Підозрюваного в причетності до загибелі кропивницьких спецпризначенців на Донбасі в 2014 році Миколу Бутрименка внесли у список на обмін утримуваними особами між Києвом і непідконтрольними територіями Донбасу. Про це стало відомо 26 грудня під час підготовчого засідання Оріхівського районного суду Запорізької області, що повторно слухає справу Буртименка після апеляції. Під час засідання суду за клопотанням прокуратури підозрюваному також змінили запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов’язання.
Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на Радіо Свобода.
“Це клопотання було обґрунтоване тим, що учасники Тристоронньої контактної групи з обміну полонених на виконання Мінських угод і домовленостей у “нормандському форматі” про “обмін всіх на всіх” досягли домовленості про включення Бутрименка у списку на обмін. І тому заявлено таке клопотання, оскільки сама процедура обміну передбачає, щоб людина не трималася під вартою, або під заставою, або під домашнім арештом – тільки особисте зобов’язання. Прокурор забрав цю ухвалу. Наскільки розумію, він поїхав до Маріупольського СІЗО, і сьогодні або завтра Бутрименка заберуть співробітники Служби безпеки. Тобто він не поїде сам додому – буде скерований працівниками СБУ до місця збору всіх і будуть чекати, коли буде старт на обмін”, – повідомила адвокатка потерпілих Олена Яркіна.
Наразі справу проти Бутрименка не закрито: він залишається у статусі обвинуваченого. Наступне засідання суду у його справі призначено на 15 січня.
“Він зобов’язаний прибути 15 січня до Оріхівського районного суду або брати участь в режимі відеоконференції. Сьогодні позиція потерпілих не буде заслухана, оскільки їх не викликали на судове засідання через технічне перенесення справ. Потерплі будуть на засіданні вже 15 січня. Але позиція потерпілих саме така: Бутрименко є злочинець, він є обвинувачений, і якщо його забирають, то нехай повертають хлопців з 3-го полку. Попередні розмови з сім’ями потерпілих були наступного чину: якщо його обміняють на інших військових, які лишилися в”ДНР-ЛНР”, то ця позиція є гуманною. Люди розуміють все це. І всі дуже сильно хочуть, щоб Бутрименко був обміняний на Сергія Глондара і Олександра Корінькова з 3-го полку спецпризначення”, – додала Олена Яркіна.
16 травня 2019 року Куйбишевський районний суд Запорізької області визнав Миколу Бутрименка винним у фінансуванні тероризму. Його засудили до восьми років позбавлення волі. Проте оскільки обвинувачуваний перебуває у попередньому ув’язненні з 1 червня 2016 року, то, за так званим “законом Савченко”, він зможе вийти на волю уже через рік.
За даними свідків у його справі, Бутрименко в 2014 році повідомив підтримуваним Росією бойовикам про українських спецпризначенців біля Сніжного, після чого військових обстріляли і 10 із них загинули.
Прокуратура і постраждалі подали апеляцію на вирок Бутрименку.
Суд першої інстанції відкинув статтю щодо тероризму, тому прокуратура і постраждалі просять переглянути саме цей момент і заново заслухати свідків, адже є свідчення про те, що Бутрименко не лише “здав” бійців, а й сам був зі зброєю.
27 вересня колегія суддів Запорізького апеляційного суду ухвалила рішення повернути справу Миколи Бутрименка суду першої інстанції для повторного розгляду.
Нагадаємо, у липні 2016 року на Донеччині затримали прихильника терористів з ДНР, через якого 29 липня 2014 року біля с. Латишеве Донецької області загинула група бійців кропивницького 3-го полку спецпризначення.
Розвідгрупа виконувала бойове завдання з рятування пілотів збитого літака в районі міста Сніжне Донецької області. Встановлено, що 29 липня 2014 року під час виконання бойового завдання поблизу селища Латишеве Шахтарського району Донецької області розташувалися 19 військовослужбовців ЗСУ. Місцевий мешканець, прихильник терористичної організації «ДНР», увійшовши в довіру до військовослужбовців, посилаючись на необхідність поїхати до своєї дружини, виїхав на власному автомобілі в напряму міста Сніжне Донецької області. Звідти чоловік вже повернувся у супроводі не менш нiж 4 одиниць важкої військової бронетанкової техніки разом з учасниками незаконно збройного формування терористичної організації «ДНР». В результаті нерівного бою 10 військовослужбовців ЗСУ загинуло, 5 потрапили у полон. Зокрема, у тому бою загинули бійці кропивницького 3-го полку спецпризначення: старший солдат Сергій Гришин, старший солдат Лев Панков, капітан Тарас Карпа, старшина Олексій Глобенко, старшина Андрій Шершень, старший солдат Ярослав Шимчик, капітан Кирило Андреєнко, підполковник Сергій Лисенко та сержант Анатолій Бузуляк. Солдат Роман Рикалов вважався зниклим безвісти. Його особу встановили завдяки результатам експертизи ДНК, але протягом 3-х років батьки не хотіли визнавати смерть сина.
Влітку 2016 року у результаті проведення спецоперації та слідчо-розшукових заходів, працівниками Департаменту карного розшуку Національної поліції України спільно зі спецпідрозділом Збройних Сил України Миколу Бутрименка затримали.
На одному з минулих засідань бійці, яким вдалося вижити після тих трагічних подій, підтвердили змову Бутрименка з терористами і розповіли, що бачили його зі зброєю у компанії окупантів.