Важливо

Праведник народів світу з Кропивницького відзначив 100-річний ювілей

© credo.pro

Вчора, 1 вересня, свій 100-річний ювілей святкував Праведник народів світу кропивничанин Володимир Чорновол.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

Цю відзнаку він отримав у 1996 році. Праведник народів світу – почесне звання, яке надається державою Ізраїль,щоб віддячити всім людям не єврейської національності, які, ризикуючи своїм життям, рятували євреїв від Голокосту. Всього цією відзнакою нагороджені 27 921 осіб, з них 2 673 – українці.

За інформацією меморіального комплексу історії Голокосту «Яд Вашем», Володимир Чорновол до війни працював вчителем у Житомирській області, але під час окупації вирішив повернутися додому на Кіровоградщину. Дорогою він зустрів молодого хлопця Гришу, який виявився біглим військовополоненим. Вони разом просувалися окупованою територією України, а коли настав час прощатися, той зізнався, що його справжнє ім’я – Григорій Ланцман, і він насправді єврей. Під час німецького полону єдине, що змогло врятувати чоловіка від участі інших євреїв – нетипова для цієї національності зовнішність.

© yadvashem.org Володимир Чорновол у довоєнні Роки

Чорновол запропонував новому товаришу піти разом у його рідне село Водяне, щоб заховатися від переслідувань гітлерівців. Старості села Володимир представив Григорія як свого друга по дитячому будинку, але той, хоч і повірив односельцю, попросив зареєструватися у районному центрі.

У військовому секретаріаті  Добровеличківки проблем із реєстрацією не виникло, адже секретар пам’ятав Володимира і його сім’ю. Обох чоловіків записали як мешканців села. Так Ланцман став Григорієм Коваленко. Він мешкав і працював із Чорноволом аж до 1943 року, поки молодь села не почали відправляти на примусові роботи до Німеччини.  Ланцмана з гуртом інших молодих людей доправили до Миколаєва, звідки йому теж пощастило втекти.

Утікач знову повернувся до Водяного. Та цього разу Чорноволу довелося переховувати друга, а згодом, коли їх викрили, ще й заплатити поліцаєві за зберігання їхньої таємниці.

Після звільнення Кіровоградщини, Григорій Ланцман повернувся до лав Червоної армії, де воював до самої перемоги. З Володимиром Чорноволом він підтримував дружній зв’язок до кінця свого життя.

Указом Президента України від 29 вересня 2009 року за вагомий особистий внесок у розвиток ветеранського руху, вирішення соціальних питань громадян похилого віку, патріотичне виховання молоді та з нагоди Дня ветерана Володимира Микитовича нагородили орденом “За мужність” II ступеня, а невдовзі – і III ступеня.

З нагоди 100-літнього ювілею до  Володимира Микитовича  завітала голова ОДА Марія Чорна, яка подякувала дідусеві за мужність, героїзм та врятовані життя, а також вручила святкові подарунки.

© kr-admin.gov.ua

«Ми схиляємо голови перед Вашим подвигом, перед Вашим героїзмом та самовіддачею. Ви – не тільки приклад для наслідування, а і направду виняткова особистість. Ми безмежно пишаємось тим, що на Кіровоградщині є такі мужні герої, як Ви. Бажаємо Вам, Володимире Микитовичу, міцного здоров’я та ще довших років життя у щасливому родинному колі», – привітала вона ювіляра.

Нагадаємо, Університет Люксембурга шукає спогади про остарбайтерів із Кіровоградщини.

Читайте такожНа Кіровоградщині знайшли останки воїна Другої світової

Поширити:

Залишити коментар:

коментар