Як діяти і куди звертатися жертвам домашнього насилля

© domesticviolenceinfo.ca

Якщо хтось безкарно перетинає межі особистого простору людини, змушує її до дій, які та не хоче вчиняти, чи навпаки, забороняє, обмежує її свободу і діяльність, то це, безперечно, насилля. Найчастіше серед жертв домашнього насилля опиняються жінки, люди похилого віку, діти – всі, хто не має сил і ресурсів протистояти грубій силі або жорсткому контролю.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

Серед кривдників трапляються різні люди – від імпульсивних, нестриманих осіб до маніпуляторів та психопатів. Вирізнити тип кривдника – справа психологів. Від цього й залежатиме стратегія вирішення життєвої ситуації жертви насилля.

Саме на етапі планування у людини, що постраждала від насильства, виникає потреба у консультації психолога. Внутрішня робота викриває різного роду питання, що не дозволяють постраждалій особі перейти від планів до дій. Тому довірена особа має своєчасно підказати, до кого з фахівців треба звернутись по допомогу.

Безкоштовна анонімна консультація:

 • психологічна допомога 068-463-60-82 – Наталя Потапенко, ГО «Територія успіху».
 • юридична допомога 093-250-76-46 – Євген Гурницький, ГО «Територія успіху».

Гарячі лінії:

 • Урядовий контактний центр – 1547 (з мобільного або стаціонарного). Інформаційна консультація, психологічна підтримка, реєстрація відповідного звернення до державних органів. Цілодобово і безкоштовно.
 • Національна гаряча лінія з запобігання домашньому насильству – 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного). Цілодобово, безкоштовно, анонімно. Інформаційна, соціально-психологічна та юридична підтримка.

Медична допомога:

Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства, зверніться до лікаря для отримання медичної допомоги та документування у медичній картці ознак того, що з вами сталося. Надалі це допоможе притягнути кривдника до відповідальності, якщо ви звернетеся до правоохоронних органів.

Центр безоплатної вторинної правової допомоги:

Особи, постраждалі від домашнього насильства, мають право отримати послуги адвоката безкоштовно.
Для того, щоб отримати таку допомогу, постраждалій від домашнього насильства особі необхідно звернутись до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги із заявою.

 • Контакти Центру у Кропивницькому: 099-789-09-20, 095-876-62-33.

Для негайної допомоги звернись у поліцію -102, вимагай оформити терміновий заборонний припис стосовно кривдника, що передбачає:

 • зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Якщо не можеш піти просто зараз і боїшся, що повториться насилля,

готуйся:

 • знайди безпечне місце у приміщенні та визнач як можна швидко вийти з будинку;
 • знайди адресу одного чи декількох місць, де можна залишитися на ніч у разі необхідності, та продумай маршрут, як швидко потрапити туди у будь-який час, запам’ятай їхні контакти (це може бути домівка друзів чи один із притулків для постраждалих);
 • спілкуйся з друзями та родичами, розкажи їм про свою ситуацію, пам’ятай, тобі нема чого соромитись;
 • тримай постійний контакт із довіреною особою, щоб вона / він знали, де ти знаходишся і чи все у тебе гаразд;
 • сховай у таємному місці оригінали або копії важливих документів, певну суму грошей, телефон із сім-карткою, записані номери важливих телефонів та адреси, одяг та ліки для себе та дітей;
 • тримай складеною «тривожну» валізу з речами першої необхідності;
 • не залишай інформацію, яка допоможе кривднику знайти вас;
 • не знаєш, як допомогти подрузі, питаєш себе «чому вона не йде» або не впевнена чи те, що з тобою відбувається, можна назвати насильством – тут у зручному форматі вся інформація, яка тебе може цікавити – https://www.nonviolence.ed-era.com/

Як карають домашніх кривдників в Україні

Зараз за домашнє насильство в Україні передбачена адміністративна відповідальність: штраф, виправні роботи або адміністративний арешт до 7 діб, але в разі трьох і більше порушень правоохоронці можуть відкрити кримінальне провадження. У цьому випадку покарання можуть бути такі: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт до шести місяців, обмеження волі до п’яти років або позбавлення волі до двох років.

Законодавством передбачено спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, зокрема: терміновий заборонний припис стосовно кривдника; обмежувальний припис стосовно кривдника.

1. Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Заборонний припис може полягати в:

 • зобов’язанні залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
 • забороні на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
 • забороні в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб.

2. Обмежувальний припис стосовно кривдника – це захід тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи і полягає в:

 • забороні перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
 • усуненні перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
 • обмеженні спілкування з постраждалою дитиною;
 • забороні наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 • забороні особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 • заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Рішення про видачу обмежувального припису приймається судом за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства, а якщо особа перебуває в закладі підтримки постраждалих осіб — за місцезнаходженням такого закладу. Справа про видачу обмежувального припису розглядається не пізніше 72 годин після надходження заяви до суду. Обмежувальний припис підлягає негайному виконанню і видається на строк від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовжений ще на строк не більше 6 місяців.

Читайте також:

Поширити:

Залишити коментар:

коментар