У 2025 році жителів Кіровоградщини очікують нововведення в пенсійному законодавстві. Зокрема, зміни торкнуться розмірів пенсійних виплат, сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) та субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб.
Про це під час брифінгу повідомила начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в області Наталія Сімонян, інформує Перша електронна газета.
За словами посадовиці, право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку – 60, 63, та 65 років.
У 2025 році право на пенсію за віком мають особи:
- у 60 років – за наявності 32 років страхового стажу;
- у 63 роки – за наявності від 22 до 32 років страхового стажу;
- у 65 років — за наявності від 15 до 22 років страхового стажу.
Щороку страховий стаж, що дає право на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців, і у 2028 році становитиме 35 років.
Розміри пенсійних виплат
Станом на 1 січня 2025 року розмір мінімальної пенсійної виплати становить:
- для всіх непрацюючих пенсіонерів незалежно від стажу – 2725 гривень;
- для непрацюючих пенсіонерів віком від 65 років за наявності повного стажу (30 років – для жінок та 35 років – для чоловіків) – 3370 гривень;
- для пенсіонерів віком до 70 років за наявності повного стажу (30 років – для жінок та 35 років – для чоловіків) та особам з інвалідністю І групи – 2980 гривень;
- для пенсіонерів віком від 70 до 80 років за наявності повного стажу (30 років – для жінок та 35 років – для чоловіків) – 3240 гривень. При цьому особам віком від 75 до 80 років, які мають страховий стаж 20 років – для жінок та 25 років – для чоловіків також встановлюється доплата до 3240 гривень;
- для пенсіонерів від 80 років за наявності страхового стажу 20 років – для жінок та 25 років – для чоловіків – 3370 гривень.
Максимальний розмір пенсії залишається на рівні 23610,00 гривень.
Призначення субсидій/ пільг на придбання твердого й пічного побутового палива
Наталія Сімонян каже, що наразі триває прийом звернень за призначенням житлових субсидій та пільг на придбання твердого й пічного побутового палива у 2025 році.
“Законодавством передбачено, що люди, які опалюють житлові приміщення виключно твердим паливом (не мають централізованого опалення, не використовують для опалення природний газ чи електричну енергію) один раз на календарний рік мають право звернутися за призначенням житлових субсидій та пільг на придбання твердого й пічного побутового палива. Також зазначеним особам житлову субсидію або пільгу можуть надати на комунальні послуги (електроенергія, водопостачання, вивіз сміття тощо)”, – розповідає посадовиця.
Право на житлову субсидію на придбання твердого палива мають родини, доходи яких не дозволять сплачувати за опалення самотужки.
Пільгою на тверде паливо можуть користуватися окремі категорії громадян (ветерани війни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, багатодітні сімʼї та інші).
Крім того, Кабінет Міністрів України передбачив надання додаткової підтримки домогосподарствам, яким призначили житлову субсидію або пільгу на придбання твердого палива.
У 2024 році на Кіровоградщині виплати отримали 19 571 домогосподарство більш, ніж на 160 млн грн.
Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб
Скористатись субсидією на оренду житла зможуть внутрішньо переміщені особи, які перемістились з окупованих територій або територій бойових дій до будь-якого регіону, підконтрольного Уряду України та не мають власну домівку на підконтрольній Україні території (житло знищене або непридатне для проживання).
Розмір субсидії на оренду розраховуватимуть індивідуально для кожної сімʼї ВПО. На розмір впливатимуть рівень доходу родини, кількість членів сімʼї та вартість оренди житла. Новий механізм враховує, що вартість оренди суттєво відрізняється не тільки у різних регіонах, а також у великих містах і невеличких селах.
Умовою призначення субсидії на оренду є наявність укладеного договору оренди. При цьому наймодавцю (орендодавцю) держава компенсуватиме вартість податків, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди.
“Звертаємо увагу власників житла – держава компенсуватиме для орендодавця податки, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди.
А саме: власникам житла держава компенсуватиме ПДФО та військовий збір, ФОПам – ставку єдиного податку, виходячи з розміру соціальної вартості оренди”, – додає Наталія Сімонян.
Типовий договір на оренду можна буде отримати і підписати (заповнивши відповідні поля) у сервісних центрах Пенсійного фонду України або онлайн, на сайті ПФУ.
Призначення субсидії на оренду житла для ВПО розпочнеться з кінця січня 2025 року. Субсидія на оренду житла призначатиметься на півроку, але не більше 2 термінів підряд, а сам експериментальний проєкт відповідно до нормативних документів діятиме протягом 2 років.
Застосування максимальної величини бази нарахування ЄСВ-2025 для розрахунку страхових виплат працівникам
У 2025 році не передбачено збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Отже, мінімальна зарплата залишиться на рівні 8000 грн, а прожитковий мінімум для працездатних громадян – на рівні 3028 грн.
У 2025 році максимальна база для нарахування ЄСВ тимчасово підвищується із 15 мінімальних заробітних плат (120 000 грн) до 20 мінімальних заробітних плат (160 000 грн).
Мінімальний страховий внесок у 2025 році складатиме 1 760 грн на місяць (8 000 грн * 22%). Максимальний внесок – 35 200 грн (160 000 грн * 22%).
РОзмір мінімальної заробітної плати, а також максимальної величини бази нарахування ЄСВ впливають на показники, які враховуються при нарахуванні страхових виплат за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно норм чинного законодавства.
Наталія Сімонян наголошує, що 3 1 січня 2025 року для фізичних осіб-підприємців сплата ЄСВ -обов’язкова.
“Згідно з законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” фізичні особи-підприємці з 1 січня зобовʼязані сплачувати єдиний соціальний внесок та дотримуватися чітких строків внесення платежів – до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Це означає, що з 2025 року підприємці втратять право на добровільну сплату ЄСВ за себе; перші обовʼязкові платежі за січень-березень 2025 року необхідно внести до 21 квітня 2025 року; пільга залишається чинною до кінця 2024 року, включно зі звітним періодом IV кварталу – до 20 січня 2025 року”, – розповіла посадовиця.
Право не сплачувати ЄСВ за себе збережено для деяких категорій підприємців, зокрема:
- ФОП – особи із інвалідністю за умови наявності пенсійних або соціальних виплат;
- ФОП – пенсіонери за віком або за вислугу років;
- ФОП – наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець не менше 22% від мінімальної заробітної плати);
- ФОП на загальній системі без доходу; мобілізовані підприємці на весь період служби (за умови подання підтверджуючих документів).
Нагадаємо, пенсії по інвалідності військовослужбовцям: скільки і за яких умов?
Читайте також: на Кіровоградщині 3,6 тис воїнів достроково вийшли на пенсію як учасники бойових дій