Важливо

Великі міста в децентралізації, або Що змінить новий механізм приєднання

Люблю писати про хороші, мотиваційні, цікаві історії. Пишу про людей, які хочуть і вміють робити важливі речі. Слідкую за оновленнями в сфері реформ і намагаюся писати про складне простими словами)
Контакт: Facebook Telegram

Із 187 міст обласного значення лише три офіційно стали об’єднаними громадами ще напередодні виборів 2015-го. На Кіровоградщині немає жодного міста, яке мало би статус ОТГ. Небажання знову йти на вибори – один із аргументів, які гальмують децентралізацію на рівні великих міст. Днями Верховна Рада України прийняла закон про надання містам обласного значення статусу ОТГ під час добровільного об’єднання із навколишніми селами. Як спрощення механізму вплине на темпи децентралізації в області та чи перестануть села бути “тягарем” для міст Перша електронна газета запитала у Кіровоградському Центрі розвитку місцевого самоврядування.

Лиман Донецької області, Балта і Біляївка на Одещині – це міста, які встигли стати громадами напередодні виборів 2015 року. У той час навколо ще декількох міст обласного значення планували створити громади. Проте вибори їм не погодили, адже, на думку Центральної виборчої комісії, об’єднання цих громад порушували би межі районів, що тоді законодавством було ще заборонено. Після цього великі міста залишилися поза процесом об’єднання – як правило, через те, що перевибори новообраним керівникам були невигідними.

Проект Закону України “Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення” (№6466) зареєстрували ще у травні минулого року. Після декількох допрацювань зміни до закону таки внесли 3 квітня 2018 року. Вважалося, що ці зміни є технічними, адже вони лише виправляли неточності, допущені в затвердженні ЗУ “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.

Тепер, з моменту вступу в дію прийнятих змін, усі міста обласного значення отримують можливість приєднувати села без проведення виборів. Фактично місто набуває статусу спроможної громади і мають право приєднувати села, як це зараз можуть робити сформовані ОТГ.


Села – ласий шматочок, а не тягар

“На Кіровоградщині таких міст, яких може торкнутися законопроект щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення, всього чотири – це Кропивницький, Світловодськ, Олександрія та Знам’янка”,говорить радниця з місцевих фінансів Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Савченко.

На думку Олени Савченко, ухвалений законопроект дозволить скористатися цими перевагами майже тисячі сільським і селищним радам в Україні. Мова йде про села і селищні ради, які зможуть знайти спільну мову із очільниками міст. Адже у контексті приєднання сіл до міст постає питання поділу податків – хто зможе заробляти і, відповідно, отримувати кошти.

Саме тому жоден обласний центр України досі не створив ОТГ:

“Сьогодні жоден обласний центр не пройшов вибори і не переформатувався в ОТГ. Чому? Їм це поки що не цікаво: податки ті самі вони отримують, а виходити на нові вибори – не всі в цьому зацікавлені”, – каже директор Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Яременко.

Є навіть приклади досить гучних відмову від сіл. Наприклад, у січні минулого року Олександрія публічно заявляла про, м’яко кажучи, небажання об’єднуватися із сусідніми селами. На думку мітингуючих під стінами ОДА олександрійців, “спільне розпорядження” бюджетом призведе до занепаду районного центру. Проте подібні категоричні позиції містян можуть змінитися після вступу в дію розпорядження Уряду, відповідно до якого громада отримує у власність землю за межами населених пунктів. А це означає, що тепер противники децентралізації не зможуть називати сільські території  “тягарем” – тому що це будуть нові платформи для наповнення бюджету. Звісно, за умови доцільного використання землі.

Читайте також: Уже дві ОТГ на Кіровоградщині офіційно отримали землю

Збільшення темпу децентралізації

За словами директора Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування Олега Яременка, об’єднання міста з селом надає можливість останньому використовувати його розгалужені і розвинені ресурси та послуги, реалізовувати спільні інфраструктурні, соціальні, містобудівні проекти в інтересах жителів територіальної громади. Також збільшує фінансові ресурси і можливості для залучення інвестицій.

“Досі міста обласного значення на Кіровоградщині були найменш активними у процесі об’єднання громад, незважаючи на те, що вони є центрами економічної активності. І буде логічно, коли до них приєднаються довколишні громади, які ще не переформатувалися в ОТГ”, – коментує Олег Яременко.

На його думку, це дозволить суттєво пришвидшити процеси об’єднання громад у нашій області.

Ще до прийняття закону перспективний план ОТГ Кіровоградської області передбачав варіанти створення спроможних громад навколо міст обласного значення. Звісно, це лише розрахунки доцільних об’єднань і щопівроку до цього плану вносяться зміни.

Відповідно до актуального перспективного плану, для міста Кропивницького передбачається створення об’єднаної громади, до складу якої увійде селище Нове, яке адміністративно підпорядковуться обласному центру.

“Проте це зовсім не означає, що все станеться саме таким чином. Сьогодні Кропивницький може запропонувати об’єднатися іншим сусідам, які ще не перейшли в формат громади, наприклад, тій самій Созонівці і багатьом іншим селам”, – коментує Олег Яременко.

Тож наразі міста обласного значення мають можливість самостійно обрати “елементи” своєї майбутньої громади. За словами Олега Яременка, “добровільність об’єднання” – явище тимчасове. І рано чи пізно, якщо міста не проявлятимуть активності, то громади будуть створені відповідно до перспективного плану.

Зараз населеним пунктам максимально спростили механізм об’єднання. Міста обласного значення можуть розширити свої межі і можливості за рахунок приєднання сіл. А тим часом діючі громади – уже почали повноцінно користуватися територіями поза межами населених пунктів. І поки хтось ще думає “як об’єднуватися”, першопрохідці уже будують дороги і школи за самостійно зароблені кошти на власній землі.

*** Найближчими днями буде розроблено покрокова інструкція процедури об’єднання у форматі “місто обласного значення та сусідні громади”. Тож в очільників міст є час подумати, кого запросити об’єднатися у нову громаду.

І вже після Великодніх свят радники та радниці Центру розвитку місцевого самоврядування проводитимуть навчання та надаватимуть консультації представникам міст обласного значення Кіровоградщини, які захочуть об’єднатися за новими правилами…

Поширити:

Залишити коментар:

коментар

3 коментаря до Великі міста в децентралізації, або Що змінить новий механізм приєднання

  1. Не надо людям вешать лапшу на уши у Порошенка решили так, чтобы меньше была нагрузка на бюджет согнать всех в один колхоз и пусть там все кто может выживает а центры эти созданы чтобы тереть нам по ушам за 15000 грн. зарплаты в месяц

  2. Что мешает при нынешнем устройстве оставлять доходы в тех же селах что должны объединится?Отсуствие рабочей силы,отсуствие работы вот причины!Что даст объединение? расходная часть города увеличится!Доходная это копейки!мыколаv

Коментарі заборонені.