Календар зі світлинами минулого століття, на яких зображені мешканці Кропивниччини, видала команда «Баби Єльки» за підтримки редакції «Нової газети».
Про це повідомляє Перша електронна газета за інформацією «Баби Єльки».
Авторкою ідеї стала голова громадської організації і редакторка газети Інна Тільнова. Координувала втілення проєкту завідувачка Етнолабораторією Світлана Листюк.
У складі творчої групи – дизайнерка Наталя Андріянова та редакторка Олена Цюцюра. Ця ж команда створила перший тематичний календар «Баби Єльки» на 2022 рік і працювала над книгою «Смачна Кропивниччина» у 2021-му.
«За основу календаря ми взяли стали фотографії, які знайшли у сімейних альбомах, етнографічних світлицях і музеях Кропивниччини під час експедицій «Баби Єльки».
На них зображені наші пращури – мешканці сіл і міст; землероби, залізничники, інтелігенція; давні друзі і люди, яких випадково звела доля, молоді подружжя і великі родини; ті, хто пережив Першу і Другу світові війни, Голодомори і радянські репресії; люди, чиї імена збереглися у пам’яті нащадків, і ті, про кого ми зовсім нічого не знаємо», – розповіла координаторка проєкту Світлана Листюк.
На сторінках календаря зображені мешканці Розумівки, Бірок, Михайлівки, Соснівки, Любомирки, Малої Виски і Кропивницького (тоді – Єлисаветграда). Деякі з цих фото нині зберігаються в Етнолабораторії, інші були відскановані і додані до цифрового архіву «Баби Єльки».
Наприклад, під час експедиції у Михайлівку знайшли багато цінних старовинних фото в світлиці історії села «Оберіг вічності», які створила бібліотекарка Анжела Поклад. Одна зі світлин особлива – вона зроблена у день вінчання 1906 року! Як вказано на звороті, на ній Іван Варламович Кравченков “вступив у шлюб 10 жовтня в середу вінчався в 5 годин вечора” у Покровській церкві. За дружину він брав Марію Степанівну Носач, а поруч з ними – Феодосія Семенівна Брайко, яка, вочевидь, була дружкою на їхньому весіллі. Фото до світлиці передала кропивничанка, внучка Феодосії Любов Брайко.
Дві світлини передала в Етнолабораторію Дар’я Галько, яка мешкає в Кропивницькому. На них – міська інтелігенція ХІХ століття. В очі одразу падає вишитий виноградиком фартушок поверх сукні і вишита маніжка чоловічої сорочки під жакетом.
За задумом дизайнерки Наталки Андріянової, тлом для світлин стали старовинні хустки і килими, домоткані доріжки і рядна з фондів Етнолабораторії.
«За 5 років експедицій ми зібрали справжній скарб і вважаємо, що ним варто ділитися. Скарб – це світлини українців сторічної давнини. Коли я дивлюся на обличчя наших умовних прабабів і прадідів, то відчуваю особливе піднесення і гордість. Попри планомірну політику геноциду, розкуркулення, Голодомор вони зберегли шляхетну поставу, відчуття стилю, уміння позувати. Це зовсім не ті українці, про яких ми вчили в школі – тут немає жодного чоловіка в брилі, розхристаній одежині, тим паче в шароварах. Тут немає пишногрудих жіночок вив’язах у стилі Солохи, у довгих рівних спідницях та квітчастих жилетках.
Ці 12 світлин можуть бути поштовхом, імпульсом до зміни стереотипів, до дослідження роду, для пошиття реплік на традиційний одяг, на подальші пошуки відповіді на запитання «Якими були жителі Кропивниччини сто років тому». Наша команда це робить, запрошуємо доєднуватися!» – зазначила голова ГО Інна Тільнова.
Презентація фото-календаря відбудеться у понеділок, 15 січня, об 11.00 в Етнолабораторії «Баба Єлька».
Календар можна буде отримати за донат на розвиток проєкту в Етнолабораторії чи в редакції «Нової газети» (м. Кропивницький, вул. Театральна, 12.).
Замовити примірник – за тел. (050) 26 49 556.
Читайте також:
- “Баба Єлька” презентувала схему вишивки стародавньої сорочки з Кіровоградщини
- У США відкрилася виставка фотографа проєкту “Баба Єлька”