Наші плани, бажання і навіть нездійсненні мрії — все це ховається за різними видами умовних речень. Як не наплутати та використати саме ті конструкції, які потрібно?
Для чого існують умовні речення?
Умовні речення (або Conditional Sentences) існують для того, щоб розповісти про умови якоїсь реальної, можливої або нереальної дії або про свої бажання. Дуже часто такий вид речень називають if-sentences, через те що переважна більшість з них будується за допомогою сполучника if.
- If you are driving a car, be very attentive. — Якщо ти за кермом, будь дуже уважним.
Курси англійської для дорослих https://grade.ua/uk/adults/ – заходьте на сайт та ознайомтеся з нашими навчальними програмами.
Види умовних речень
В англійській мові існує 5 видів умовних речень, які відрізняються за характером умов та будуються за різними формулами. Обираючи, який вид використовувати, необхідно звернути увагу на декілька факторів: чи реальна ситуація та в який час ставити кожну частину речення.
Давайте познайомимося з цими видами більш детально.
Zero conditional (або нульовий тип умовного речення)
Цей тип використовується для опису постійних і загальновідомих фактів. Для його формування існує дуже проста формула:
If + Present Simple, + Present Simple
За допомогою цього типу умовних речень ми можемо розповісти про закони природи, аксіоми та факти, а ще надати певні рекомендації або поради. Визначною його рисою серед інших видів умовного речення є те, що в ньому немає припущення.
- If rain pours, it gets wet. — Якщо ллє дощ, стає волого.
Замість сполучника if можна використовувати також when або every time, а у частині, яка розповідає про результат іноді зʼявляються модальні дієслова (наприклад, should, can, may). Тоді формула набуває такого виду:
If/when/every time + Present Simple, + Present Simple/Modal Verb
- If you prepare for the finals, you should focus on the information I’ve sent you. – Якщо ти готуєшся до випускних екзаменів, тобі слід сфокусуватися на матеріалах, які я надіслала.
First conditional (перший тип умовного речення)
За допомогою такого типу ми зазвичай розповідаємо про якусь подію, яка буде мати місце якщо буде виконано певну умову. Частіше за все для формування такого речення використовується два часи: Present Simple та Future Simple.
If/When + Present Simple, + Future Simple
- If my boss doesn’t approve of this presentation, I will be very disappointed. — Якщо мій начальник не схвалить цю презентацію, я буду дуже розчарована.
Іноді замість Future Simple можна використовувати модальні дієслова або наказовий спосіб.
- If you see my son, tell him to go home immediately. — Якщо побачиш мого сина, скажи йому щоб негайно йшов додому.
- If you meet Gabriela, you should tell her to read my latest article. — Якщо зустрінеш Габріелу, тобі слід сказати їй, щоб прочитала мою останню статтю.
Важливо запамʼятати, що після сполучника if не потрібно використовувати дієслово у формі Future Simple. Це дуже розповсюджена помилка, але ніяких If I will!
Second conditional (другий тип умовного речення)
Цей вид схожий на перший, але використовується для розповіді про нереальні або дуже малоймовірні події. Для утворення речень за допомогою другого типу використовуються Past Simple та Subjunctive Mood (тобто умовний спосіб). Так само можна використовувати і модальні дієслова.
If + Past Simple, + Subjunctive Mood
- If I went to your school, I would be the best student there. Your programme is so easy! — Якщо б я пішов у твою школу, я би був там найкращим учнем. В вас така легка програма!
До речі, саме цей вид відповідає за формування цікавої англійської фрази! Якщо ми хочемо порадити людині, як вчинити, ми часто кажемо: “На твоєму місці я би…”. Якщо кажемо англійською, на допомогу приходить саме Second Conditional:
If I were you, + I would (do something)
Дієслово to be тут використовується у множині, щоб підкреслити нереальність ситуації.
Third Conditional (третій тип умовного речення)
Цей тип, як і другий, вказує на нереальність. Основна відмінність полягає у тому, що він відповідає за минулий час, тобто частіше за все використовується для вираження жалю. Утворюється він за допомогою Past Perfect та конструкції would have + дієслово у третій формі.
If + Past Perfect, + would have + V3
- If I had arrived earlier, I would have told her how I feel about our breakup. — Якщо б я приїхав раніше, я б зміг сказати їй, як почуваюсь з приводу нашого розставання.
Mixed Conditionals
Цей тип поєднує в собі 2 та 3 види умовних речень. Існує два варіанти, як саме можна поєднати їхні елементи.
Поєднання 1 (2+3) — використовується, щоб розповісти про щось, що могло би відбутися у майбутньому або теперішньому часі, якщо щось відбулося б у минулому:
- If I had moved to Spain, I would work with you now. – Якби я переїхала до Іспанії, я би зараз працювала разом з тобою.
Поєднання 2 (3+2) — використовується, щоб розповісти про ситуацію, яка бі відбулась у минулому, якщо б була виконана якась умова, яка стосується теперішнього часу (зазвичай це щось постійне, що було актуальним і у минулому і зараз):
- If we were closer, our relationship would not have fallen apart. — Якби ми були більш близькі, наші стосунки не розвалилися б.
Запрошуємо на курси ділової англійської у нашому освітньому центрі: https://grade.ua/uk/adults/business/ якщо вам потрібна англійська для спілкування у бізнес-середовищі – то наші курси для вас!
Підсумуємо?
Умовні речення час від часу потребують повторення, тому пропонуємо вам зберегти таблицю нижче, щоб завжди мати при собі маленьку шпаргалку!
Zero Conditional | Present Simple + Present Simple | Постійні факти |
First Conditional | Present Simple + Future Simple | Реальна ситуація у майбутньому |
Second Conditional | Past Simple + Subjunctive Mood | Нереальна ситуація в теперішньому або майбутньому |
Third Conditional | Past Perfect + Would + Present Perfect | Нереальна ситуація у минулому |
Mixed Conditional | Past Simple + Would + V inf | Нереальна ситуація у теперішньому або майбутньому з умовою з минулого |
Past Perfect + Would + Present Perfect | Нереальна ситуація в минулому з умовою яка має відношення до теперішнього |