Замість вікон – плівка, без куполу та дзвіниці: 236 років стоїть дерев’яна церква у селі Ятрань Новоархангельського району. Місцева краєзнавчиня називає церкву “пам’ятником людської байдужості” – вона є архітектурною пам’яткою місцевого значення, але не знаходиться ні на чиєму балансі.
Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на Суспільне.
Ремонту й реставрації потребує балкон для хору, – розповіла директорка Будинку культури Світлана Товкес:
“Коли ще я ходила до школи, дуже гарний був верх – там були янголи намальовані. У 70-ті роки тут була заготконтора, приймалась тут макулатура. Кахель у церкві автентичний, ще з тих часів. Стіни – це морений дуб”.
Ікони з рушниками в церкву принесли місцеві жителі, – розповідає краєзнавчиня Наталія Поліщук:
“На місці цієї церкви була Уніатська. Вона була розібрана і у 1784 році була побудована ця церква. У 1864 році вона була реконструйована – піднята на камені, оббита дошками, іконостас був поновлений”.
Служіння у церкві відновили сім років тому.
“У квітні вона була освячена. Отець Павло її окультурив, – каже Наталія Поліщук, – іконостас зробив. На свята приїздить батюшка з Підвисокого і проводить служби”.
Микола Руснак живе навпроти церкви. Говорить, якщо її не відремонтувати, на свята ходити буде нікуди:
“Церква – це не тільки для мене, а для всіх. Коли людині погано, то відразу починають згадувати і Бога, і церкву”.
Наталія Поліщук каже, – церква не знаходиться ні на чиєму балансі:
“Зверталися у департамент обласний і вияснилось, що вона ні на чиєму балансі. Сільський голова каже, що вона не на сільському балансі. В районі кажуть, що не на їхньому балансі. Тобто, не можуть вияснити, чия вона і хто має її ремонтувати”.
Поки визначаються, церкву утримують за гроші місцевих жителів. Дах зробили торік, зібрали понад 100 тисяч гривень.
Начальниця обласного відділу охорони культурної спадщини Надія Лісняк коментувати на камеру ситуацію з церквою не захотіла. Телефоном розповіла, що церква не знаходиться ні на чиєму балансі і вважається аварійною. В обласному бюджеті грошей на реставрацію немає. Вважає, єдиний вихід – це Підвисоцькій громаді взяти церкву на свій баланс, відреставрувати і зробити туристичним об’єктом.
Нагадаємо, у Музеї мистецтв експонують книги і гравюри про слов’янських бестій.
Читайте також: Майстриня з Кіровоградщини робить ляльки-мотанки