Де визнають українські дипломи?

Українські дипломи визнаються в багатьох країнах світу завдяки міжнародним угодам та конвенціям. Але визнання відрізняється, і це залежить від країни та професії. Приєднання України до Болонського процесу призводить до одного стандарту на європейському просторі, серед яких і Польща освіта, що також сприяє визнанню дипломів.

Загальні принципи визнання

Лісабонська та Гаазька конвенції – Україна є учасницею цих конвенцій, що значно полегшує визнання освітніх документів. Лісабонську конвенцію, яка стосується визнання кваліфікацій з вищої освіти в Європейському регіоні, підписали 44 країни Європи, а також Австралія, Ізраїль, Казахстан, Канада та США. Гаазька конвенція спрощує процедуру легалізації документів (апостиль). Україна підписала з приблизно 20 країнами міжурядові угоди про визнання освітніх документів.

Де визнають українські дипломи?

  • Польща

Польща має договори з Україною, що скасовують обов’язкову легалізацію документів, включаючи освітні. Це означає, що у більшості випадків українські дипломи визнаються без необхідності нострифікації, особливо для нерегульованих професій.

Для деяких регульованих професій (наприклад, лікар, юрист, архітектор) нострифікація може бути обов’язковою. Цю процедуру проводять приватні університети Польщі відповідного профілю. Вона може тривати до 90 днів, включати додаткові іспити або стажування.

Зазвичай потрібні оригінал диплома та додаток до нього, їхній нотаріально засвідчений переклад польською, документ, що підтверджує особу, та за потреби апостиль. Для українців надано можливість безкоштовної нострифікації дипломів у польських ВНЗ.

  • Країни ЄС (загалом)

Українські дипломи підтверджуються в країнах ЄС, але автоматичне визнання не завжди гарантоване, особливо для регульованих професій. Для деяких медичних, а також архітекторів та ветеринарів система визнання автоматична за умови, що освіта відповідає мінімальним вимогам ЄС.

Часто вимагається апостиль на диплом та додаток, переклад документів на державну мову країни з нотаріальним засвідченням, оцінка освітньої програми, додаткові іспити або навчання/стажування.

  • США та Канада

Апостиль обов’язковий для підтвердження автентичності диплома. У Канаді для підтвердження зазвичай потрібна “евалюація”, яку здійснюють акредитовані урядом організації. Для медичних професій можуть бути окремі процедури визнання через відповідні коледжі або асоціації.

  • Інші країни

Чехія, Азербайджан, Болгарія, Вірменія, Грузія, Естонія, Казахстан тощо – з цими країнами Україна має договори, що скасовують обов’язкову легалізацію документів.

Великобританія – визнання дипломів відбувається через UK ENIC, і для цього обов’язково потрібен апостиль. Нострифікація вимагається лише для певних професій (наприклад, медицина).

Важливі нюанси

Для нерегульованих професій (більшість) процес визнання простіший. Для регульованих (лікарі, юристи, архітектори, педагоги тощо) процедура складніша, часто вимагає нострифікації, складання іспитів або додаткового навчання.

Документи – паспорт, дозвіл на проживання (якщо є), оригінал диплома та додатка, апостиль (якщо потрібен), переклад їх на державну мову країни з нотаріальним засвідченням.

Рекомендується заздалегідь уточнювати вимоги в конкретному навчальному закладі, міністерстві освіти або профільній асоціації країни.

Поширити:

Залишити коментар: