Богдана Риковського на волонтерський шлях привела музика. Чоловік все життя «крутиться» в колах творчої богеми – виступає на концертах, акомпанує місцевим артистам, забезпечує гарний настрій під популярну музику на приватних святкуваннях. А ще всі на Голованівщині знають, що Богдан вправний майстер, який на «ти» з різною технікою та апаратурою.
І чуже ремонтує, і своє «шаманить», як розповів майстер Першій електронній газеті.
Якось йому зателефонувала знайома, з якою вони співпрацювали на різних творчих заходах, і запитала, чи може Богдан порадити майстра, який би взявся виготовляти для воїнів павербанки. І чоловік порадив себе.
«Кажу, це не складно, якби був матеріал, то я й сам міг би таке зробити», – пригадує.
Подруга звела його з волонтерською організацією «Трипільська Січ», що в Новоархангельську. Так в житті техніка-музиканта почався новий період – паяльно-волонтерський.
«Волонтери профінансували закупівлю плат, а я зібрав різні підручні матеріали – старий футляр від магнітоли, профіль для укладання кабелю, зламаний радіоприймач. І з цього «барахла» зробив не просто зарядний пристрій, а цілий павербокс, який і заряджав телефони, і крутив музику. Не можу я без музики!» – розповідає майстер.
Свої перші роботи виставив у Тік-Ток. Відео швидко набирало переглядів, а Богдан – нових замовників. Зверталися як знайомі, так і зовсім чужі люди звідусіль.
«Я збирав різні коробки, футляри, старі плеєри, приймачі, профіль для укладання кабелю, купив меблеві заглушки, щоб закривати краї для якогось більш-менш естетичного виду, купував плати і з цього добра паяв павери. Все робив вручну, з чого міг».
Невдовзі Богдан познайомився з іншими волонтерами, які займалися аналогічними справами. Разом створили маленьку команду з п’яти осіб, назвалися «Янголи світла» і почали виготовляти автономні ліхтарики для воїнів. Для цього використовували LED-лампочки і, знову ж таки, різні підручні матеріали.
«Ми починали працювати маленькою групкою, а станом на сьогодні «Янголи світла» об’єднали вже 70 майстрів по всій Україні. Навіть в Нікополі під обстрілами працює один механік: там постійно прильоти, біля його гаража падають російські снаряди, дах двигтить, а він сидить і паяє! Тож є люди, які працюють навіть під обстрілами. Деякі – цілодобово. Я, на жаль, лише вночі, бо вдень на роботі. А ночами паяю, складаю докупи і веду стріми в Тік-Ток, щоб зібрати гроші на запчастини і потужнішу техніку».
Минулого літа Богдан замислився над оптимізацією праці. Бо запит від воїнів ріс щодня, а суто ручна праця займала багато часу. Чоловік зрозумів, що йому потрібен 3-Д принтер.
«Я боявся відкривати збір, але друзі мене вмовили. Дуже допоміг Сергій Деружинський – теж музикант і волонтер з Перегонівки. Він з командою вечорами влаштовує музичні стріми і збирає на машини, тепловізори і багато інших крутих штук для наших військових. Він мене мотивував, і я таки відкрив збір на перший 3-Д принтер. Люди задонатили необхідну суму вже за два тижні, дуже допомогли місцеві підприємці. Так мені вдалося запустити 3-Д друк. Все, що роблю, показую в прямих ефірах у Тік-Ток, щоб люди бачили, на що ідуть їхні кошти. Я особисто несу відповідальність за кожну копійку!»
Завдяки 3-Д принтеру Богдану вдалося значно прискорити роботу й урізноманітнити продукцію.
«Виробництво розширилося: до павербанків і двохрежимних автономних ліхтариків додалися лоадери (пристрої для швидкого перезаряджання зброї), хрестики на гранати (для скидів з дронів) та багато інших цікавих штук для воїнів. А замовлення надходить від бійців з усіх куточків України і з різних точок фронту. Їх стільки, що я створив електронну форму для реєстрації потреб (черга на кілька місяців вперед розписана!) і придбав другий принтер», – каже майстер.
Перший принтер Богдан використовує для друку футлярів на павербанки. На виготовлення одного йде до трьох годин. Другий апарат дорожчий (вартує 1565 євро), точніший і призначений для більш витонченої роботи. На ньому запустив виробництво лоадерів, хрестиків та інших дрібних деталей.
Та попри наявність сучасної техніки, суто ручну працю ніхто не скасовував. Бо «середину» тих же павербанків Богдан збирає самостійно, лише упаковуючи у надрукований на принтері футляр.
«Найдовший процес – це складання акумуляторних збірок. Якщо говорити про павери з “одноразок”, то на один потрібно 32-36 акумуляторів від електронних цигарок. Ці цигарки треба розібрати, перевірити на придатність, потім скласти у збірки, спаяти, замотати й упакувати в футляр. Це тривалий і не завжди виправданий процес. Тому зараз я перейшов на «айфонівські» акумулятори, які значно доступніші і зручніші у використанні. На виготовлення однієї акумуляторної збірки потрібно від 30 хвилин до години», – пояснює чоловік.
Тож якщо маєте зайві акумулятори від «Айфонів» чи знаєте, де їх узяти, майстер буде радий такій підмозі.
«Зараз також збираю гроші на третій 3-Д принтер – трішки простіший, але не менш потужний. Хочу розподілити між ними завдання: один – на корпуси для ліхтариків і паверів, інший – на лоадери, бо запит на ці штуки просто величезний, третій – на хрестики і хвостовики. Це все ті речі, які потрібні воїнам ще на вчора».
Все, що Богдан виготовляє, передає на фронт абсолютно безкоштовно. Приміром, минулого місяця дві партії лоадерів отримали спецпризначенці третього полку. В колекції «шевронів вдячності» на стіні в майстерні є різні підрозділи, і морські піхотинці, і танкісти, і добровольчі батальйони – всіх не злічити.
«Працюю безкоштовно. Багато чого купую за свої гроші. Ось замовив в Китаї плат на 8500 гривень з донатів від людей і власної кишені. Треба трохи почекати з доставкою, але в Україні вони на порядок дорожчі, я не хочу переплачувати баригам. Не наживаюсь на війні й іншим не дам. Але без додаткової матеріальної підтримки від людей, благодійників я не справлюся. Сам на 3-Д принтер ніколи не назбираю, дуже розраховую на небайдужих земляків», – каже майстер.
Богдан особисто зробив вже понад 350 паверів, а скільки сотень ліхтариків, лоадерів та інших дрібничок для воїнів – взагалі не злічити. Нині в черзі на його продукцію стоїть більше пів сотні осіб, і для кожного з них треба виготовити далеко не одну річ, а десятками.
«Фізично працювати мені ніхто не допомагає. Не хочу перекладати на когось свою відповідальність. Тому сам друкую, збираю, паяю і відправляю замовлення теж особисто. Роблю так, щоб все працювало, не підводило бійців у найважчі часи. Я розумію, наскільки ці речі потрібні для виживання і для боротьби, тому мають бути якісними. Це мій особистий внесок у нашу Перемогу».
Підтримати майстра і «Янголів світла» можна за реквізитами….
- Монобанка – https://send.monobank.ua/jar/5fY6Kpir93
- Картка ПриватБанку – 5168745036048970
Читайте також:
- Спецпризначенці подякували родині підприємців з Кіровоградщини
- Автівки, сотню дронів і антидронові рушниці передала Голованівська ТГ воїнам