У Кропивницькому громадськість обговорювала облаштування Алеї пам’яті

Журналістка
Віта Банташ
Журналістка

У Кропивницькій міській раді відбулись громадські слухання щодо створення меморіального місця вшанування загиблих у російсько-українській війні. Слухання ініціювали представники Благодійного фонду “Полк Святослава Хороброго”. 

Про це повідомляє Перша електронна газета. 

Участь в обговореннях взяли жителі Кропивницької громади, зокрема члени родин полеглих захисників, представники влади (заступник міського голови Сергій Колодяжний, начальник департаменту  містобудування та земельних ресурсів Роман Лунгул, директорка департаменту соціальної політики Юлія Вовк, депутатка міської ради Ольга Ковальова-Алокілі), журналісти. Всього до участі в слухання зареєстровалось близько 130 осіб, мандат на виявлення голосу отримали 114 учасників слухань.

Попри перерву у зв’язку з повітряною тривогою та повідомлення про замінування вдалось почати публічне обговорення болючого для громади питання і намітити план подальших дій.

Першим мав слово головний архітектор міста Роман Лунгол, який представив громадськості два можливі варіанти увіковічнення пам’яті про загиблих захисників – це меморіал пам’яті на території Валів та Алеї пам’яті по периметру  Ковалівського парку (точніше, уздовж двох алей по вул. Театральній та вул. Кавалерійській).

За пропозицією міської ради, у майбутньому планують оголосити архітектурний конкурс на створення на Валах Меморіалу пам’яті на площі в 1 га. Також тут розглядають можливість спорудження храму (можливо, дерев’яного або полегшеної конструкції) та проведення археологічних розкопок на відведеній території.

“На мою думку, розміщення Меморіалу та храму на цій території буде досить архітектурно скомпоновано і логістично доцільно”, – зазначив головний архітектор Кропивницького.

Ще один варіант увічнення пам’яті, який пропонує міська рада – це створення Алеї героїв на території парку “Ковалівський”.  Це відрізки довжиною 190 і 210 м, проектне рішення передбачає встановлення близько 900 постерів розміром 180 на 80 см, ремонт вхідної групи, провелення в належний стан освітлення та озеленення.

image

Роман Лунгол зазначив, що управління відкрите для обговорення пропозицій та зауважень щодо озвученої інформації.

За словами військовослужбовця Михайла Саленка – одного з членів ініціативної групи з проведення громадських слухань, великою мірою лише завдяки активній громадськості вдалось досягти зрушень у процедурі прощання із полеглими на війні кропивничанами, зокрема що стосується проїзду траурних кортежів по центру Кропивницького.

“Попри чисельні заборони місцевої влади протягом кількох років ці кортежі стали можливими тільки “завдяки” смерті Олексія Назарчука і його родині. Ми пішли на принцип, організували це самостійно, чим це й започаткували. Стосовно Алеї слави, то ми погоджуємось, що Алея потрібна вже давно, але за три роки ми маємо лише вицвілі куби на площі біля ОВА. Стосовно візуалізації, як представив нам головний архітектор міста, то ми вважаємо, що саме Алея в Ковалівському парку може стати початком створення простору, де можна проводити багато заходів на честь захисників. Там є місце, де можна розмістити історію боїв, є ідеї щодо створення великого музею у закинутій будівлі. Але важливо звернути увагу на обслуговування цих портретів, щоб не було як із кубами – коли вони вигоріли, коли написи нечитабельні і багатьох прізвищ там немає”, – зазначив Михайло Саленко.

Слово мала і відома волонтерка Оксана Червоная, яка висловлюючи думку волонтерської спільноти, звернула увагу на те, що не варто чекати закінчення бойових дій, щоб обговорювати Меморіал, який з’явиться “після війни”.

“Перед тим, як прийняти таке важливе і болюче рішення, ми маємо запитати, для кого ми робимо і для чого? Ковалівський парк знаходиться в стороні, там немає людей. Ми дуже часто ходимо в цей парк, іноді підходимо до місця, де облаштований символчний знак пам’яті наших військових. Якщо ми це робимо для містян, це має бути в такому місці, де є натовпи людей. Наприклад, у Запоріжжі дуже багато загиблих і Алея пам’яті облаштована так, що з неї неможливо зійти, неможливо не побачити це місце. У Чорнобаївці – маленькому містечку –  гідна алея. Хто запитував військових, чи згодні вони на облаштування такого місця пам’яті? Адже там поряд дві військові частини і ТЦК. Як на мене, це виглядає як зрив мобілізаційної програми. Іде людина підписувати контракт – проходить через парк – через 900 фотографій і думає: “Ось я йду і скоро тут може бути моя фотографія”. Військові добре знають своїх побратимів. У нас є безліч місць – від Ангела до Валів, від пам’ятника Богдану Хмльницькому і по вулиці Винниченка. Є сквер Кондакова, але, на жаль, ніхто не знає, що це сквер Кондакова. У нас є вулиці, названі іменами героїв, але ніхто не знає цих героїв. То давайте не будемо їх розміщувати у закутках!”, – емоційно виступила Оксана Червоная.

Звучали пропозиції облаштувати Алею по вулиці Великій Перспективній, взяти приклад із Івано-Франківської стометрівки, де по центру міста на пішоходній вулиці розміщені портрети загиблих франківців, проте конкретного рішення не вдалось напрацювати, тому у результаті учасники громадських слухань вирішили створити робочу групу, яка збере всі пропозиції, а після опрацювання знову винесе на обговорення громадськості.

 

Нагадаємо, у Кропивницькому працює LED-екран з інформацією про загиблих Героїв

Читайте також: Кропивницький попрощався з трьома загиблими воїнами

 

Поширити:

Залишити коментар: