В Олександрівському краєзнавчому музеї відкрили виставку «Писанки Олександрівщини», де представили 12 зразків розпису писанок із сіл територіальної громади – Родниківки та Розумівки.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
Основою для розвідки стали писанки, досліджені краєзнавцями минулого століття Володимиром Ястребовим та Данилом Щербаківським, а самі писанки для Олександрівського музею відтворила заслужена майстриня народної творчості України Оксана Білоус із Києва.
«Частину писанок, представлених у колекції, маємо завдяки подвижницькій дослідницькій роботі Данила Щербаківському. Етнограф неодноразово бував на Олександрівщині. Зокрема коли Московське археологічне товариство напередодні з’їзду вирішило дослідити прикордоння між Київською і Херсонською губернією, цю роботу доручили Данилу Щербаківському. У 20-х роках минулого століття він замалював орнаменти писанок на території тодішньої Черкащини. Завдяки тому, що в каталогах описані писанки Єразмівки Чигиринського району Черкаської області, ми отримали інформацію про те, як виглядали традиційні писанки Розумівки», – зазначив під час презентації директор краєзнавчого музею Василь Білошапка.
Розумівку представили п’ять писанок із темним тлом та білими орнаментами – «Хміль рожевий», «Човник із закрутками», «Баранячі роги», «Косиці», «Рожа з грабельками».
Зразки для відтворення писанок із Родниківки вдалося знайти у виданні «Описании коллекции народных писанок», виданому за ініціативи Катерини Скаржинської для Лубенського музею. До колекції Лубенського музею вони потрапили від краєзнавця та дослідника Володимира Ястребова.
«Володимир Ястребов має кілька праць, присвячених цій темі, а формування колекції він почав із заклику ученого Миколи Сумцова. За своїм «географічним наповненням» колекція містила писанки з центральної частини України, північних районів Одеської та Миколаївської областей, Київщини, Поділля, Чернігівщини і навіть Бесарабії. Але серед них були й писанки, що представляють Олександрівський район, зокрема село Сентове – так раніше називалася Родниківка», – зазначив Василь Білошапка.
Нагадаємо, “Баба Єлька” презентувала писанки Кропивниччини.
Читайте також: Великодня паска: традиції і рецепти з Кропивниччини