Антигігієнічно і небезпечно: на Кіровоградщині перевірили місця проживання переселенців

Журналістка
Віта Банташ
Журналістка

Фахівці Регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини перевірили місця тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Кіровоградській області. У результаті під час моніторингу зафіксували порушення.

Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на офіційний сайт омбудсмана України.

У липні перевірили приміщення, облаштоване для тимчасового проживання переселенців при Благовіщенській лікарні. На той момент у ньому проживали дев’ятеро людей.

Під час перевірки виявили такі недоліки:

  • неналежні умови для проживання: відсутність базових умов безпеки та гігієни, що не відповідають стандартам утримання тимчасових місць проживання для ВПО;
  • відсутність кухонної інфраструктури: люди позбавлені можливості повноцінно готувати їжу. У приміщенні відсутні кухонні меблі, техніка та необхідне обладнання. Мешканці зберігають власний посуд у пластикових мисках;
  • повна відсутність меблів для зберігання особистих речей: мешканці не мають шаф і зберігають сезонні речі в пакетах, прив’язаних до труб опалення;
  •  ігнорування вимог безпеки: на прохання надати доступ до вогнегасника та аптечки адміністрація місця тимчасового проживання (МТП) не відреагувала, що є прямим порушенням протипожежних і санітарних норм;
  • занедбаний стан території: зовнішній вигляд та загальний благоустрій МТП свідчать про його тривале занедбання та відсутність належного догляду;
  • відсутність ініціативи керівництва: адміністрація МТП не зверталася до громадських чи благодійних організацій із запитами про гуманітарну допомогу, що суттєво обмежує можливості покращення умов для ВПО.

photo-2025-07-21-10-07-13-1
photo-2025-07-21-10-07-13
photo-2025-07-21-10-07-14
photo-2025-07-21-10-07-15

За результатами моніторингового візиту фахівці підготували звіт з відповідними рекомендаціями для керівництва МТП.

Також у межах повторних перевірок відвідали два місця тимчасового проживання ВПО в місті Знам’янка – на базі Знам’янського міського центру первинної медико-санітарної допомоги і Територіального центру соціального обслуговування.

«Моніторингові візити до цих закладів були повторними. Головною метою була перевірка виконання раніше наданих рекомендацій, а також виявлення першочергових потреб тамтешніх жителів», – йдеться у повідомленні.

Фахівці зазначають, що всі попередні рекомендації були виконані. МТП забезпечили кондиціонерами, жалюзі, замінили вікна. Також відзначили відмінні умови побуту в цих двох закладах: наявні обладнані кухні з технікою, їдальні. Є доступ до вбиралень та душових, приміщення утримуються в належному стані, без плісняви чи грибка на стінах.

Серед безпекових рішень – наявні вогнегасники та план евакуації. Водночас в одному із закладів укриття перетворили на склад, що не дозволяє використовувати його за призначенням під час повітряної тривоги. Зважаючи на це, фахівці підготували звіт із додатковими рекомендаціями для усунення недоліків.

photo-2025-07-21-10-09-41
photo-2025-07-21-10-09-42
photo-2025-07-21-10-09-43-1
photo-2025-07-21-10-09-43

Повторні візити фахівці здійснили і до трьох місць проживання ВПО в Олександрії, які розташовані на базі:

  • дитсадка №28 Олександрійської міської ради;
  • дитсадка комбінованого типу №2 Олександрійської міської ради;
  • гуртожитку Олександрійського фахового коледжу культури і мистецтв.

«Під час візиту оцінили доступ до соціальних та медичних послуг та  рівень забезпечення гуманітарною допомогою. Окрім того, анонімно опитали мешканців закладів, під час розмови отримали побажання щодо додаткових потреб в облаштуванні, відтак підготували відповідні рекомендації для керівників МТП», –  зазначили в повідомленні.

photo-2025-07-21-10-14-00
photo-2025-07-21-10-14-01
photo-2025-07-21-10-14-02

Фахівці додають, що помітні позитивні зміни спостерігаються в питанні облаштування укриттів – в одному із зазначених МТП триває капітальний ремонт з урахуванням усіх вимог.

«Принагідно повідомляємо, що розпочали окрему ініціативу з моніторингу укриттів по всій країні. Ці візити спрямовані виключно на перевірку стану захисних споруд, їхньої доступності для населення та відповідності вимогам безпеки. Також фіксуватимемо основні проблеми, з якими стикаються громадяни під час перебування в укриттях», – інформують у пресслужбі Омбудсмана.

Відтак,  в ході таких візитів фіксуватимуть:

  • наявність або відсутність вільного доступу до укриття;
  • кількість виходів;
  • стан приміщень (освітлення, вентиляція, вологість, захаращення тощо);
  • наявність необхідного обладнання (місць для сидіння, джерел автономного живлення, аптечок, води тощо);
  • пристосованість укриття для маломобільних груп населення.

Результати перевірок використають для підготовки рекомендацій органам місцевого самоврядування та центральним органам виконавчої влади щодо усунення недоліків.

Нагадаємо, у Кропивницькому перевірили умови проживання переселенців

Читайте також: без психіатра та ліцензії. Які порушення виявили в Знам’янському дитячому інтернаті

Поширити:

Залишити коментар: