За останні роки, незважаючи на військовий стан, в Україні активно створюється та розвивається дієва система трансплантації органів. 15 грудня у Лікарні Святого Луки стартувала медична конференція на тему «Актуальні аспекти трансплантології у закладах охорони здоров’я Кіровоградщини». На ній зібралися хірурги, трансплант-координатори, сімейні лікарі, терапевти та студенти з усієї України, аби порадіти успіхам та обговорити проблеми, які потрібно вирішити для подальшого розвитку і функціонування системи.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
З вітальним словом до присутніх звернувся директор лікарні хірург Григорій Урсол. Він підкреслив важливість розвитку трансплантологіїв нашій країні, адже це дає надію на життя пацієнтам. І дуже знаково, що проведення конференції з питань трансплантології співпало в часі з першою пересадкою органу на Кіровоградщині.
Головним спікером конференції став директор Інституту серця* МОЗ України, лікар-кардіохірург, професор, заслужений лікар України, доктор медичних наук Борис Тодуров.
*Інститут серця є центром трансплантології, команда якого виконує найбільшу кількість пересадок серця в Україні за рік, виконує трансплантації серця дітям. Також, в Інституті виконуються пересадки нирок та печінки.
Лікар привітав присутніх з тим, що на мапі трансплантології України з’явилося ще одне сердечко.
«У Кропивницькому провели трансплантацію серця – це визначна подія для вашого регіону.
Операція пройшла вдало, пацієнт почувається гарно. Мої вітання всім причетним.
Дуже вдячний колегам за співпрацю, сподіваюсь не востаннє», – сказав Тодуров.
Кількість трансплантацій в Україні щороку зростає, пацієнти, які потребують пересадки органів – це люди, які не мають іншого шансу вижити. Для них це єдиний шанс для них на порятунок.
«На сьогодні у листі очікування перебувають 155 людей. Сподіваємося, що інсультні центри, які є базами забору органів, почнуть працювати активніше у просвітницькому плані і дадуть можливість лист очікування скоротити. Поки, на жаль, з цим велика проблема. Серед пацієнтів не лише літні люди, а й молодого, працездатного віку.
На сьогодні ще треба зробити досить багато, щоб змінити суспільну думку, в тому числі і колег, реаніматологів. Трансплантологія в нашій країні нині лише у стані становлення», – сказав лікар.
Успішність операцій і післяопераційного періоду в Інституті серця – 97 %, і цим дуже пишається його керівник. У тих випадках, коли немає можливості пересадити серце, вставляють механічне. Майже всі хворі з подібними операціями, а їх проведено вже близько десяти, почуваються добре. Сьогодні люди з механічним серцем можуть прожити досить довго. В майбутньому з розвитком технічних можливостей, можливо, це стане альтернативою трансплантації серця, розповів Тодуров.
Зупинився лікар на особливостях трансплантації органів у воєнний час.
«Гелікоптери і літаки не літають, тому ми втратили можливість доставляти органи з великої дальності. Серце може жити поза межами організму не більше 3-4 годин, печінка 5-6 годин, легені до 10-11. Якщо відстань від Інституту серця більше 100 км, ми не встигаємо привозити органи.
Після вторгнення нам дозволили виконувати трансплантацію серця в будь-якій клініці України. Більшість операцій пройшли в регіонах, включаючи і ваш. Ми більш мобільні, рятуємо більше людей.
Зробили виняток лише для дитини, 15-річного хлопчика Максима, якому серце транспортували гелікоптером з Вінниці», – каже хірург.
Трансплантація органів дітям окрема тема. Найменша дівчинка, яка була прооперована у Інституті серця, – 6-річна Соломія. Серце їй віддав 4-річний хлопчик, який помер в місті Рівному від розриву аневризми. Його мама, яка працює анестезіологом, коли побачила комп’ютерну томографію, зрозуміла, що син помер, сама зателефонувала і запропонувала взяти серце хлопчика і передати іншій дитині.
Це перший випадок в Україні, коли донором був маленький хлопчик.
«Мама донора взяла мене за руку перед операцією і сказала: «Хай у вас все вийде». Я пообіцяв, що наступного дня вона зможе послухати серце свого сина. Так і сталося.
Це була маленька, але компенсація трагедії, яку відчували з батьки. Соломійці вона подарувала улюблену іграшку свого сина і сказала: «Тепер в тебе на небі є свій ангелочок». Через два місяці після трансплантації Соломійка пішла до школи, зараз навчається в першому класі, з нею все гаразд .Сподіваємося, що в неї буде якісне і довге життя», – сказав Тодуров.
Важлива інформація, яку підкреслив лікар: трансплантологія в Україні повністю покривається бюджетними коштами. Всі процедури, починаючи з діагностики і закінчуючи реабілітацією після пересадки органів, сьогодні оплачуються державою.
«Наголошуйте на цьому, коли розмовляєте з рідними пацієнтів. Це важливо», – звернувся лікар до колег.
Конференція у Кропивницьому тривала протягом усього дня. Окрім заслуховування виступів провідних хірургів України, відвідувачі могли ознайомитися з сучасними наочними матеріалами (технікою та технологіями) у галузі медицини, зокрема хірургії.
Олена ЦЮЦЮРА для Першої електронної газети, фото авторки
Нагадаємо, як відбувалася перша пересадка серця в лікарні Кропивницього (ВІДЕО).
Читайте також: П’ять відмов і одна згода. Як на Кіровоградщині вперше пересадили донорське серце