Важливо

Рейтинги кандидатів 100 округу: як не потрапити на гачок соціологічних маніпуляцій

Не поспішайте дивуватися рейтингам кандидатів у народні депутати України, а вмикайте критичне мислення. Окремі соціологи можуть маніпулювати реальністю в опитуваннях та надавати дані, які часто грають на руку замовникам, а не виборцям. Серед найпоширеніших “соціальних пасток” можна виділити: нерепрезентативну вибірку, “вигідні” запитання, включення / не включення в опитування, а також фейкові рейтинги і служби.

Зупинимося на останній маніпуляції, яка є найпростішою, старою як світ, але досі популярною в Україні. Штаби кандидатів у нардепи перед виборами навіть не звертаються до соціологічних компаній, а просто вигадують їх та їхні результати самі. Найчастіше назви фейкових компаній підбирають таким чином, аби вони були співзвучними тим, які справді працюють, але з маленькою відмінністю.

Наприклад, взявши назву авторитетної соціологічної служби “Рейтинг”, деякі кандидати можуть оприлюднювати сумнівні соціологічні дослідження. Послугами таких фейкових опитувань найчастіше користуються маловідомі кандидати від популярної партії, аби через такі псевдосоціологічні служби оприлюднювати вигідні для себе рейтинги. Це потрібно для того, щоб набрати додаткові голоси на виборах.

Зокрема, у Бобринці все місто завішали листівками з “Дослідженням електоральних симпатій виборців 100 округу”. У них ідеться, що кандидат від партії “Слуга Народу” Ігор Мурдій набирає 26% голосів. На листівці голослівно заявляють, що за 3 дні вдалося опитати понад 4000 людей, а похибка не перевищує 1,4%. Натомість, соціологічна група “Рейтинг” спростувала цю інформацію і назвала її “лайном” та “нахабною фальшивкою”.

Окрім того, на селищі Новому розповсюджують опитування від такої собі компанії “Active Group”. Вона справді існує і проводить маркетингові та соціологічні дослідження, але на листівці від начебто цієї компанії публікуються вже кардинально інші результати. Важливий момент, що в опитуванні не вказана кількість респондентів, точний час і тривалість дослідження, а це свідчить про очевидну фейковість результатів. Також на офіційному сайті компанії жодним чином не згадане це опитування у 100 окрузі.

47c13924b2e44a277242c91f4bfe2a21.jpg

Отож, варто розуміти, що вже цієї неділі ми зробимо вирішальний вибір – визначимося з тим, хто захищатиме наші інтереси на державному рівні у найближчих п’ять років. Та як обрати, коли деякі кандидати так солодко про себе розповідають, приховуючи реальні факти зі своєї біографії. Шкода, що нашому президенту не доповідають про те, які персонажі з сумнівним шлейфом намагаються прорватися до влади і цинічно вводять в оману людей у 100-му округу.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар