Кропивницька майстриня Ганна Фукс створила на замовлення ГО «Баба Єлька» репліку старовинної сорочки з Кіровоградщини. Оригінал цієї сорочки зберігається в Етнолабораторії. Її передала на зберігання жителька села Деріївка Онуфріївської громади Раїса Миколаївна Пивовар (1952 р. н.).
Про це повідомляє Перша електронна газета за інформацією “Баби Єльки”.
Команда «Баби Єльки» познайомилася з пані Раїсою під час експедиції до Онуфріївської громади влітку минулого року. Тоді жінка розповіла про свою бабусю Агафію Барліт (1898 р. н.) і показала її рушники.
“Бабуся була дуже релігійною і виховувала нас відповідно. Вона для мене — втілення ідей Василя Сухомлинського. Вона ніколи нас не била, не ображала і вчила своїх дітей та онуків поводитися так само”, — розповіла під час інтерв’ю Раїса Миколаївна.
Під час наступного нашого візиту з презентацією ініціативи “Стань агентом Баби Єльки” для мешканців Онуфріївщини пані Раїса передала до Етнолабораторії прекрасну старовинну сорочку, що, ймовірно, належала її бабусі Агафії. Цю сорочку вона знайшла у скрині в бабусиній хаті.
“Сорочка дуже відрізняється від інших речей у нашій колекції за типом крою. Тож коли постало питання про створення реплік, ми одноголосно вирішили, що сорочка бабусі Агафії має бути однією з перших”, — зазначила завідувачка Етнолабораторії Світлана Листюк.
Майстриня Ганна Фукс розповіла, що працювала над пошиттям репліки старовинної сорочки орієнтовно місяць.
“Ця сорочка без перебільшення особлива. І через кількість вишивки на воланах (а це 70 см), і через рукавчики три чверті, і через вишиту кокетку (верх сорочки)”.
Загалом Ганна вже створила для «Баби Єльки» репліки жіночої сорочки із затопленого села Чаплище, яка належала мамі Катерини Грицаєнко (1938 р. н.), і чоловічої сорочки з фондів Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею.
Окрім Ганни Фукс, із сорочкою з Деріївки працювала й колекціонерка та майстриня Анна Баранова. Вона є постійною гостею Етнолабораторії та однією з експерток, які допомагають команді «Баби Єльки» аналізувати та ідентифікувати речі, зібрані під час експедицій.
“Це рідкісна для нашого регіону й водночас прекрасна сорочка, яку я не можу повністю «прочитати» чи пояснити. Цікаво, що тут використано крій із гесткою (прямокутна кокетка), що характерно для Кодимського району Одеської області. Тож, імовірно, бабуся Агафія або була родом з Одещини, або привезла її звідти, або ж побачила подібну й пошила собі.
Цікаво також, що частина візерунків хаотично вишита білими нитками. Тут немає однозначної системи. І якби у вишивальниці не вистачало чорних ниток, вона, ймовірно, обрала б інший близький за тоном колір, а не білі нитки. Тому ця сорочка дуже цікава за всіма параметрами!” — поділилася спостереженнями Анна Баранова.
Ініціатива “Стань агентом Баби Єльки” реалізується громадською організацією “Баба Єлька” завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та проєкт USAID “Демократичне врядування у Східній Україні”.
Нагадаємо, кропивницька майстриня створила репліку старовинної сорочки з краєзнавчого музею.