У кропивницькому парку «Перемоги», на обслуговування якого у 2023 році з міського бюджету виділили понад 4 мільйони гривень, всохли десятки дерев. У міському управлінні ЖКГ запевняють: жовте та сухе листя не свідчить про те, що дерева загинули, водночас інвентаризацію не проводили через війну.
Всохлі дерева помітили журналісти Першої електронної газети 1 вересня – близько двадцяти кущів, кілька акацій уздовж проїжджої частини, всохлі саджанці дуба червоного на алеї міст-героїв, посохлі квіти та кущі у різних частинах парку.
Функції з утримання парку покладені на ТОВ «АІС «БУДКОМ» (угоду з ним управління ЖКГ уклало у січні 2023 року). За інформацію, яку надало управління ЖКГ у відповідь на журналістський запит, у 2023 році сума на догляд парку становить 4,3 млн грн.
«Утримання передбачає широкий комплекс робіт, необхідних для функціонування та належного утримання Парку, в тому числі утримання зелених насаджень», – пояснюють комунальники.
З початку повномасштабного вторгнення нові алеї на честь міст-героїв з’являються у парку щовесни – у позаминулому році в парку висадили 20 дубів, у 2023 – десять. Щоразу це відбувалося за участі камер та журналістів, але до осені, як свідчать фото, про саджанці забувають, тож літо переживають не всі висаджені дерева.
За інформацією чиновників з ЖКГ, відсоток приживлюваності молодих дерев становить 90-100%, проте під час візуального огляду цих дерев навіть не фахівцям стає зрозуміло: частина рослин всохла без поливу і надана управлінцями цифра не відповідає дійсності.
(До речі, 1 вересня ми не побачили біля дерев лунок та слідів поливу, проте після того, як у соцмережах почали поширювати фото всохлих дерев, ці лунки з’явилися).
Наприклад, у відповідь на наше запитання про всохлі червоні дуби, які висадили навесні 2023 року на честь деокупованих міст Охтирки, Бучі, Херсона, Ірпеня та інших постраждалих від російської агресії міст, в управлінні ЖКГ зазначили:
«Після візуального обстеження цих дерев встановлено, що вони знаходяться в задовільному стані. Через посушливу погоду влітку листя молодих саджанців може жовтіти, але це не свідчить про те, що дерева всохли».
Іншої думки про стан дерев кропивницький дендролог Євген Ткачук, який на прохання наших колег із Суспільного оглянув дерева в парку. За його словами, загалом стан більшості дерев у цій частину пам’ятки садово-паркового мистецтва у незадовльному стані. Частина з них нежиттєздатна через недогляд, зокрема брак поливу, частина – через неякісний посадковий матеріал і механізм висадки, а інша частина почала хворіти після обрізки, зробленою «фахівцями» КП «Єлизавета».
«Навколо молодого саджанця має бути встановлена конструкція з трьох опор, з’єднаних між собою, вони мають бути добре зафіксовані і бути вищими, ніж ті, що ми бачимо, адже дерева мають парусність. Мотузки, якими обв’язані стовбури, передавлюють стовбур. Навіть якби воно було живе, воно б не могло пропускати продукти фотосинтезу з листя вниз до кореня. Воно мертве», – зробив висновок Євген Ткачук, ретельно дослідивши всохлі саджанці.
Крім всохлих дуба червоного, молодих акацій, кущів, також у парку він зафіксував шість сухих кущів гортензії.
Відповіді на запитання щодо відповідальності за фактично закопані в землю гроші та щодо суми, витраченої на закупівлю саджанців, що всохли, в управлінні ЖКГ не надали. Натомість повідомили:
«Догляд за деревами (дуб червоний) … проводиться систематично для забезпечення оптимальної вологості кореневої системи в межах технічних можливостей».
А причиною, чому інвентаризацію зелених насаджень в парку «Перемоги» не проводили протягом двох років, в управлінні ЖКГ назвали воєнний стан…
До речі, щодо технічних можливостей підприємства, то вони, як пересвідчилися журналісти 11 вересня, обмежені: поливом у парку займається, скоріше всього, один чоловік, і його «технічні можливості» – це возик та дві каністри, воду в які він набирає з крану біля вбиральні.
На наше запитання про відповідальність за незадовільне утримання дерев товариством, в Управлінні ЖКГ зазначили, що «БУДКОМ» пересадить 22 всохлих кущі протягом жовтня-листопада 2023 року за власні кошти.
Читайте також:
- Біля Кропивницького незаконно спиляли дерев на 115 тисяч
- 200 мільйонів в асфальт чи на армію: що вирішили депутати Кропивницької міськради