«Баба Єлька» підготувала відеоурок з вибійкарства для шкільних освітніх скриньок

Журналістка
Віта Банташ
Журналістка

Традицiйне мистецтво вибiйкарства стане доступним для учнiв Кропивницької громади — завдяки новому вiдеоуроку, який створила команда етнографiчного проєкту «Баба Єлька». Запис стане частиною культурно-освiтнiх скриньок, що розповсюджуватимуть в освiтнiх закладах мiста.

Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на сайт “Баба Єлька”.

Зйомки вiдбулися в примiщеннi Етнолабораторiї. Майстер-клас провiв Костянтин Данильченко — вибiйкар i засновник творчої майстернi «Будяк Кучерявий». Йому допомагала 11-рiчна учениця лiцею «Центральний» Варвара Андрущенко, яка вже мала досвiд участi в подiбному заходi.

«Я вже була на майстер-класi з вибiйкарства ранiше, теж в Етнолабораторiї. Було цiкаво, тож я дуже зрадiла, коли мене запросили на зйомки. Разом iз майстром ми прикрашали екосумки. Як орнамент я обрала вишеньки — вони менi сподобалися найбiльше. Я зробила зеленi листочки та червонi ягiдки. Думаю, що моїм однолiткам також буде цiкаво працювати зi штампами для вибiйок, як i менi, бо пiд час такого заняття можна фантазувати i створювати щось красиве», — розповiла дiвчинка.

Iдея створення штампiв для вибiйки ґрунтується на дослiдницькiй роботi. Перед початком зйомок команда «Баби Єльки» проаналiзувала предмети з власної етнографiчної колекцiї — вишитi рушники, сорочки, розмальованi скринi, тарiлки та глечики. Згодом разом iз педагогами обрали орнаменти, якi могли б бути цiкавими дiтям i легко зчитуваними: вишеньки, рибки, коники, пташки та геометричнi «парканчики».

2

До створення вибiйок долучились дизайнерка Наталя Андрiянова та майстер 3D-моделювання Артем Пархоменко. За словами Костянтина Данильченка, орнаменти для штампiв взяли з рушникiв рiзних населених пунктiв Кiровоградщини:

«Обрали в пiдсумку п’ять найцiкавiших образiв: “бордюр”, рибок — iз рушника з Цибулевого, вишеньки — iз Завтурового, пташок — iз Мошориного.

А також нас зацiкавив рушник iз села Iванiвка, датований 1930 роком, на якому зображений вершник на конi», — зазначив вибiйкар.

Майстер-клас охопив базовi знання про технiку вибiйки: вiд вибору орнаменту й фарбування до догляду за готовими виробами. За словами Костянтина Данильченка, це перший крок до знайомства з технiкою, що була частиною побуту українцiв у XIX–XX столiттях.

Вiдео зняв оператор Олексiй Каприця. За його словами, участь у зйомках стала нагодою долучитися до справжньої популяризацiї українських ремесел:

«Маю досвiд зйомок i на iнших майстер-класах з майстринями з Кропивницького та рiзних куточкiв України. Зйомки в Етнолабораторiї були цiкавими тому, що матерiал для них збирався, систематизувався i реалiзовувався через практику старовинних методiв вибiйки. Зараз технiка вибiйки нiби й вiдроджується, але здебiльшого — у сучасному стилi. А в Етнолабораторiї я побачив справжнє збереження iсторичної спадщини — працi наших пращурiв, бабусь i дiдусiв, того, що передавалося з поколiння в поколiння. Я дуже радий бути частиною такої важливої справи».

 

3

Готовий ролик запишуть на флешки, якi увiйдуть до скриньок вiд «Баби Єльки» разом iз набором вибiйок, iнструкцiєю та методичними рекомендацiями.

Уже восени скриньки безплатно отримають усi школи та садочки Кропивницької громади.

 

1

Довiдково: вибiйка — це технiка нанесення вiзерунка на тканину або папiр за допомогою штампiв. Орнаменти вибивалися фарбами на текстильних виробах — рушниках, скатертинах, елементах одягу. Поширена в Українi до середини ХХ столiття, ця технiка нинi повертається в поле культурної уваги як важливий елемент нематерiальної спадщини.

Ролик пiдготували за пiдтримки Мiжнародного Фонду «Вiдродження» та агенцiї «Хлiб для свiту» в рамках спiльної iнiцiативи «Лабораторiя стiйкостi». Матерiал представляє позицiю авторiв i не обов’язково вiдображає позицiю Мiжнародного фонду «Вiдродження» чи агенцiї «Хлiб для свiту».

 

Нагадаємо, Кропивницькі садочки та школи отримають набори вибійок від «Баби Єльки»

Читайте також: скриньки “Баби Єльки”. У Кропивницькому навчатимуть дітей локальному патріотизму

 

Поширити:

Залишити коментар: