Раціон донора крові: 5 порад для харчування

© Freepik

Для тих, хто здає кров, або планує спробувати, існують окремі вимоги до раціону. ДонорUA розповідає, як донорам харчуватися правильно та смачно.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

1. Обов’язково снідайте перед донацією

Ще з дитинства більшість із нас знає, що перед загальним аналізом крові краще не снідати, і це правило іноді помилково застосовується для донацій. Проте для того, аби процедура пройшла якнайкраще, а ви після неї зберегли гарне самопочуття, не більш ніж за 4 години до здачі крові слід поснідати — кашею на воді, солодким чаєм, нежирним печивом. Окрім того, в центрах крові перед процедурою донорам додатково дають чай і печиво — це потрібно, аби підтримувати достатній рівень глюкози у крові.

2. Дотримуйтеся дієти за добу до донації

Так звана дієта донора з першого погляду часто відлякує новачків, та насправді вона значно простіша і розмаїтіша, ніж може здатися. За добу до донації слід відмовитися від молочних продуктів, жирного м’яса, яєць — це необхідно, аби уникнути хільозу сироватки крові та якісно протестувати її на інфекції.

Раціон донора за добу до здачі крові має складатися переважно з вуглеводів — круп, картоплі, хліба, макаронів. Доповніть усе це овочами, фруктами, невеликою кількістю нежирного м’яса, смаколиками на кшталт солодких сухариків, джему, натурального мармеладу — і вийде смачне та збалансоване меню.

3. Пийте побільше води

Споживати достатню кількість рідини — порада актуальна завжди і для всіх, а для донорів — поготів. Коли ми «недопиваємо», кров стає густішою, підвищується навантаження на серце і ризик тромбозів. Забір крові у такому разі може пройти складно чи взагалі невдало, тому донорам, окрім чаю з печивом, перед процедурою дають склянку води. Однак подбати про гідратацію слід і самостійно, вживаючи побільше води за добу до донації та протягом дня після неї. Це допоможе швидше відновити об’єм крові та підтримати нормальний тиск.

4. Їжте продукти, багаті на залізо

Для донорів крові рівень гемоглобіну у крові має сягати 125 г/л у жінок та 135 г/л у чоловіків. Після кожної донації ці показники знижуються, оскільки ми втрачаємо якусь кількість еритроцитів. Аби підтримувати необхідний рівень гемоглобіну та відновлювати його після здачі крові, їжте продукти з високим вмістом заліза.

Найкраще засвоюється так зване гемове залізо — з продуктів тваринного походження. Це червоне м’ясо, печінка, яйця, морепродукти. Веганам складніше, оскільки залізо з рослинної їжі (негемове) засвоюється гірше, але й меню організувати нескладно. Залізо міститься у гречаній крупі, бобових, морській капусті, куразі та чорносливі, яблуках, гранатах, шпинаті — все це можна їсти щодня.

5. Дбайте про серце

Саме по собі донорство крові може бути корисним для серця, але для повноцінної профілактики серцево-судинних захворювань потрібен відповідний раціон.

Обмежте споживання фастфуду, напівфабрикатів, ковбасних виробів, маргарину, солодощів (особливо жирних), алкоголю.

Їжте продукти, багаті на калій (банани, броколі, помідори, шпинат, петрушку, листя салату) та Омега-3 (оселедець, скумбрія, лососеві, соняшникове та лляне насіння, кунжут, горіхи, авокадо) — вони допомагають тримати в нормі рівень холестерину, покращують здоров’я судин і роботу серця.

Що не рекомендують їсти перед донацією?

Склад раціону, вживання алкоголю чи ліків можуть уплинути на певні показники крові, тому радимо відмовитися від нижченаведеного списку продуктів або препаратів:

  • молочні продукти та яйця – за добу до донації;
  • горіхи, фініки та банани – 24 год;
  • соління – 24 год;
  • ковбасні вироби – 36 год;
  • копчена, гостра, пряна та смажена їжа – 48 год;
  • буряк – 48 год;
  • чипси, сухарики, халва, насіння, снеки, солодкі магазинні напої, кетчуп, майонез, інші магазинні соуси та маринади – 48 год;
  • алкоголь, енергетичні напої – 48 год;
  • чорниця – 72 год;
  • лікарські засоби – 24-72 год, щодо винятків краще порадитися з лікарем.

Куріння – ворог здоров’я не тільки донора, а й пацієнта, який отримує таку кров. Утриматися від паління слід мінімум за дві години до донації та дві години після.

Небажано також перед здачею крові пити каву – принаймні протягом 4-5 годин. Оскільки кофеїн звужує судини, у донора може бути важче взяти необхідну кількість крові. Утриматися від кавування варто також протягом 12 годин після донації, так як кофеїн має сечогінний ефект, а для донора важливо підтримувати достатню кількість рідини в організмі, аби швидше та якісніше відновити кров.

Що рекомендують їсти перед процедурою?

Перелік рекомендованих продуктів набагато менший, але корисніший для здоров’я донора.

Порція напою обов’язкова безпосередньо перед здаванням крові з метою запобігання розвитку гіповолемічної реакції організму через різку зміну артеріального тиску. Рекомендують випити воду, солодкий чай, компот із сухофруктів.

Легкий сніданок слід з’їсти за 2-3 год до процедури.

У день донації, щоб уникнути непритомності та слабкості, варто перекусити вареними крупами на воді чи макаронними виробами без додавання вершкового масла. Можете з’їсти хліб, сушку, сухарі (не магазинні снеки!), вівсяне печиво. Також дозволені пропарена риба та відварене м’ясо нежирних сортів. Проте деякі центри крові наполягають на відмові від м’яса та риби напередодні донації – слід уточнити цей момент на етапі планування кроводачі.

Упродовж дня після донації бажано уникати інтенсивних фізичних навантажень, керування автомобілем та іншою технікою, яка потребує підвищеної концентрації.

Читайте такожКропивничани встановили рекорд: 106 містян здали кров для Героїв-захисників

Поширити:

Залишити коментар:

коментар