Чому журналісти з самого початку повномасштабного вторгнення росії стали пріоритетними мішенями, як допомогти і мінімізувати втрати постраждалим українським медіа, як вижити редакціям в умовах війни і економічної кризи. Саме ці теми стали ключовими під час зустрічі представників ЗМІ з першим секретарем Національної спілки журналістів України Ліною Кущ, що відбулася вчора у Кропивницькому.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
Від 24 лютого окупанти вбили щонайменше 67 журналістів, доля кількох залишається невідомою.
«Окупанти навіть не приховують, що надпис «Преса» став їхньою ціллю номер один. І це робиться навмисно, щоб приховати численні воєнні злочини, агресивний характер війни. Росіяни знищують українських журналістів як джерело правдивої інформації, а на окупованих територіях придушують свободу слова, ведуть активну пропаганду, побудовану на брехні й перекручених фактах», – розповіла пані Ліна.
Саме історіям журналістів, які стали свідками військових злочинів росіян, пережили особисті трагедії, присвячений спільний проєкт Національної спілки журналістів і Швецької правозахисної організації. 102 епізоди з життя медійників, які через професійну діяльність потрапляли в полон, зазнавали тортур і знущань, ввійшли до новітньої історії України і стали беззаперечним фактом злодіянь російської влади, за які рано чи пізно доведеться відповідати.
«Херсонський кореспондент газети «Новий день» Олег Батурин провів у полоні вісім днів. Його били, принижували, йому погрожували, кілька днів не давали їсти і пити, – говорить Ліна Кущ. – Окупанти прагнули зламати Олега. На жаль, таких історій багато, адже загарбники вважають журналістів, які чесно виконують свою роботу, загрозою».
Ліна Кущ не оминула тему економічної кризи, яка боляче вдарила по засобах масової інформації навіть віддалених від фронту територій. У звіті про потреби місцевих ЗМІ йдеться, що 60 відсотків редакцій не вистачає навіть на заробітну плату працівникам. Лише 5 із 30 медіа отримували допомогу від держави, більше 200 газет закрилися. Доходи від реклами впали на 90 відсотків. Тисячі українців втратили своє право на доступ до інформації, а це вже проблема інформаційного захисту держави, сказала пані Ліна.
Звершилась зустріч врученням подарунків і почесних грамот від НСЖУ для партнерів спілки.
Нагадаємо, як фіксувати та документувати російські воєнні злочини-поради Ukrainian Legal Advisory Group.
Читайте також: Як журналістка перекваліфікувалася на санітарку і допомагає пораненим воїнам