З середини літа і дотепер багатьох маловищан охопила тривога через появу в середмісті виводка лисиць. Двох дорослих лисів і трьох малих бачили на порослій кущами і бур’янами території між житловим мікрорайоном «Вись» і міським ринком.
Ця новина звідтоді активно обговорюється не дає спокою багатьом жителям, які бояться за свою безпеку і життя своїх рідних, а особливо дітей, повідомляє Перша електронна газета.
Очевидці стверджують, що лисиці живуть на території між багатоповерхівками мікрорайону і міським ринком, де частково пустир, а поряд – кілька городніх ділянок місцевих жителів, а також розташована артезіанська свердловина з мережі водопостачання. Однак у міській раді цю інформацію заперечують, кажуть, що постійного місця перебування хижаків виявити поки що не вдається. Ніхто не може сказати і яка кількість лисиць нині бродить містом. І не тільки містом, бо дорослих лисиць уже бачили й жителі кількох довколишніх сіл, що входять до складу громади.
Хижаки настільки освоїлися і не бояться людей, що містяни бачать лисиць всюди: тварини гуляють поміж багатоповерхівками мікрорайону, не бояться заходити на території міських дитсадків, що розташовані неподалік парку і в мікрорайоні, навідуються до будівель магазинів, а з дворів приватного сектору неподалік стала зникати птиця.
Якось одна з тварин мало не покусала перехожу поблизу господарського магазину неподалік того ж таки мікрорайону.
Коментуючи цю ситуацію, начальник районного управління Держпродспоживслужби Олександр Коваленко повідомив, що враховуючи усні звернення жителів міста про появу в центральному парку лисиць, районне управління ще 23 серпня направило лист до міської ради. В ньому йшлося про те, що відповідно до Постанови Кабміну від 24.06.2022 року № 720 «Про затвердження Порядку регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною …» дія цього Порядку поширюється у тому числі на органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та комунальні служби, які мають забезпечувати вилов, вакцинацію, стерилізацію і т.д., та внесення даних до муніципального реєстру тварин (якщо такий є).
До слова, регулювання чисельності диких тварин регламентує стаття 16 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Ці заходи з регулювання, за словами Олександра Коваленка, повинні здійснюватися так, щоб не заподіяти шкоди іншим видам і забезпечити збереження середовища існування диких тварин.
Між тим, ситуація зі збільшенням чисельності бродячих тварин стосується усієї Кіровоградщини. За повідомленнями Управління Держпродспоживслужби в Новоукраїнському районі, на території Кіровоградської області епізоотична ситуація щодо сказу тварин залишається досить напруженою, більшість випадків припадає на диких та бродячих тварин (лисиці, безпритульні коти і собаки).
Тож поки міській владі Малої Виски не вдається виявити, де ж мають “житло” лиси, які лякають мешканців, тут вдалися до інших – упереджувальних заходів. За інформацією з сайту Маловисківської міськради, з метою профілактики та зменшення захворюваності на сказ в дикій фауні, 3 жовтня 2023 року проводилась планова пероральна імунізація диких та бродячих тварин на території громади. Для цього спільно з фахівцями Держпродспоживслужби створили кілька робочих груп, які й розповсюдили приманки у місцях ймовірного перебування хижих тварин.
Пероральна імунізація від сказу– один із способів вакцинації тварин, яких неможливо відловити щоб вакцинувати класично (внутрішньом’язево або підшкірно). Такий спосіб вакцинації застосовують для диких та бродячих тварин, у яких після поїдання поживної принади з вакциною на 21 день формується імунітет до збудника сказу і триває мінімум 1 рік.
Для імунізації тварин від сказу використовували вакцину вітчизняного виробника ТОВ «Укрветпромпостач» (м. Бровари). Поживні принади з вакциною – це невеликі за розмірами (з сірникову коробку) брикети коричневого кольору з желеподібною капсулою (полімерний блістер з антигеном) всередині. Брикети мають специфічний запах м’ясо-кісткового борошна, що приманює тварин на великих відстанях.
Як пояснив начальник Новоукраїнського районного управління Держпродспоживслужби Олександр Коваленко, ці принади цілком безпечні для людей, тварин і навколишнього середовища. Але знайдені випадково брикети з вакциною краще не чіпати, аби їх могли знайти і з’їсти тварини, для яких ті й призначені.
До сказаного варто додати, що розповсюдження принад з вакциною проти сказу проводилася вручну на території не тільки міської зони, а й лісових та сільськогосподарських угідь Маловисківської громади, де були помічені лисиці.
Володимир Тільнов для Першої електронної газети.
Читайте також:
- Чому на Кіровоградщині побільшало диких тварин і чи варто панікувати
- На Кіровоградщині від сказу померла корова