У жовтні та листопаді в Приютівській, Олександрійській та Знамʼянській громадах громадська організація «Нова Дружківка» провела серію воркшопів з планування сучасних громадських просторів. Протягом заходів молодь та представники і представниці громадських організацій разом з урбаністкою Анною Павленко вивчали, чому важливо робити громадські простори доступними, інклюзивними та стійкими до змін клімату, а також спільно обговорювали інноваційні ідеї для просторового розвитку громад.
Під час воркшопів учасники та учасниці познайомились з успішним досвідом інших країн, дізналися про принципи сучасного планування та дослідили місцеві простори. Наприкінці навчання визначали, які перші кроки можуть робити молодіжні спільноти для покращення громад.
Метою воркшопів було не лише надати базові знання, а й надихнути учасників поглянути на концепт громадських просторів з іншого боку. Планування таких об’єктів – досить складний і місткий процес, до якого залучаються фахівці з різних сфер. І хоча навчитися цьому в рамках одного заходу неможливо, учасники та учасниці змогли подивитися по-іншому на функції громадських просторів та власну залученість до процесу їхнього покращення.
«Плануючи розвиток громадських просторів, важливо використовувати партисипативні методи, тобто залучати представників різних соціальних груп та спільнот. Молодь не є виключенням, бо краще розуміє власні потреби. Такий підхід сприяє створенню сучасних, інклюзивних та унікальних рішень. Завдяки цим воркшопам молодь не лише отримала знання про планування, але й практичні навички, що допоможуть їм брати активну участь у просторовому розвитку своїх громад», – зазначила Анна Павленко, тренерка, урбаністка, фахівчиня з міського планування.
У кожній громаді разом з учасниками та учасницями був обраний простір для дослідження та планування: набережна біля молодіжного центру «Пазл» у Войнівці, сквер біля басейну в Олександрії, сквер «П’ятачок» у Знам’янці. Це різні місця за своєю функцією і проблематикою, які мають спільну рису – великий потенціал для розвитку. Ідеї змін відображали унікальність кожної громади, враховуючи специфіку обраних локацій та їхній контекст.
«Ми працювали над тим, як зробити нашу громаду зручнішою. Я дізнався, як важливо враховувати потреби різних людей, коли плануєш будь-який простір. Цей новий досвід допоміг зрозуміти, що молодь може впливати на важливі питання у своїй громаді. І навіть одинадцятикласники, як я, можуть запропонувати власні ідеї для планування громадського простору. Завдяки таким ініціативам є можливість шукати підтримку серед однодумців», – ділиться враженнями учасник воркшопу Ілля Ведута, учень ліцею «Інтелект» Знамʼянської міської ради.
Учасники та учасниці досліджували можливості створення сучасних, зручних і доступних просторів, де кожен почуватиметься частиною спільноти.
«Цей воркшоп став для мене захопливим та корисним досвідом. Ми обговорювали ідеї, які у майбутньому можемо поступово, маленькими кроками, втілювати в життя. Важливо підкреслити, що простори мають бути інклюзивними, враховувати потреби кожного мешканця громади», – розповідає учасниця воркшопу Анастасія Недвига, директорка молодіжного центру «Пазл», заступниця голови Молодіжної ради Приютівської громади.
Подібні заходи дають молоді знання та навички для впливу на розвиток своїх громад, стають подіями, що надихають реалізовувати ідеї, які покращують середовище навколо.
«На мою думку, молодь – це рушійна сила змін. І хоча рішення приймають органи влади, ідеї завжди народжуються серед людей.
Запит на комфортні громадські простори очевидний, адже молодь прагне мати місця для відпочинку, зустрічей та дозвілля», – вважає учасниця воркшопу Софія Сергєєва, секретар Молодіжної ради Олександрійської громади.
Воркшопи проходили в межах проєкту «Move the Youth», який реалізується громадською організацією «Нова Дружківка» за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «Нова Дружківка» і не обов’язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Текст: Тетяна Крючкова
Фото: Віталій Кравцов та Дарʼя Валова / ГО «Нова Дружківка»