Щитоподібна залоза – одна з найважливіших залоз ендокринної секреції. Її робота впливає на стан і розвиток всього організму. Зокрема, на ріст тканин, обмін речовин, терморегуляцію тіла, функціонування статевої системи, навіть на активність і настрій людини. Вона дуже чутлива і швидко реагує на екологію, активність сонця, стиль життя людини, на харчування, якість ліків, навіть зміну рівня вітамінів. Збої в її роботі призводять до недостатнього чи надлишкового вироблення гомонів, що є патологією. Тому час від часу потрібно здавати аналізи на щитовидку, щоб вчасно зреагувати на зміну рівня гормонів.
Які симптоми свідчать про порушення роботи щитовидки
При надлишковому виробленні гормонів виникає:
- зниження ваги при хорошому апетиті
- загальна слабкість і стомлюваність
- підвищена збудливість і дратівливість
- у жінок порушення менструального циклу
При недостатньому виробленні гормонів спостерігається:
- збільшення ваги, яка не регулюється ні дієтою, ні фізичними вправами
- загальну слабкість, швидку стомлюваність, біль в м’язах та суглобах
- зниження температури тіла і тиску
- набряк ніг, опухлість обличчя
- часті запори
- зуд і сухість шкіри
- пригнічений настрій
- у жінок порушення менструального циклу.
Які показники роботи щитовидки варто перевіряти
- Т4 загальний – зв’язаний з білками, може довго циркулювати в крові, а при стресах і навантаженнях перетворюється на Т4 вільний. Характеризує функцію щитоподібної залози.
- Т4 вільний – здійснює усі гормональні впливи в організмі. Відхилення від норми може вказувати на конкретну патологію.
- Т3 загальний – характеризує функцію щитоподібної залози. Обов’язково вимірюється при дисфункції, різких змінах ваги тіла, порушеннях менструального циклу, тривалих набряках кінцівок.
- Т3 вільний – відповідає за насичення клітин організму киснем і впливає на обмін речовин. Збільшується при підвищенні дефіциті йоду. Зменшується при недостатності функцій щитоподібної залози, її запаленні, порушенні харчування.
- ТТГ – управляє функціями щитоподібної залози. Знижується при травмах та запаленнях головного мозку, онкозахворюваннях, хронічному стресі. Збільшується при аутоімунному запаленні ЩЗ, аденомі гіпофіза, та інших станах.
- ТГ – білок, що бере участь в синтезі ТТГ, Т3, Т4. Зміна його концентрації є свідченням порушення структури щитовидки або її дисфункції. Аналіз цього гормону призначається для діагностики наявності патологій та онкологічних захворювань.
Як підготуватися до здачі аналізів
Забір крові традиційно проводиться в першій половині дня, адже орієнтовно до 11 години рівень гормонів у крові зберігається на найвищому рівні. Проте налаштувати організм до здачі крові потрібно ще напередодні.
- За добу до відвідування лабораторії не можна займатися спортом чи активно працювати по господарству. Необхідно виключити всі важкі фізичні навантаження.
- Необхідно зберігати спокій, уникати стресових ситуацій. Якщо ви все ж пережили емоційне потрясіння (сварка, будь-яка фізична травма, перевтома, погані новини, що змусили понервувати тощо) здачу аналізів слід перенести на інший день.
- У день здачі крові не можна снідати, лише пити чисту воду без газу та інших домішок.
- Ні в якому разі не можна курити, зокрема всі види електронних сигарет, чи користуватися замінниками нікотину (антинікотиновий пластир, жувальна гумка, спрей).
- За 30 хвилин перед маніпуляцією краще провести в абсолютному спокої, тому в лабораторію краще прийти завчасно, присісти і розслабитися.
Врахуйте також, що на рівень гормонів та інші показники крові можуть впливати медичні препарати і деякі дієтичні добавки, тому при візиті в лабораторію необхідно взяти з собою список всіх препаратів, які ви приймаєте чи приймали протягом тижня до здачі крові. А краще – проконсультуватися з лікарем і тимчасово скасувати прийом тих ліків, які можуть спричинити недостовірні результати аналізів.
Пам’ятайте:
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!