Важливо

Мешканці Димитрівського психоневрологічного інтернату проживають у жахливих умовах

Дмитро Васильєв
Громадський транспорт, житлово-комунальне господарство, торговельні кіоски, інфраструктура міста, державні закупівлі, спорт, місцева політика, - це перелік тем, на які я, як журналіст, звертаю особливу увагу. Але цей перелік не є вичерпним! Для мене важливо усе, що хвилює наших читачів і потребує висвітлення.
Контакт: Facebook Telegram
фото: ombudsman.gov.ua

У рамках реалізації національного превентивного механізму відбувся моніторинговий візит без попередження до Димитрівського психоневрологічного інтернату для чоловіків у смт Олександрійське Кіровоградської області. Перевірка показала, що підопічні проживають у жахливих умовах.

Про це йдеться на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

До складу моніторингової групи входили представники Департаменту з питань реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Кіровоградській області та громадський монітор.

На час візиту в установі проживала 91 особа.

Мешканці інтернату проживають у двох житлових корпусах. У першому корпусі розміщені ліжкові хворі та підопічні, за словами персоналу, у «важкому» психічному стані. Монітори зауважили, що саме ці підопічні потребують особливої уваги та догляду, втім вони проживають у жахливих умовах: велика перенаселеність кімнат, відсутність будь-яких меблів, окрім ліжок. Також в кімнатах немає дверей, бо так зручно персоналу – можна контролювати, хто чим займається. Єдині металеві двері встановлені в ізоляторі. Постіль в спальнях брудна і дуже стара, а в окремих підопічних – взагалі відсутня. Ліжкові хворі не мають туалетних стільців, а тому користуються пластиковими та цинковими відрами. Треба зазначити, що в усіх приміщеннях стояв стійкий сморід сечі.

В цьому ж корпусі розташована кімната денного перебування, у якій підопічні проводять цілий день взимку та за поганих погодних умов, і єдиним їх заняттям є перегляд телепередач. Вийти звідти можна лише на час прийняття їжі або в теплу погоду. Під час візиту цей корпус був замкнений на ключ, і люди перебували всередині.
Неприємно вразив моніторів той факт, що у кімнаті денного перебування деякі люди сиділи прямо на кахельній підлозі, оскільки місця для сидіння на дерев’яних лавах і табуретах вистачає не усім.

Складається враження, що усе в цьому інтернаті створено для зручності персоналу. На запитання, чому люди зачинені в кімнаті на ключ, санітарка відповіла: «Тому що я підлогу помила, а вони зараз болото нанесуть».

«День у день люди просто сидять в кімнаті денного перебування. А деякі підопічні живуть в інтернаті вже понад 10 років. Гнітюча атмосфера», – поділилася своїми враженнями Анастасія Клюга, співробітник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму.

Також слід зазначити, що у лютому підопічні були взуті у літні пластикові капці, пошарпаний одяг, в деяких підопічних були діряві шкарпетки. Не зважаючи на холодну погоду, більшість з підопічних не мали теплих курток. При цьому на складі з 2013 року лежать закуплені теплі камуфляжні куртки.

До корпусу №2 людей вдень не впускають, персонал навіть зняв дверні ручки, щоб мешканці не могли туди потрапити. Це підтвердили і підопічні, і персонал інтернату. Моніторингову групу здивував той факт, що в кімнатах цього корпусу взагалі відсутні приліжкові тумби та шафи. Є кілька шаф в коридорах, але в них зберігаються відра і швабри.

Підопічні ховають особисті речі під матрац або протягом дня носять з собою у пакетах.

З метою економії вдень у цьому житловому корпусі вимикають опалення. Коли моніторингова група зайшла до кімнат, вікна були відчинені для провітрювання, а температура в спальнях становила +13 С. Опалення вмикають лише ввечері, перед тим як підопічні заходять на ночівлю.

Стосовно зазначених та інших виявлених грубих порушень і проблем будуть підготовлені відповідні акти реагування Уповноваженого з прав людини.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар

3 коментаря до Мешканці Димитрівського психоневрологічного інтернату проживають у жахливих умовах

 1. Мабуть в автора даної статті творчий голод. Стаття висосана з пальця і ніпрошо, якщо не подобаються умови утримання хворих пропоную взяти їх автору, колективу даної електронної газети додому!

  • Шановний пане Іван, це не стаття, а інформаційне повідомлення за даними результатів моніторингу, які були викладені на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/all-activity/7317-dq-monitori-npm-pidopichni-dimitrivskogo-psixonevrologichnogo-internatu-p/. У матеріалі є чітке посилання на джерело інформації.
   Якщо ви вважаєте, що утримувати хворих людей в таких умовах, це нормально, то бажаємо, щоб ніхто з ваших родичів і ви особисто ніколи не потрапляли до таких закладів. Ми живемо у правовій демократичній державі, і такі хворі люди мають право на нормальне утримання у подібних закладах. Ваша думка є сугубо суб’єктивною, і звичайно ви маєте право її мати. Проте, з моральної точки зору, ваша позиція є м’яко кажучи неадекватною…

  • Жахливо. Це, вибачте, не тюрма, де сидять злочинці, які мають відбувати покарання за свої протиправні дії (хоча і там не повинно допускатися порушення людських прав). Це, по суті, лікарня, а люди – пацієнти, такі самі, як породіллі в пологових будинках, діти в дитячих відділеннях лікарень. Просто їх хворобу не можна вирізати чи вилікувати медикаментами.
   Іване, чи хотіли б ви бачити таке саме ставлення до звичайних людей в лікарнях? До себе, своїх рідних?

Коментарі заборонені.