Які громади Кіровоградщини виконали заплановані місцеві бюджети

© Decentralization.gov.ua

За підсумками І кварталу 2022 року до місцевих бюджетів Кіровоградської області надійшло 1469,2 млн.грн. В порівнянні з аналогічним періодом 2021 року ця сума збільшилася на 15,9%. Серед 49 громад Кіровоградської області місцеві бюджети виконані у 40 громад регіону.

Про це повідомляє Перша електронна газета за інформацією радниці з питань муніципальних фінансів та управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Кіровоградській області Олени Савченко.

Вона проаналізувала основні фінансові показники, що впливають на спроможність, і надала рекомендації щодо підвищення фінансової стійкості громад та можливостей для розвитку економіки.

Аналіз стосувався таких показників:

  • темп росту доходів загального фонду на 1 мешканця громади;
  • дохідність земель громади;
  • виконання окремих доходів за І квартал 2022 року.

Для зручності обчислення показників громади були поділені за чисельністю населення на 4 групи.

  • До 1 групи увійшло 5 громад, у яких проживають до 5 тис. осіб.
  • Друга група об’єднала 16 громада, у яких проживають від 5 до 10 тис. осіб.
  • По 14 громад об’єднали 3 та 4 група, де проживають від 10 до 15 тис осіб та понад 15 тис осіб відповідно.

Як змінився показник доходів на 1 мешканця у громадах.

Серед громад 1 групи найвищий темп росту спостерігається у Тишківської громаді, який становить 49,8%, найнижчий по Надлацькій громаді зменшення на 22%.

Серед 16 громад з чисельністю населення від 5 до 10 тисяч найвищий темп росту доходів загального фонду на 1 мешканця громади спостерігається у Аджамській громаді – 81,2%, найнижчий – по Пантаївській громаді – (-15,4%).

У третій групі практично всі громади показали підвищення темпу росту доходів на 1 мешканця в порівнянні з І кварталом 2021 року. Зниження спостерігається лише у Добровеличківській громаді – на 6,2%.

Всі 14 громад з кількістю населення понад 15 тисяч мешканців показали зростання доходів. Найбільше зростання відбулося по Голованівській громаді – темп росту 40,4%. Найменше зростання по Світловодській громаді – 1,6%.

Також одним з джерел доходів громад є плата за землю.

Дохідність земель громади показує скільки грошей приносить 1 кв кілометр землі в громаді. Так, в порівнянні з 2021 роком, найбільший темп росту дохідності земель серед громад 1 групи має Перегонівська громада – (+10%), найменший – Ганнівська (-17%).

Серед громад 2 групи найбільший темп росту за дохідністю земель має Катеринівська громада – (+47%). Найбільше втратила у 1 кв. 2022 році Пантаївська громада, яка отримала доходів від землі на 51% менше ніж у І кварталі 2021 року.

Серед громад третьої групи найбільші втрати доходів від землі мають Суботцівська громада (-67%), Бобринецька (-19%) та Приютівська (-14%). Збільшення показника показали 8 громад цієї групи.

Серед громад з четвертої групи збільшення темпу росту земельних доходів відбулося у 10 з 14 громад. Найбільше зростання у Благовіщенської громади (+21%)

– Показник дохідності земель громади вимагає постійної роботи з орендарями, інвентаризації земель громади та ефективне їх використання. Звичайно, що в воєнних період це складно робити, але громадам необхідні доходи, тому треба звернути увагу на раціональне використання основного ресурсу території, – підкреслила Олена Савченко.

За словами експертки, показник виконання окремих доходів за І квартал 2022 року дає розуміння того, чи виконуються планові показники доходів місцевого бюджету та допомагає визначити слабкі місця для подальшого аналізу в громаді.

– Слабким місцем могло бути неправильне помісячне планування дохідної частини, тому що в більшості громад не було сталої помісячної бази доходів за попередній період, тому більшість громад робили помісячне планування з врахуванням фактичного виконання в кращому випадку. Ще однією слабкою ланкою виконання бюджету могла бути реальна несплата якихось податків певними платниками податків або ж взагалі призупинення їх діяльності. І саме це зараз необхідно ретельно відслідковувати для розуміння причин недовиконання дохідної частини місцевого бюджету. Це дасть розуміння чи буде шанс в майбутніх місяцях, що ситуація покращиться чи все ж таки готувати керівництво громади до секвестрування бюджету, – пояснила радниця з питань муніципальних фінансів.

Нагадаємо, що команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Кіровоградській області продовжує надавати консультативну та методичну підтримку громадам регіону. Особлива увага приділяється питанням фінансової спроможності та стійкості громад, а також пошуку рішень для недопущення фінансової кризи та зменшення фінансових видатків.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Нагадаємо, Яким було місце Кропивницького у рейтингу фінансової спроможності громад України наприкінці 2021-го.

Читайте також: 23 підприємства перемістилися на Кіровоградщину із зон активних боїв

Поширити:

Залишити коментар:

коментар