Чому підвищили ціну на електроенергію – пояснює КОЕК

© pixabay.com

Із 1 червня уряд встановив нову ціну на електроенергію для населення – відбулося підвищення до рівня 2,64 грн за 1 кВт/годину.

Про причини і передумови зміни в тарифах Перша електронна газета поспілкувалася із заступником директора Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олегом Соловйовим.

– Усі ціни, за якими постачається електроенергія споживачам, для енергопоcтачальних компаній є дотаційними. Ці ціни не покривають собівартість постачання електроенергії населенню, держава левову частку цих витрат дотує. Цей фінансовий механізм однаковий для всіх компаній, які купують електроенергію на оптових майданчиках, у тому числі і для нашої. Нам купівля обходиться у 3,5-4 грн. Плюс ми сплачуємо кошти оператору системи розподілу (у нашому випадку Кіровоградобленерго), у результаті всі ці витрати набагато більші ніж 2,64 грн. На сьогодні держава не має економічної можливості у повному обсязі компенсувати цю різницю. Саме тому і підняли тариф для населення, – пояснює Олег Соловйов.

– Чи можна сказати, що на підвищення тарифу вплинув також і напад росії?

– Звісно, адже велика частина коштів державного бюджету спрямовується на підтримку боєздатності нашої країни, великих витрат потребують видатки на відновлення зруйнованої енергосистеми. Коштів, закладених на компенсування, було і до повномасштабного вторгнення небагато, а зараз додалися витрати на відновлення інфраструктури після ракетних обстрілів. Виходить, що держава частину цього обов’язку переклала на споживачів, щоб вони платили трохи більше.

– Яким би був тариф, якби не дотації від держави?

– Приблизно 6-6,5 грн за 1 кВт/годину, але і ця цифра є умовною, адже ціна на ринку електроенергії формується досить динамічно. До речі, раніше на оптовому енергоринку діяли обмеження щодо верхньої межі ціни (наприклад, генеруючим компаніям не можна було продавати електроенергію вище чотирьох гривень), але Національна комісія з питань регулювання електроенергії змінила цю межу, підвищивши її.

– Чи буде у цьому році ще підвищення?

– Цей тариф затверджений до 31 грудня 2023 року, а отже, до кінця року ціни на електроенергію вже не підвищуватимуть. А що буде із 1 січня – побачимо.

– За вашими спостереженнями, чи готове населення психологічно до нового тарифу?

– Ми відчуваємо негатив, адже розуміємо, що після пандемії та з початком повномасштабної війни у родин поменшало коштів. Ми, як можемо, роз’яснюємо причини. Люди не розуміють, що це не ми приймаємо рішення про підвищення тарифів. Але проблема в тому, що в багатьох споживачів уже була заборгованість. Ми зі свого боку вирішили укладати договори про реструктуризацію боргів. Тому чекаємо на споживачів, готові відповісти на запитання і розглянути кожен індивідуальний випадок.

Нагадаємо, Кабінет міністрів вирішив погодитися з пропозицією Міністерства енергетики про встановлення з 1 червня по 31 грудня 2023 року включно нових фіксованих цін на електроенергію для побутових споживачів та гуртожитків на рівні 2,64 грн за 1 кВт-год (з ПДВ).

Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), пропонує підвищити тариф у два етапи, щоб той сягнув ринкового рівня – 5,5 грн за кВт.

Нагадаємо, досі тариф на електроенергію для населення становив:

  • 1,44 грн за кВт-год при споживанні до 250 кВт год на місяць
  • 1,68 грн/кВт год – понад 250 кВт год на місяць.

Читайте також: 

Поширити:

Залишити коментар:

коментар