Сезон кліщів триває: як уберегтися, як видаляти і що робити після укусу

кліщ

Сезон кліщів не закінчується з приходом осені. Навпаки – вони продовжують свій активний життєвий цикл аж до кінця листопада, тож відвідуючи осінній ліс у пошуках грибів чи парк для відпочинку, необхідно дотримуватися звичних правил безпеки і обов’язково оглядати себе і свій одяг по поверненню додому. Адже кліщ не лише кусає людину з метою поживитися її кров’ю, а й переносить чимало небезпечних хвороб – хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), кліщового енцефаліту, туляремії тощо.  У разі невчасного виявлення чи неправильного поводження з кліщем, випадок може закінчитися летально.

Як убезпечитися від хвороби та що робити, якщо вас все ж укусив кліщ, читайте на сайті Перша електронна газета.

Як відбувається напад кліща?

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишаючись на одязі, речах. Крім того, кліща можна занести до помешкання з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. У місці укусу кліща з’являється припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується в розмірі.  Так може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини, кліщ відпадає для відкладання яєць в грунт.

d00d416a7031df6c80e506ee081360d6.jpg

Як захистити себе від нападу кліщів?

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

  • одягатися в світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
  • проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
  • використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
01e80d63146f64e9397d01a5d721606a.jpg

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. В Кропивницькому цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації: травмпункт комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна дитяча лікарня Кіровоградської обласної ради» (м. Кропивницький, вул. Преображенська, 79), травмпункт комунального закладу «Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги» (м. Кропивницький, вул. Короленка, 56).

Чи можна видалити кліща самостійно?

При відсутності можливості звернутися до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Кліща слід видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Що робити з видаленим кліщем?

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. В такому вигляді кліщі можуть залишитися живими при температурі від +4 до +8°С (в умовах звичайного побутового холодильника) декілька днів та навіть тижнів.

Лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу проводять в лабораторії особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ» за адресою: м. Кропивницький, вул. Пушкіна, 40/9).

За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

2de37bf838d67fd4aef9ff92aba67d84.jpg

Чи потрібно спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?

Всім особам, що постраждали від укусу кліща, рекомендується щоденно протягом двох тижнів вимірювати температуру тіла і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу, звертатися до лікаря-інфекціоніста.

Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

Якщо на ранній стадії лікування не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, що може призвести до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих вражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.

Нагадаємо, півсотні кліщів з хворобою Лайма виявили на Кіровоградщині цього року.

За матеріалами Держпродспоживслужби

Поширити:

Залишити коментар:

коментар