25 жовтня Ленінський райсуд Кропивницького розглянув справу громадянки 1993 року народження, яка закликала до створення самопроголошених органів так званої Республіки Україна.
Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на Судовий репортер.
Жінка раніше не судима, розлучена, має вищу освіту, офіційно не працевлаштована, має на утриманні малолітню дитину, на обліках у нарколога та психіатра не перебуває. Проживає нині у Кропивницькому.
Використовуючи акаунт у соцмережі Facebook із аудиторією 4729 осіб, обвинувачена розповсюджувала матеріали із закликами до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади в Україні.
Блогерка поширювала думку, що влада в Україні та у Кропивницькому зокрема «має належати не уповноваженим на те органам державної влади та місцевого самоврядування, а так званим місцевим районним радам».
Крім того, створені «місцеві районні ради», мали незаконно перейняти на себе функції держави та її органів, зокрема: реєструвати юридичних осіб, розпоряджатися землями, видавати загальнообов’язкові для виконання акти та мати власний апарат примусу («службу правопорятунку»).
При цьому, до складу «місцевих районних рад» мали входити (та, відповідно, мати можливість прямо чи опосередковано брати участь у здійсненні влади) не всі громадяни, які проживають на певній території, а лише так звані «вільні люди» – ті, хто підтримує викладені вище погляди та письмово заявили про це.
14 листопада 2021 року підозрювана організувала зібрання радикально налаштованих учасників вказаного руху навпроти будівлі обласного театру в Кропивницькому. На зібранні, а також під час особистого спілкування, учасники обрали обвинувачену головою зборів.
Обвинувачена закликала до створення самопроголошених органів так званої Республіки Україна та подальших дій на повалення конституційного ладу і захоплення державної влади, що виразилося у підписанні протоколів зборів, прийнятті відповідних присяг псевдо голів вибраних «Осередків районів міста».
Наступного дня відео цих зборів підозрювана опублікувала в своєму акаунті у соцмережі Facebook.
Таким чином, жінка вчинила розповсюдження публічних закликів щодо насильницької зміни на повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.109 ККУ.
Запобіжний захід блогерці не обирався. Інші підозрювані у цьому кримінальному провадженні відсутні.
Як повідомив прокурор, 24 лютого у зв’язку із повномасштабною російською агресією введено воєнний стан. В Україні ввели тимчасові обмеження конституційних прав і свобод людини, в тому числі – право громадян збиратися на мітинги і збори. Через це жінка не змогла провести масове зібрання радикально налаштованих громадян – учасників руху.
Під час додаткового допиту жінка показала, що вже не вчиняє подібних протиправних дій, зайняла проукраїнську позицію та обіцяє, що таке більше не повториться.
Слідчі повторно оглянули сторінку жінки у соцмережі та переконалися, що з моменту оголошення їй підозри та донині жодних протиправних дій у публічному просторі вона дійсно не робила.
«Внаслідок зміни обстановки підозрювану можна вважати такою, що перестала бути суспільно небезпечною, так як обстановка навколо неї зазнала таких змін, що унеможливлюють вчинення нею нового злочину», – сказав прокурор Лещенко.
Враховувалося також те, що злочин скоєно вперше і він нетяжкий, потерпілих і майнової шкоди нема. Тому прокурор клопотав звільнити підозрювану звільнили від кримінальної відповідальності.
Суд клопотання задовольнив.
Також рішенням суду скасовується арешт ноутбука, телефон иа інших особистих речей, що вилучалися в якості речових доказів.
Сама підозрювана відмовилася від коментарів. Лише сказала, що завжди мала проукраїнську позицію.
Нагадаємо, у межах закону: як притягнути блогера до відповідальності за поширений контент
Читайте також: на Кіровоградщині засудили п’ятьох колаборантів