![photo_5294443913228183683_w](https://persha.kr.ua/wp-content/uploads/2025/02/photo_5294443913228183683_w-678x381.jpg)
«Маємо знати і пам’ятати місця своїх перемог» – таким був лейтмотив презентації путівника «Княжі Байраки. Місце Жовтоводської битви», виданого проєктом «Україна Інкогніта».
Презентація відбулася в центрі «Толока» – відомому далеко за межами Попельнастого культурно-освітньому осередку, інформує Перша електронна газета.
Автор путівника (графіка, текст) – географ, волонтер просвітницького краєзнавчого проєкту «Україна Інкогніта» Андрій Домаранський. Видання стало можливим за сприяння голови Попельнастівської громади Олега Волянського.
На думку Андрія Домаранського, Центральна Україна – досить непростий регіон, одна з основних проблем якого в тому, що ми «мало асоціативні» в історичному та культурному контекстах. Відтак дуже часто важливі події, які відбувались тут і мали вплив на всеукраїнську історію, на жаль, не асоціюються з нашою областю. Це стало таким собі стимулом чи аргументом на користь створення путівника, присвяченого Жовтоводській битві, яка відбулась навесні 1648 року.
![3](https://i.ibb.co/C38c85jd/3.jpg)
За словами Олега Волянського, у Попельнастівській громаді увагу культурі приділяли завжди. Як доказ, пд час презентації путівника він показав буклет, випущений 22 роки тому, в якому автори розповідали про історію села в прадавні часи, за козацької доби, про життя Попельнастого в складі російської та радянської імперій.
«Німецький політик Отто фон Бісмарк казав, що ворог приходить туди, де програє священник і вчитель, а я б ще додав – і працівник культури. Із сучасної школи повинні виходити українці, які знають про тисячолітнього ворога. Культурі в нашій громаді ми приділяємо велику увагу постійно. Наприклад, замість того, щоб змиритись, що бібліотеки фактично вмерли, що ніхто не читає, а діти сидять у гаджетах, ми прийняли концепцію розвитку бібліотек, повністю змінивши філософію цих закладів. Зараз там тепло, зроблений ремонт, оновлений фонд. Варто розуміти: нас прийшли знищувати, російська пропаганда лізе з усіх щілин, тож ми повинні проводити пропаганду всього українського, навіть якщо доведеться перегнути палицю. Інакше – ніяк. Тож я вдячний усім, хто причетний до цього путівника, хто своєю працею промаркував цю нашу територію як місце важливих подій, пов’язаних із становленням державності, – зазначив голова Попельнастівської громади Олег Волянський.
![5](https://i.ibb.co/HfSVvvKC/5.jpg)
До слова, Олег Волянський та науковий консультант видання доктор наук Юрій Митрофаненко – однокурсники, тож історик має особисту історію знайомства із Княжими Байраками: вперше про місце переможної Жовтоводської битви він дізнався на 2-му курсі.
«До цього я чітко знав, що Жовтоводська битва відбулась на Дніпропетровщині, бо Жовті Води – це Дніпропетровська область, але ж де ми у цій історії? У 2006 році Олег Володимирович показав мені балку між Жовтоолександрівкою та Попельнастим під назвою «Княжі Байраки» (це за 132 км від Кропивницького), де насправді сталась подія, і відтоді для мене це абсолютно історичне місце.. Тож коли я дізнався, що Попельнасте – це місце Жовтоводської битви, це потрапило в мій наратив і я почав використовувати цю інформацію на уроках історії. Переконаний, що ми маємо пам’ятати місця своїх перемог», – підсумував розмову про путівник Юрій Митрофаненко.
Фото: Аліни Бичко.
Нагадаємо, на Кіровоградщині презентують туристичний путівник “Княжі Байраки”
Читайте також: стежками Марка Кропивницького: в театрі презентували історичний путівник (ФОТО)