У Кропивницькому “Баба Єлька” почала роботу над дитячим пісенником

Громадська організація “Баба Єлька” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та агенції “Хліб для світу” допоможе освітянам Кропивницької громади виховувати патріотів у школах і дитсадках.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

У межах нового проєкту команда почала працювати над створенням дитячого пісенника, до якого увійдуть кілька десятків пісень із нотами. Серед них – колискові, забавлянки, веснянки, танкові композиції (наприклад, “Шуми”, “Чижик”, “Володар”, “Зайчик”, лічилки), літні ігрові пісні та зимові засівальні пісні, записані під час польових ексепдицій Кіровоградщиною.

За словами координаторки пісенного напрямку в ГО “Баба Єлька” Світлани Буланової, цей пісенник стане першим у регіоні виданням, яке поєднає місцеві пісенні традиції та нотний матеріал, і допоможе вихователям дитсадків та вчителям молодших класів залучати дітей до пізнання культури рідного краю через музику, ігри та обрядові пісні.

“Я вважаю, що проєкт, над яким ми працюємо наразі, є надважливим, можливо, навіть найважливішим з усіх проєктів, які ми робили з командою «Баби Єльки». Коли ми з Інною Тільновою шість років тому створили проєкт «Баба Єлька» і почали нашу експедиційну діяльність, то основним меседжем було саме записати й передати нашим дітям те, що могло б відійти у вирій.

Зараз, коли я сама стала бабусею і в мене народилася онучка, я стовідсотково бачу, що матеріал, зібраний нами за всі ці роки, треба використовувати саме у вихованні дітей. Я, наприклад, своїй онучці щодня співаю колискові, забавлянки, пританцьовки.

Пізніше, коли вона підросте й піде до дитсадочка чи школи, я б хотіла, аби весь контент, який вкладатимуть у її голову на уроках музики чи мистецтва, був пов’язаний у першу чергу зі справжньою традиційною культурою Кіровоградщини. Тому наша робота є дуже важливою і потрібною”, – прокоментувала Світлана Буланова.

Потребу в такому пісеннику підтверджують також і  музичні педагоги дошкільних навчальних закладів Кропивницького. Вони відзначають важливість інтеграції місцевих пісенних традицій у навчальний процес.

«Я працюю на посаді музичного керівника у дитсадку «Оленка»  вже 30 років. Останнім часом наш заклад працює за програмою «Українське дошкілля», яка дуже спростила мою роботу саме з народознавчого напрямку. Раніше було набагато складніше добирати музичний матеріал, оскільки програма пропонувала до вивчення здебільшого радянські пісні. Нова програма спрямована на популяризацію української пісні та культури, себто я абсолютно перестала працювати з російською музикою і навіть мелодією. Однак в процесі роботи за новою програмою виявилося, що вона розроблена в Тернополі, тож орієнтована на музику того регіону, а нас всетаки більше цікавлять пісні, які побутували тут, в центральній Україні. В Етнолабораторії «Баба Єлька»  я почула про неймовірно цікавий обʼєм роботи в цьому напрямку, просто безцінний. Завдяки цим записаним «Бабою Єлькою» пісням ми зможемо не тільки розповідати дітям про гуцулів, а й презентувати їм колискову нашого регіону, нашу співанку та веснянку. Тому якщо це можливо, то будемо дуже вдячні за подібні посібники, якими ми будемо користуватися та популяризувати  пісенне надбання Кіровоградщини», –  розповіла Тетяна Прасол, музичний керівник садка  для дітей із вадами опорнорухового апарату № 22 “Оленка“.

Ольга Немікіна — музичний педагог і психолог із садочка “Гніздечко”, працює з найменшими вихованцями, дітками віком від півтора до трьох років. У своїй роботі вона використовує освітню програму “Дитина”, яка допомагає гармонійно розвивати малюків через творчість, гру та музику.

За словами Ольги, у межах цієї програми з дітьми вивчають короткі приспівки та прості музичні вправи. Вона відзначає, що попри малий вік її вихованці з  цікавістю вивчають пісенний матеріал,  та із зацікавленням намагаються наслідувати почуті звуки й ритми.

Педагогиня  підкреслює важливість доступності  якісного музичного матеріалу, який допоможе зацікавити дітей та зробити заняття пізнавальними. Вона каже, що з нетерпінням чекає на новий пісенник, який не лише доповнить наявну освітню програму, а й дозволить виховувати у дітей любов до рідного краю через знайомство з пісенною культурою Кіровоградщини.

“Я дуже вдячна за будь-який новий матеріал, особливо якщо він матиме локальний зв’язок із нашим регіоном”, – резюмує Ольга.

Наразі команда ГО “Баба Єлька” займається відбором пісень, які увійдуть до майбутньої збірки. До процесу залучили широкий спектр фахівців, зокрема етнографів, музикознавців та педагогів, які допомагають створити якісний і змістовний пісенник. Крім того, апробацію записаного матеріалу “Баба Єлька” проводить під час майстер-класів у дитсадках (команда вже побувала  в “Оленці”, “Гніздечку”, “Краплинка” ).

Особливу увагу приділяють тому, щоб відібрані пісні відповідали віковим особливостям дітей, їхньому рівню сприйняття інформації та інтересам. Крім того, важливо, щоб матеріали відображали локальну культурну специфіку Кіровоградщини, передаючи багатство традиційного пісенного спадку регіону.

Консультації з відповідними експертами також охоплюють адаптацію текстів і нотного матеріалу для зручного використання вихователями й учителями. Усі пісні проходять перевірку на практичну придатність, щоб у майбутньому вони могли стати невід’ємною частиною навчального процесу в дитсадках та школах.

Команда впевнена, що ця кропітка робота дозволить створити пісенник, який не лише сприятиме розвитку патріотизму в дітей, а й допоможе зберегти та популяризувати культурну спадщину Кіровоградщини.

Партнерами проєкту стали ГО «Спільна дія», Управління освіти Кропивницької міської ради, обласний Інститут післядипломної педагогічної освіти ім.В.Сухомлинського, факультет педагогіки, психології та мистецтв Центральноукраїнського державного університету ім В.Винниченка.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов`язково відображає позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

Автор: Вікторія Банташ. 

Нагадаємо, скриньки “Баби Єльки”. У Кропивницькому навчатимуть дітей локальному патріотизму

Читайте також: “Баба Єлька” випустила новий календар “Очі Кропивниччини”

Поширити:

Залишити коментар:

коментар