Кожного дня у країні реєструють сотні пожеж. Влітку часто загоряються автівки, де детонують газові балони і перегріваються двигуни. Осінній період ряснить трагедіями на фоні неправильної експлуатації пічного опалення. Зараз, у результаті перебоїв з електроенергією, виникають займання побутової техніки. А зростання популярності газових приладів обігріву загрожує новими небезпеками для користувачів.
Як діяти у випадку пожежі, що слід мати під рукою і як рятуватися, коли вогонь підступає, розповідає Перша електронна газета.
Найважливіше правило – не панікувати!
Для людської психіки панічний страх страшніший за смерть. Звісно, у випадку пожежі взяти себе в руки дуже непросто, але потрібно.
Щоб зберегти своє життя і життя близьких, необхідно поводитися спокійно і думати тверезо. Для цього існують прийоми саморегуляції і дихальні вправи. Тож одразу зробіть глибокий вдих і постарайтеся зосередитися.
-
- Не біжіть стрімголов, навіть якщо ноги самі несуть вас.
-
- Постарайтеся заспокоїти людей, які поруч. Так ви й самі позбудитеся паніки.
-
- У всіх випадках одразу зателефонуйте “101”. Якщо про вас не знають, вас не врятують.
Що робити, якщо пожежа сталася вдома
- відразу ж оцініть обстановку — якщо осередок невеликий, спробуйте загасити його самостійно, за допомогою води або товстої ковдри;
- палаючий електроприлад потрібно відключити від розетки і щільно накрити ковдрою або товстим одягом, перекривши доступ кисню.
- якщо ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, скотіться з ліжка на підлогу;
- до дверей приміщення слід повзти підлогою під хмарою диму;
- обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо вони не гарячі, то відчиніть двері та швидко виходьте;
- якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – там осередок займання;
- двері в задимлене приміщення відкривайте обережно, щоб уникнути розгорання від притоку свіжого повітря;
- під час переходів через задимлені ділянки затримуйте дихання, щоб не отруїтися чадним газом;
- якщо загорівся ваш одяг, падайте і перевертайтесь, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;
- під час пожежі не користуйтеся ліфтами;
- якщо ви знаходитесь у висотному будинку, а полум’я внизу, не біжіть вниз крізь вогнище, а піднімайтеся на дах.
Читайте також: На Кіровоградщині під час пожежі постраждало двоє чоловіків
Якщо неможливо вибратися з квартири:
- щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою мокрою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму;
- в разі загоряння дверей квартири поливайте їх зсередини водою;
- якщо дим проник до квартири, пересувайтеся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря;
- не слід забиватися в кут, ховатися в шафах і далеких кімнатах, це необхідно пояснити і дітям, які часто саме так і роблять;
- не можна спускатися по водостічних трубах або саморобних засобах, зроблених зі зв’язаних між собою простирадл і штор з висоти вище другого поверху. Імпровізований трос може не витримати.
Поговоріть з дітьми про дії під час пожежі, розкажіть їм про план евакуації, переконайтеся, що вони знають телефони екстрених служб і вашу домашню адресу.
Засоби, які слід мати вдома.
Найкращий варіант – це встановити пожежну сигналізацію. Економ-варіант — димові датчики.
Чудовий сучасний винахід — квартирний пожежний кран, призначений для використання в якості первинного засобу гасіння загорянь у квартирах на ранній стадії їх виникнення. Це мініатюрний пожежний рукав довжиною 15 метрів, ним можна дістати до кожного кута середньостатистичної квартири.
Ідеально в кожній квартирі мати вогнегасник і вміти ним користуватися.
Пам'ятайте — ввімкнені електроприлади або палаючу олію водою гасити не можна!
Якщо загорівся ліфт
- Якщо сталася пожежа в ліфті, в кабіні або в шахті з’явився дим, терміново натискайте кнопку “Виклик” і повідомляйте про це диспетчеру.
- Якщо ліфт продовжує рух, не намагайтеся зупинити його самі, дочекайтеся поки він зупиниться.
- Якщо ліфт зупинився між поверхами, це може статися через займання і короткого замикання, робіть усе можливе, щоб вас почули— голосно кричіть, кличте на допомогу, стукайте по стінках.
- Постарайтеся розсунути двері ліфта, щоб було легше дихати. Не треба намагатися покинути ліфт самостійно між поверхами, він може поїхати.
- Щоб не задихнутися димом, потрібно закрити рот і ніс хусткою або рукавом одягу, якщо з собою є вода або інша рідина, безпечна для дихання, змочіть нею хустку або рукав.
- Коли вийдете з кабіни, спробуйте заблокувати двері якимось предметом, для того, щоб ніхто не зміг знову викликати ліфт.
- Викличте пожежну службу по телефону 101 і повідомте про пожежу мешканцям будинку.
Гасити водою кабіну не можна, ліфт під напругою!
Читайте також: Роз’яснення “Кіровоградобленерго” щодо графіків відключень
Якщо пожежа в громадському транспорті
Негайно повідомте про пожежу водієві, спробуйте відчинити двері (використовуйте кнопку аварійного відкриття), застосувати для гасіння вогнища пожежі вогнегасник і підручні засоби. Будьте обережні! У тролейбусах і трамваях металеві частини можуть опинитися під напругою в результаті обгорання захисної ізоляції дротів.
При блокуванні дверей використовуйте для евакуації аварійні люки в даху, вікна. За необхідності вибийте скло. Якщо ви вдало, без серйозних травм звільнилися, то за можливості допоможіть тим, хто залишився в зоні вогню, в першу чергу дітям і людям похилого віку.
Вибравшись із салону, відійдіть подалі, тому що можуть вибухнути баки з пальним або статися замикання високовольтної електричної мережі.
Що треба мати під рукою
У більшості випадків при пожежах люди гинуть не від вогню, а від диму, насиченого отруйними продуктами горіння. Тому одне з основних правил виходу з палаючого або задимленого приміщення — мати під рукою мокру тканину, яку треба прикласти до обличчя і яка слугуватиме досить дієвим фільтром.
До речі, якщо води під рукою немає, справте малу потребу на одяг (якщо хочете вижити, тут вже не до гидливості) — шарф, сорочку, поділ спідниці — і дихайте через неї. Навчіть також і дітей, що в такій ситуації це не соромно.
У багатьох ситуаціях стане в пригоді і маленький свисток, який ви можете прикріпити до рюкзака чи ручки сумки. Ви в разі необхідності зможете використати його, щоб привернути до себе увагу. І врятувати своє життя.
Читайте також: У кожному старостаті Кіровоградщини облаштують пункти обігріву