймає рішення із досвіду, зважаючи на конкретний вік дерева, тобто кожен випадок індивідуальний”.
Віктор Луценко також додав, що його працівники досягли абсолютного компромісу з активістами стосовно методів обрізки. Тобто гілки видалятимуть виключно зі сторони ліній електропередач, а з іншої – не чіпатимуть.
Нагадаємо, у 2017 році міськрада Кропивницького витратила 1,38 млн грн на природоохоронні заходи, які полягали здебільшого у обрізці зелених насаджень у місті.
Дмитро Васильєв, Перша електронна газета