Сьогодні, 29 січня, виповнюється 106 років, як українські студенти і гімназисти у бою під Крутами ціною власного життя зупинили переважаючого за чисельністю та озброєнням ворога – більшовицьку армію, яка наступала на українську державність. Цього дня у Кропивницькому вшанували юних оборонців УНР і відзначили загиблих Героїв сучасної війни з російським окупантом.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. Центральна Рада УНР у своєму підпорядкуванні мала окремі частини колишньої російської армії, що були українізовані, а також сформовані із добровольців підрозділи, серед яких варто назвати курінь Січових стрільців на чолі з Євгеном Коновальцем, загони вільного козацтва, та сформований Симоном Петлюрою Гайдамацький Кіш Слобідської України. Саме добровольці стали опорою Центральної Ради.
25–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач, та українці змушені були відступити до станції Крути. На підкріплення українських частин в Крути було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі 400 курсантів та 20 старшин (офіцерів).
До юнаків школи приєдналась перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Значна частина студентів та гімназистів не мала достатньої військової підготовки, були погано озброєні та екіпіровані.
Близько шести годин тривав бій. Чисельність захисників Крут доходила за різними підрахунками до 540 осіб. Наступаюче російське військо осягало 4800 осіб.
Після бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до ешелонів. 27 студентів та гімназистів під час відступу потрапили у полон, а наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі.
Розстріл студентів під Крутами був одним із перших випадків розправи над полоненими у роки російсько-української війни, яка розпочалася в грудні 1917-го і тривала з перервами до листопада 1921 року.
Відступаючи, крутянці підірвали мости і залізничне полотно і цим затримали більшовицький наступ. Затримавши ворога на чотири дні, вони дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.
Серед учасників цього легендарного бою було п’ятеро жителів Кіровоградської області: Володимир Шульгин, Семен Могила, Сергій Горячко, Михайло Михайлик, Левко Прядко.
У Кропивницькому пам’ять героїв Крут традиційно вшановують біля меморіальної дошки братам Шульгиним – Олександр і Володимир були членами Центральної ради, Олександр – першим міністром зовнішньополітичного відомства України, а Володимир – загинув, обороняючи Крути.
Пригадавши подвиг юних оборонців Крут, очільники Кіровоградщини віддали шану Героям сучасної війни з росією і передали рідним загиблих захисників державні відзнаки і нагороди:
Орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня нагородили лейтенанта Сергія Довгенка, посмертно.
Орденами «За мужність» ІІІ ступеня нагородили (посмертно)
-
- старшого сержанта Владислава Бойка,
- старшого солдата Миколу Колєсніка,
- солдата Юрія Зубніцького,
- солдата Євгена Михайлова,
- солдата Андрія Нещадіменка,
- солдата Анатолія Разкевича,
- солдата Анатолія Тебякіна.
Медаллю «Захиснику Вітчизни» відзначили загиблого захисника Віктора Малиша.
Нагадаємо, на Кіровоградщині рідні полеглих Героїв отримали державні нагороди.
Читайте також:
- Воїна з Новоукраїнської ТГ Залужний нагородив відзнакою “Золотий хрест”
- «Золотий хрест» від Залужного отримав воїн із села Шевченкове