Кропивницькі садочки та школи отримають набори вибійок від «Баби Єльки»

Журналістка
Віта Банташ
Журналістка

Громадська організація «Баба Єлька» працює над створенням наборів штампів-вибійок, які увійдуть до патріотичної скриньки для освітніх закладів Кропивницької громади.

Про це повідомляє Перша електронна газета  за інформацією ГО “Баба Єлька”.

Команда планує зібрати 300  “Скриньок “Баби Єльки”, які стануть практичною частиною комплексного навчального процесу. Мета ініціативи — відродити традиційні українські ремесла та зацікавити дітей найкращими зразками культурної спадщини Кіровоградщини. Окрім самих штампів, скринька міститиме акрилові фарби, спонжики для нанесення фарби та докладну інструкцію з використання.

photo-2025-04-01-11-46-41

 

Для створення наборів учасники організації спочатку дослідили зібрану в експедиціях колекцію автентичних речей, яка нині зберігається в Етнолабораторії “Баба Єлька”: текстилю (це сорочки та рушники), кераміки (тарілки, глечики) і виробів з дерева (наприклад, розмальовані давні скрині). Згодом разом з педагогами обрали впізнавані та близькі дітям візуальні образи: рослини (вишеньки), тварини (пташки, рибки та коні) та геометричні орнаменти (“бордюри – парканчики”).

До роботи над виготовленням вибійок долучились вибійкар і засновник творчої майстерні «Будяк Кучерявий» Костянтин Данильченко, дизайнерка Наталя Андріянова й майстер 3D-моделювання Артем Пархоменко.

Як розповів Костянтин Данильченко, спочатку розглядали понад два десятки орнаментів, серед яких були візерунки з рушників різних сіл області.

«Обрали в підсумку п’ять найцікавіших образів: “бордюр”,  рибок взяли з рушника із Цибулевого, вишеньки — з рушника села Завтурове, а пташок — з рушника села Мошорине. Також нас зацікавив рушник із села Іванівка, датований 1930  роком, із зображенням вершників на конях», — пояснив майстер.

photo-2025-04-01-11-46-37

Після затвердження малюнків дизайнерка створила ескізи, за якими розробили 3D-форми для друку на спеціальному принтері.

«Повний цикл друку займає до 20 годин і дає змогу виготовити лише 27 деталей. Попри те, що це тривалий процес, ми рухаємося за планом. Уже замовили кольоровий пластик, тому вибійки будуть яскравими й цікавими для дітей», — додав Костянтин Данильченко.

photo-2025-04-01-11-47-06

Він також зазначив, що використовувати вибійки можна не лише для текстилю:

«Штампи підійдуть для декорування тканин, головне, щоб матеріал не був занадто еластичним (наприклад, стрейч), який може деформувати зображення. Також вибійки можна використовувати на папері, створюючи композиції. Завдяки цьому діти краще запам’ятають і зрозуміють значення орнаментів місцевої культури. Ми підготували рекомендації щодо компонування елементів, але фінальний вигляд залежатиме лише від дитячої фантазії».

photo-2025-04-01-11-46-53

Педагоги, які вже знайомі з проєктом, планують використовувати набори штампів-вибійок в художньо-продуктивній діяльності, під час занять з музичного мистецтва, пізнавальних гуртків або дозвілля.

«Ідея  “Скриньки “Баби Єльки” надихнула наш колектив. Тепер наша справа — передати цей запал дітям. Думаю, їм буде надзвичайно цікаво і пізнавально, адже вибійкарство — це не просто рукоділля, а частинка історії нашого рідного краю. Як тільки отримаємо патріотичні скриньки, одразу розпочнемо знайомство малечі з цим ремеслом. Уже маємо думки, як ми будемо поєднувати різні види занять (наприклад, вибійкарство під музику, чому б ні?..», – підсумувала вихователька дитячого садка №2 «Ятранчик» Валентина Чорнова.

Довідково: вибійка — це традиційна техніка декорування тканини або паперу за допомогою штампів, які можуть бути виготовлені з різних матеріалів (дерева, пластику тощо). Цей метод використовувався у побуті українців для декорування  рушників, скатертин, одягу. Вибійкарство було досить поширеним на території сучасної України ще у XIX—XX століттях, але з часом з розвитком технологій поступово почало втрачати популярність. Сьогодні ця техніка знову набуває актуальності як спосіб збереження та популяризації національної культури.

Проєкт здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та агенції «Хліб для світу» у межах ініціативи «Лабораторія стійкості». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково збігається з думкою Міжнародного фонду «Відродження» чи агенції «Хліб для світу».

 

photo-2025-04-01-11-46-59

Нагадаємо,  «Баба Єлька» створила дитячий пісенник з автентичними народними піснями

Читайте також: нове життя старовинних орнаментів: як на Кіровоградщині відновлюють вибійкарство

Поширити:

Залишити коментар: